RX 560 Ekran Kartı Düşük FPS

dklogy

Centipat
Merhabalar; sistemim bu şekilde olmasına rağmen bazı programlarca soktuğum testlerde FPS en fazla 30'u görebildi. Bu durumun düşük PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama sizlerin de fikirlerinizi merakla bekliyorum, ne yapmamı önerirsiniz?

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
İşlemci:
Intel Core I5-4590 3.30 GHz
RAM: 12 GB DDR3 1600 MHz
Ekran Kartı: AREZ RX 560 2 GB
İşletim Sistemi: Windows 10
PSU (Güç Kaynağı): 250W

Güç kaynağı yetersiz olsa sistemde reset atma tarzında sorunlar olurdu diye düşünüyorum. Güç kaynağının doğrudan FPS'yi etkilediğini hiç zannetmiyorum, saçma yani. Bence sorun yazılımsal.

Gerçi bazı programlarda 30 FPS aldığını söylemişsin onun yerine hangi oyunda kaç FPS alıyorsun onu söylesen daha sağlıklı olur. Çünkü bazı programlar bilgisayara aşırı yük bindirebiliyor ki bu durumda FPS'nin düşük olması çok normal.

Güç kaynağı yetersiz olsa sistemde reset atma tarzında sorunlar olurdu diye düşünüyorum. Güç kaynağının doğrudan FPS'yi etkilediğini hiç zannetmiyorum, saçma yani. Bence sorun yazılımsal.

Gerçi bazı programlarda 30 FPS aldığını söylemişsin onun yerine hangi oyunda kaç FPS alıyorsun onu söylesen daha sağlıklı olur. Çünkü bazı programlar bilgisayara aşırı yük bindirebiliyor ki bu durumda FPS'nin düşük olması çok normal.

Dürüst olmak gerekirse daha oyunda test etmedim ama çoğu testte düşük çıkması garibime gitti. MSI’ın sitesinde gerekli olan PSU en az 450 watt şeklinde gösteriyordu onu her türlü değiştireceğim ama yine de değişme olmazsa dediğiniz gibi yazılımsal çarelere başvuracağım. Sizce başka nasıl bir problem olabilir?

PSU yetersiz o kesin de hiç mi anı kapanma yaşamadın? Tahminime göre rardan 1 GB lık dosya bile çıkarsan kapanır aniden istiyorsan bütçe belirt PSU tavsiyesinde bulunalım

@dklogy sizin bir probleminiz yok ki? Hele bir oyunlarda deneyin bakalım ne olacak. RX 560 dan AAA oyunlardan öyle full ayarlarda 60 FPS falan almayı beklemeyin. Kart zaten giriş seviyesi bir kart. Dediğim gibi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Oyunlarda test etmeden bir sonuca varmak pek mantıklı değil. Kaldı ki stres testinde bile bilgisayarınız reset atmıyorsa ve ya herhangi bir şekilde sebepsiz yere kapanmıyorsa güç kaynağını değiştirmenize bile gerek yok. Boşa masraf.

Özetle test programlarıyla falan uğraşmayın dilediğiniz oyunları yükleyin ve keyfini çıkarmaya başlayın. Ha olur da oyun esnasında FPS düşmesi, bilgisayarın kendini resetlemesi tarzında problemler yaşarsanız o zaman yardımcı oluruz. Şu an ortada bir problem yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı