RX 5500XT WattMan hatası

bfy3458

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba ,ben yaklaşık 2 ay önce İtopya'dan hazır sistem aldım, ama maalesef kartımı AMD aldım pişmanım yaklaşık 1 ay önce WattMan hatası çıkmaya başlamıştı ve bende sorunu MSI Afterburner'dan çözmüştüm bir şekilde ama daha bugün bilgisayarımda WattMan hatası yine çıkmaya başladı sistemi açtığımda mavi ekran veriyor ben şimdi ne yapacağım? Yemin ediyorum artık şu AMD'nin sorunlarından bıktım usandım! Bu arada çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Ekran kartı= MSI Gaming X RX 5500XT 8 GB.

Tamam. Daha önce 5500 XT'de MSI Gaming X modelini kullanan 2-3 kişide benzer sorunu görmüştüm. Modelde bir sıkıntı var mı bilmiyorum ama bulmaya çalışacağız. Ben Sapphire Pulse modeline sahibim.

Dragon Center yüklü mü? Varsa silersen iyi olacaktır. Onun dışında BIOS ve Windows güncel mi? AMD Chipset Driver yüklü mü?

@07alone07 ben de sayfayı yeniliyordum en tepede 5500 XT ve wattman görünce "nasıl olur?" diye girdim. 😄
Hayır hocam marka farketmez amd ekran kartların da var bu sorun

O bana da olmuştu elektrik kesilince. Bu durumda eğer oyunlarda herhangi bir hata alırsan sürücü silip yüklemen yerine burayı kontrol et. İkisi de "Otomatik" ve "Varsayılan" olarak durursa iyi olur.

Eki Görüntüle 717145

Güç kaynağın nedir bu arada? @Wizinnn 5500 XT mi kullanıyorsun yoksa başka bir model mi?
Sapphire pulse rx5600 xt kullanıyorum

O bana da olmuştu elektrik kesilince. Bu durumda eğer herhangi bir sık hata alırsan sürücü silip yüklemen yerine burayı kontrol et. İkisi de "Otomatik" ve "Varsayılan" olarak durursa iyi olur.
O kısım sanırım sizde arada bir değişiyordu diye hatırlıyorum. Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapattınız mı? Genelde Radeon programı üzerinden yapılan ayarların sıfırlanması ya da sizdeki gibi Radeon programında yaşanan değişikliklerin sebebi hızlı başlatma ayarına dayanıyor.

Anlatamadim sanirsam. Yani sadece bildirim mi var yoksa oyunda atiyor vs PC'yi kapatiyor o tarz bir şey mi?

Bende sadece PC açıldığında mavi ekran veriyor.
O kısım sanırım sizde arada bir değişiyordu diye hatırlıyorum. Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapattınız mı? Genelde Radeon programı üzerinden yapılan ayarların sıfırlanması ya da sizdeki gibi Radeon programında yaşanan değişikliklerin sebebi hızlı başlatma ayarına dayanıyor.

Hızlı başlatmayı kapatıyorum yeniden başlatınca kasadaki fanların bazıları çalışmıyor.
O bana da olmuştu elektrik kesilince. Bu durumda eğer oyunlarda herhangi bir hata alırsan sürücü silip yüklemen yerine burayı kontrol et. İkisi de "Otomatik" ve "Varsayılan" olarak durursa iyi olur.

Eki Görüntüle 717145

Güç kaynağın nedir bu arada? @Wizinnn 5500 XT mi kullanıyorsun yoksa başka bir model mi?
Hocam ayarlar otomatik ve varsayılan da duruyor.

@Wizinnn Navi 10 kartlarda bu olay daha farklı işliyor. 5500 XT tek Navi 14 kartı. Bu tarz hatalar modelden modele de değişebiliyor. MSI Gaming X modelinde dediğim gibi daha sık yaşanan bir hata bu.

@07alone07 her zaman olmuyor bu durum. 1-2 kere başıma geldi, manuel ayarlar kartı garipleştirmişti tekrar ben otomatik yapana kadar. (Benim siyah ekran hatasına sebep olan şey HDMI kablosuymuş bu arada, iade ettim. Güç kaynağı ve HDMI değişti iyi oldu.)

@bfy3458 Şu eski konu senin değil mi? Gördüğüm kadarıyla sürücüyü değiştirmen sorununu çözmüş o zaman. Güç kaynağın nedir, bir de sisteminde başka hatalar alıyor musun? Mavi ekran alıyorsan minidump dosyalarını atabilirsin buraya.

Bu watman hatasi aslinda AMD'nin bir yazilimi. Ekran kartinin bozulmasi onluyor. Ani elektrik kesilmesinin zararli oldugu için kendini korumaya alip guc kesiyor ondan sonrada acildiginda ayarlari sifirliyor. Bir de bu kartlar yeni nesil oldugu için o.c lu geliyor kendi kendine veriyor voltaji MHz o yüzden yuksek bunlarda :)
@Wizinnn navi 10 kartlarda bu olay daha farklı işliyor. 5500 XT tek navi 14 kartı. Bu tarz hatalar modelden modele de değişebiliyor. MSI Gaming X modelinde dediğim gibi daha sık yaşanan bir hata bu.

@07alone07 her zaman olmuyor bu durum. 1-2 kere başıma geldi, manuel ayarlar kartı garipleştirmişti tekrar ben otomatik yapana kadar. (Benim siyah ekran hatasına sebep olan şey HDMI kablosuymuş bu arada, iade ettim. Güç kaynağı ve HDMI değişti iyi oldu.)

@bfy3458 şu eski konu senin değil mi? Gördüğüm kadarıyla sürücüyü değiştirmen sorununu çözmüş o zaman. Güç kaynağın nedir, bir de sisteminde başka hatalar alıyor musun? Mavi ekran alıyorsan minidump dosyalarını atabilirsin buraya.

Etken cok bence. RAM. HDD. Ozelikle ve ozellikle dedigin gibi Power cok onemli.

@Wizinnn navi 10 kartlarda bu olay daha farklı işliyor. 5500 XT tek navi 14 kartı. Bu tarz hatalar modelden modele de değişebiliyor. MSI Gaming X modelinde dediğim gibi daha sık yaşanan bir hata bu.

@bfy3458 şu eski konu senin değil mi? Gördüğüm kadarıyla sürücüyü değiştirmen sorununu çözmüş o zaman. Güç kaynağın nedir, bir de sisteminde başka hatalar alıyor musun? Mavi ekran alıyorsan minidump dosyalarını atabilirsin buraya.

Güç kaynağım Cooler Master Elite V3 600W.

Geri
Yukarı