RX 560 Sistem GTA 5 Düşük FPS Sorunu

Fyria

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Geçenlerde GTA V aldım ve oynadım. Almadan önce tabii ki Youtube'da videolara baktım, FPS falan olsun işte.
Millet 1920x1080 çözünürlüğünde en yüksek ( Gelişmiş ayarlar olmadan ) 45 FPS alıyordu, dedim ki ben en yüksekten kısarım biraz 60-70 FPS alırım ve monitörüm 1600x900 olduğundan kesin dedim. Diğer testlere baktım, en düşük ayarlar ve 1600x900 olan bir video buldum, baktım. Adam 80 FPS'nin altına düşmüyordu.
Kurdum, oynamaya falan başladım, FPS'im en düşük ayarlarda bile 60-45 arasıydı. Sıcaklık sorunu yok, kart 60 derece, işlemci 52 derece.
Fakat neden bu kadar düşük FPS alıyorum ? Adam en düşükte 80 alırken ben nasıl alamıyorum ? Hatta adamın kartı benimki ile aynı.
Arkadaşımda 750Ti var, o bile 1080p'de 80 FPS civarlarında geziyor. RX 560 açık ara farkla 750Ti'den iyi bir kart fakat neden bu kadar kötü performans veriyor ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
MSI Afterburner'le alakası yok! Sorunun sebebi 4. Nesil kötü işlemci DDR3 1600 MHz RAM'dır. Anakart, islemci, RAM'i degistirip yeni nesil alirsaniz videolardaki gibi deger alirsiniz. Hem darbogaz hem dusuk MHz'li DDR3 RAM yuzunden bu sorun var.

Alakası şöyle var; oyun içi alınan değerleri gösteriyor bu program. Bilmiyorsanız, Youtube'a girerek bir tanışın. i5 4460, RX560 için yeterli bir işlemcidir. Direkt darboğaz damgası yapıştırıp, RAM yüzünden düşük FPS alıyorsunuz demenin alakası yok asıl.

MSI Afterburner'le alakası yok! Sorunun sebebi 4. Nesil kötü işlemci DDR3 1600 MHz RAM'dır. Anakart, islemci, RAM'i degistirip yeni nesil alirsaniz videolardaki gibi deger alirsiniz. Hem darbogaz hem dusuk MHz'li DDR3 RAM yuzunden bu sorun var.
4. Nesil kötü mü ? i7 4790k'dan haberin yok galiba. 4. nesil işlemciler hala yeni nesil 6-7. nesil işlemcileri tokatlayabilen bir seridir, videodaki arkadaşında aynı işlemcisi vardı yalnız, hatta 750 ti li arkadaşımın işlemcisi i3 8100. Darboğaz falanda olmuyor, işlemci %85'i bile geçmiyor oynarken. GTA V kim, darboğaz kim. Afedersiniz, Battlefield 1 oynamıyoruz burada.
Ve RAM ile alakası yok. PUBG gibi berbat optimizasyonlu bir oyunda bile 85-95 FPS değerlerini görüyorum orta-yüksek karışık ayarlarda. Şakadır umarım.

Bu arada istediğiniz fotoğraflar:

Dosya Ekleri

• fdsdf.jpg
    fdsdf.jpg
    179,5 KB · Görüntüleme: 78
Düşük çözünürlükte kullandığınız için darboğaz oluyor. 1080P ayarlarda oynasanız, FPS değerinizde bir anormallik olmayacak. Darboğaz engellemek için ayarları yükseltin. Hem düşük çözünürlükte oynayıp, hem de ayarları kısarsanız darboğaz meydana gelir. Ayarları yükseltin. GPU kullanımı artsın, CPU kullanımı azalsın.

Düşük çözünürlükte kullandığınız için darboğaz oluyor. 1080P ayarlarda oynasanız, FPS değerinizde bir anormallik olmayacak. Darboğaz engellemek için ayarları yükseltin. Hem düşük çözünürlükte oynayıp, hem de ayarları kısarsanız darboğaz meydana gelir. Ayarları yükseltin. GPU kullanımı artsın, CPU kullanımı azalsın.
Bir dakika, "kalp ağrısı"
"NE ?"
Ayarları yükselterek daha yüksek FPS almak ilginç geldi kulağa, bi yandan saçma geldi.
Fotoğraftaki ayarlar:
Dokular yüksek, yansımalar yüksek kalan herşey standart ayarda.
1080p yapayım, herşeyide Allah ne verdiyse arttırayım, FPS'im artsın, doğru mu ?

Şimdi tam olarak şöyle oluyor;

Siz ortalama bir GPU'da ayarları ve çözünürlüğü düşürürseniz ekran kartından verim alamazsınız. Ayarlar ve çözünürlük düştükçe, oyun ekran kartına değil işlemciye yüklenir. Bizim burada istediğimiz ekran kartına yüklenmesi. Eğer ekran kartına yüklenirse FPS artar. Değerlerde gördüğünüz gibi CPU kullanımı, GPU kullanımından daha yüksek. Bunun anlamı, GPU yatıyor, CPU yoruluyor ve bunun sonucunda düşük FPS alıyorsunuz.

Monitörünüz 1080p olmadığı için tek çare ayarları yükseltmek. GPU zorlandığı zaman, CPU'dan yük kalkacak ve FPS normale dönecek. Tabii ki ayarları da ultraya almayın. RX 560'ın kaldıracağı bir şekilde yavaş yavaş yükseltin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı