RX 5600 XT düşük GPU kullanımı

itzgetz

Centipat
İyi geceler arkadaşlar. Oyunlarda GPU kullanımı sorunu yaşıyorum. Ayarları ultraya almama ragmen tamamen GPU kullanılmıyor ve bu yüzden FPS düşüşleri yaşıyorum. Her ayarı denedim ancak tamamen kullanmıyor. Bir çözümü var mıdır bu durumun? Bir sürü konuya baktım ancak çözüme ulaşamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Sistemim şöyle:
İşlemci: Ryzen 5 3600, anakart: Gigabyte B450M S2H, RAM: XPG 16 GB(2x8) 3000MHz, ekran kartı: Sapphire Radeon RX 5600 XT Pulse, SSD: Gigabyte 240GB, HDD: Toshiba 1TB 7200RPM kasa: Corsair Spec-Delta 550W 80+, monitör: AOC 24G2U 1ms 144Hz

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu oyunda var. Örnek verecek olursam; AC Odyssey, CoD WW2, BF1 gibi.

Tamamını kullansa da FPS'de çok değişim olmaz ki. Yaptığı işlem arttıkça kullanımı da artar. %50 kullanıyor ise, %50 o oyuna ya da programa yetiyordur. Çözünürlük GPU kullanımını daha çok arttırır ek olarak. Ama FPS'i arttırmaz.

MSI afterbruner açık şekilde oyunda SS atabilir misin? Bu arada sıcaklık değerleri nedir?

Sıcaklık degerleri en fazla ekran kartında da işlemcide de 63-65'i görüyor ama ortalama olarak 59-60 diyebilirim. Kullanımlar ise ekran kartı sürekli değişiyor ancak 90 civarına gelmiyor 50-70 arası diyebilirim işlemci de 45-55 civarları.
Tamamını kullansa da FPS'de çok değişim olmaz ki. Yaptığı işlem arttıkça kullanımı da artar. %50 kullanıyor ise, %50 o oyuna ya da programa yetiyordur. Çözünürlük GPU kullanımını daha çok arttırır ek olarak. Ama FPS'i arttırmaz.

Kullanım arttığı zamanlar FPS neden artıyor o zaman.

FPS sabit mi peki hocam? Afterburner'la baktınız mı? Bu arada Afterburner açmak oyunda sorun çıkarıyor bilginiz olsun, kekemelik, drop yaşayabilir korkmayın, programla alakalı.

Radeon Chill diye geçiyordu ayarlarda sanırım, onu devre dışı bırakın. FreeSync'i de kapatın bir de öyle deneyin. Böyle bir sorun yok çünkü kimsede. Bir de eski oyunlarda düşük GPU kullanımı normal, oyun çok fazla kaynak harcamıyor çünkü, bu Nvidia'da da var ama AC Odyssey, Warzone da falan bu olmamalı tabi.

FPS sabit mi peki hocam? Afterburner'la baktınız mı peki? Bu arada Afterburner açmak oyunda sorun çıkarıyor bilginiz olsun, kekemelik, drop yaşayabilir korkmayın yazılımsal.

Radeon chill diye geçiyordu ayarlarda sanırım, onu devre dışı bırakın. FreeSync'i de kapatın bir de öyle deneyin. Böyle bir sorun yok çünkü kimse de.

Hocam FPS hiç sabit değil öyle söyleyeyim size sürekli oynuyor kullanım da oynadıgı için.
FPS sabit mi peki hocam? Afterburner'la baktınız mı? Bu arada Afterburner açmak oyunda sorun çıkarıyor bilginiz olsun, kekemelik, drop yaşayabilir korkmayın yazılımsal.

Radeon Chill diye geçiyordu ayarlarda sanırım, onu devre dışı bırakın. FreeSync'i de kapatın bir de öyle deneyin. Böyle bir sorun yok çünkü kimsede. Bir de eski oyunlarda düşük GPU kullanımı normal, oyun çok fazla kaynak harcamıyor çünkü, bu Nvidia'da da var ama AC Odyssey, Warzone da falan bu olmaz tabi.
ve evet afterburner ile bakıyorum değerlere

Hocam FPS hiç sabit değil öyle söyleyeyim size sürekli oynuyor kullanım da oynadıgı için.

ve evet afterburner ile bakıyorum değerlere

Aynı karttan bizde de var hocam ve böyle bir sorun yok. WHQL olan önerilen sürücüyü kullanıyoruz. Bir de GPU seçeneklerinde Gelişmiş bölümünde, doku filtreleme kalitesi "Performans" modunda. Başlangıç ayarları da normal oyun modu olarak seçildi. Yüksek ihtimal bir ayardan veya başka bir şeyden kaynaklıdır.

Aynı karttan bizde de var hocam ve böyle bir sorun yok. WHQL olan önerilen sürücüyü kullanıyoruz. Bir de GPU seçeneklerinde gelişmiş bölümünde, doku filtreleme kalitesi "performans" modunda. Başlangıç ayarları isi normal oyun modu seçilerek yapıldı. Yüksek ihtimal bir ayardan veya başka bir parçadan kaynaklıdır.

Kullanımı herhangi bir şeyle arttırmak mümkün mü? Oyun dışı bir ayar olur başka bir şey olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı