RX 560 GPU kullanımı anlık düşmesi ve beraberinde gelen kasma sorunu

æ_59

Decapat
İyi günler,

Uzun bir süredir sistemimde CS:GO oynarken anlık donmalar ve kasmalar yaşamaktayım. Sorunun hangi parçadan olabileceğini anlamak namına, MSI Afterburner aracılığıyla oyun içi verileri bir süre gözlemledim. FPS'im her ne kadar 250'nin altına çok nadir düşse de oyun içi anlık, belki saniyelik diyebileceğim yavaşlamalar, kasmalar mevcut. Bu yavaşlamalar ve kasmalar olurken GPU kullanımım + %90 seviyelerinden %0-%10 arasında ki değerlere düşmekte. Onun dışında işlemci kullanımım ve işlemci sıcaklığım hep sabit(min: 32, maks: 40).

Buna mukabil, GPU sıcaklığı en fazla 60 derece olmakta. Oyunu 1280X1024 görüntü ayarında, tüm görüntü ayarları düşük şekilde oynamaktayım. Sorunun çözümü hakkında yardımlarınızı bekliyorum, cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
*Ryzen 5 2600 3.4 GHz'de çalışmakta.
*ASUS RX560 4 GB OC 128 Bit.
*Corsair 2400MHz 16 GB RAM (RAM'ler 2400'de çalışmakta).
*MSI B-450 Pro m-2 anakart.
*Toshiba RC500 250GB SSD.
*Cooler Master Lite 240mm sıvı soğutma.
*AOC G2460PF 144 Hz monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler,

Uzun bir süredir sistemimde CS:GO oynarken anlık donmalar ve kasmalar yaşamaktayım. Sorunun hangi parçadan olabileceğini anlamak namına, MSI Afterburner aracılığıyla oyun içi verileri bir süre gözlemledim. FPS'im her ne kadar 250'nin altına çok nadir düşse de oyun içi anlık, belki saniyelik diyebileceğim yavaşlamalar, kasmalar mevcut. Bu yavaşlamalar ve kasmalar olurken GPU kullanımım + %90 seviyelerinden %0-%10 arasında ki değerlere düşmekte. Onun dışında işlemci kullanımım ve işlemci sıcaklığım hep sabit(min: 32, maks: 40).

Buna mukabil, GPU sıcaklığı en fazla 60 derece olmakta. Oyunu 1280X1024 görüntü ayarında, tüm görüntü ayarları düşük şekilde oynamaktayım. Sorunun çözümü hakkında yardımlarınızı bekliyorum, cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
*Ryzen 5 2600 3.4 GHz'de çalışmakta.
*ASUS RX560 4 GB OC 128 Bit.
*Corsair 2400MHz 16 GB RAM (RAM'ler 2400'de çalışmakta).
*MSI B-450 Pro m-2 anakart.
*Toshiba RC500 250GB SSD.
*Cooler Master Lite 240mm sıvı soğutma.
*AOC G2460PF 144 Hz monitör.

CS GO bu ara böyle, senlik sorun yok. Oyun Haberlerine bakmanı öneririm.

Aslında sistemi bir sene evvel topladığımda bu sıkıntı yoktu. Üzerinden sadece 1-2 ay geçtikten sonra bu sorun baş göstermeye başladı. Sürümü net olarak hatırlamamakla beraber eminim ki; sorun başladığında kullanılan driver daha önce sorunsuz kullandığım driverdı. Pek tabii, süreç içerisinde driverları güncel tuttum. Halen de güncel kendileri. Ama sorunumun ortadan kalktığı hiç bir sürüm olmadı diyebilirim:/

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı