RX 560 düşük fan hızı

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Selam, iyi sosyaller herkese. Sapphire RX 560 Pulse OC ekran kartını kullanmaktayım, 4 GB VRAM olan model. Dün fark ettiğim bir olay var. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken kartın 83 derecede çalıştığını ama fan hızının 1000 RPM bile olmadığını fark ettim. Olması gereken ise karta yük binmesiyle fan hızının da belli bir oranda dönmesi. En azından 85 dereceye çıktığında %90 fan hızına ulaşması gerekir. Kaldı ki termal macun değiştirmeden önce de kartın 75 dereceye çıktığını söylemek güç (değişim, 3 aydan fazla geçmiştir.). 2 farklı sürücü ile denedim ancak 22.11.1 sürücüsüne geçtikten bir süre sonra bu olayı yaşadım. Demem o ki normalde O.C. Modu bile sıkıntılı çalışıyorken 22.11.1 sürücüsünü kullanmaya başladığımda birçok sorunun çözüldüğünü bariz bir şekilde gördüm. Ancak kullandıktan bir süre sonra bu sorun ortaya çıktı. Fanın bozulmuş olma ihtimalini düşünüyorum çünkü elle 2000 RPM gibi bir değere çektiğimde sorunsuz çıkıyor veya FurMark testinde 70'in üstüne çıkınca en azından %40 kullanımın üstüne çıkmaya zahmet ediyor. Ayrıca kasanın bulunduğu oda gün içerisinde soğuk oluyor; araba çalıştırma mantığıyla kartın PCB'sinin soğuk kalması, GPU'nun ise ısınıyor olmasıyla bu durumun ortaya çıktığını düşünüyorum her ne kadar mantıklı olmasa da. Şu anda kurulu sürücü 22.10.3 sürümü.

Ek: Kartın içindeki termal macun Cooler Master Cryofuze. Sürücüleri güvenli Mod'da ve DDU aracılığıyla kaldırdım.

LoL, Rainbow, Valorant gibi CPU tabanlı oyunlarda fan hep düşük devirde dönüyor bende de durum aynı. 78-80 derecelere çıkıyor fan devri 800RPM. AAA oyunlarda böyle bir sorun yok ama.

LoL, Rainbow, Valorant gibi CPU tabanlı oyunlarda fan hep düşük devirde dönüyor bende de durum aynı. 78-80 derecelere çıkıyor fan devri 800RPM. AAA oyunlarda böyle bir sorun yok ama.
Eklemeyi unuttum. Dying Light 2 ve Battlefield V'te de durum aynı her ne kadar AAA oyun olmasalar da. Grafik ayarları da karışık, doku kalitesi yüksek veya orta iken gölge kalitesi gibi ayarlar düşükte. En azından fan devri 1400'lere kadar ulaşıyor ancak hala olması gerekenden fazla sıcak çalışıyor.

Elle fan ayarı yapın. Afterburner veya AMD'nin kendi yazılımını kullanabilirsiniz.
Bana kalsa Sıfır RPM olayını hiç kullanmam ancak Technopat Sosyal'deki birkaç konuda Sıfır RPM teknolojisi olan kartların fanlarını sürekli açık tutmanın fan ömrünü bitireceği söyleniyordu. Bana mantıklı gelmedi ama o sıralar sıkıntı çekmiyordum ve "Kim uğraşır ki?" deyip olduğu gibi kullanıyordum. Bir de şu var ki hem Sıfır RPM ayarını açık tutup hem de özel fan profili oluşturamıyorum. Fan hızını en az %20 yapabiliyorum.

Dosya Ekleri

• amd1.jpg
    amd1.jpg
    30,7 KB · Görüntüleme: 26
  • amd2.jpg
    amd2.jpg
    34,3 KB · Görüntüleme: 15
  • amd3.jpg
    amd3.jpg
    51,2 KB · Görüntüleme: 28
Eklemeyi unuttum. Dying Light 2 ve Battlefield V'te de durum aynı her ne kadar AAA oyun olmasalar da. En azından fan devri 1400'lere kadar ulaşıyor ancak hala olması gerekenden fazla sıcak çalışıyor.

Bana kalsa Sıfır RPM olayını hiç kullanmam ancak Technopat Sosyal'deki birkaç konuda Sıfır RPM teknolojisi olan kartların fanlarını sürekli açık tutmanın fan ömrünü bitireceği söyleniyordu. Bana mantıklı gelmedi ama o sıralar sıkıntı çekmiyordum ve "Kim uğraşır ki?" deyip olduğu gibi kullanıyordum. Bir de şu var ki hem Sıfır RPM ayarını açık tutup hem de özel fan profili oluşturamıyorum. Fan hızını en az %20 yapabiliyorum.
Özel fan curve yaptığınızda Sıfır RPM devre dışı kalıyor.

Radeon ayarlarından özel fan profili ayarlayın.
1669894038030.png

İnce ayar kontrollerini açıp kartın hangi sıcaklıkta hangi fan hızında dönebileceğini ayarlayabilirsiniz. Ben örnek olarak attım, kartım pek ısınmadığı için düşük hızlarda döndürüyorum fanı. Siz daha yüksek yapsanız iyi olur.

Radeon ayarlarından özel fan profili ayarlayın.
Eki Görüntüle 1589842
İnce ayar kontrollerini açıp kartın hangi sıcaklıkta hangi fan hızında dönebileceğini ayarlayabilirsiniz. Ben örnek olarak attım, kartım pek ısınmadığı için düşük hızlarda döndürüyorum fanı. Siz daha yüksek yapsanız iyi olur.
Tek fanlı olduğu için 70 dereceden sonra 2000 devri bile geçtiğini bilirim. Termal macun değişiminden sonra çok serin çalıştığını fark ettim. Sıfır RPM de bir yere kadarmış :)

Ekleme 1: Sürücüyü yine DDU ile 22.11.1 sürümüne güncelleyip fan ayarını fotoğraftaki gibi yaptım. Test ettikten sonra buraya dönüş yapacağım.

Ekleme 2: Furmark ve BF V'de test ettim ve sıcaklık değerleri olması gerektiği gibi düştü. Sadece artık fan daha hızlı dönüyor. 3 ay önce termal macunu yeniledikten hemen sonra 1200 RPM'de 70 dereceyi bile görmemek çok tatmin ediciydi tek fanlı bir kart olmasına karşın. Sorunu fan ayarını otomatikten özel profile çevirerek düzelttim diyebilirim. Umarım yeni bir Adrenalin sürümüyle bu sorunu düzeltirler.

Dosya Ekleri

• 1669912432788.png
    1669912432788.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 26
  • furmark1.jpg
    furmark1.jpg
    187,6 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı