R5 3600 ve RX 5600 XT sistemde GPU kullanımı düşük

Yagi21

Centipat
Daha fazla  
CoD Warzone, Assassin's Creed Origins, NFS Heat oyunlarda GPU kullanımım 50-60-70-80 arası geziyor hafif droplarda yiyorum. Sistemi sıfırladım fakat devam etmekte. Neden kaynaklanıyor olabilir?
Bu oyunlar HDD'de depolanıyor, Bright Memory diye bir oyun var. Onu da SSD'ye kurup denedim, aynı şekilde sorun devam ediyor.

ViewSonic XG2405.
Ryzen 5 3600.
Gigabyte B450 Aorus Elite.
Sapphire 5600XT.
3200MHz XPG D50 RAM.
Thermaltake TR2 s 650W 80+
240GB Hyper X RGB SSD.
1 TB WD HDD 7200RPM.

Dosya Ekleri

• Ekran 2.PNG
    Ekran 2.PNG
    453,4 KB · Görüntüleme: 103
  • Ekran 3.PNG
    Ekran 3.PNG
    649,4 KB · Görüntüleme: 117
  • Ekran 45.PNG
    Ekran 45.PNG
    630,7 KB · Görüntüleme: 106
  • Ekran4.PNG
    Ekran4.PNG
    461 KB · Görüntüleme: 107
FPS'i kilitliyor musunuz yoksa serbest mi? 60-75-144 gibi değerlere sabitliyorsanız olabiliyor ama 50-60 değerleri çok düşük. Aynı işlemci ekran kartı ikilisine sahibiz.
Ekran kartı sürümünüz nedir?
Ayarlarınız yüksek grafikte mi?

FPS'i kilitliyor musunuz yoksa serbest mi? 60-75-144 gibi değerlere sabitliyorsanız olabiliyor ama 50-60 değerleri çok düşük. Aynı işlemci ekran kartı ikilisine sahibiz.
Ekran kartı sürümünüz nedir?
Ayarlarınız yüksek grafikte mi?

20.12.1 sürümünde ekran kartı.
Full'de daha açabileceğim bir ayar kalmıyor neredeyse.
Herhangi bir değere sabitlemiyorum.

20.12.1 sürümünde ekran kartı.
Full'de daha açabileceğim bir ayar kalmıyor neredeyse.
Herhangi bir değere sabitlemiyorum.

DDU kullanıp ile temiz bir şekilde sürücü değiştirmeyi denemediyseniz 20.11.2(WHQL) ya da 20.9.1(WHQL) sürümüne geçmeyi deneyin. 20.9.1 sürümündeyim herhangi bir GPU kullanımı sorunum ya da FPS düşüşüm yok.

Windows güç planınızın yüksek performans ya da dengelide olup olmadığına bakın.

Bunlarda çözüm sağlamazsa Sapphire modellerinde ekran kartının üstünde fiziksel olarak BIOS Switch anahtarı var sessiz ve performans modu için. Ben bir kere denemek için sessiz moda almıştım GPU kullanımım sizin gibi dalgalanıyordu bir ihtimal sessiz modda olabilir. Ona da bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart BIOS ayarlarınızda RAM harici bir ayara dokunduysanız varsayılana çevirin.

Eğer sorun devam ederse GPU stress testi yapın.

CoD Warzone, Assassin's Creed Origins, NFS Heat oyunlarda GPU kullanımım 50-60-70-80 arası geziyor hafif droplarda yiyorum. Sistemi sıfırladım fakat devam etmekte. Neden kaynaklanıyor olabilir?
Bu oyunlar HDD'de depolanıyor, Bright Memory diye bir oyun var. Onu da SSD'ye kurup denedim, aynı şekilde sorun devam ediyor.

ViewSonic XG2405.
Ryzen 5 3600.
Gigabyte B450 Aorus Elite.
Sapphire 5600XT.
3200MHz XPG D50 RAM.
Thermaltake TR2 s 650W 80+
240GB Hyper X RGB SSD.
1 TB WD HDD 7200RPM.
Darboğaz yaşamıyorsunuz görüldüğü üzere ama ayarlar sanırım dusukte olabilir bu yüzden ekran kartı kendini zorlamiyor ama drop kısmına gelirsek birşey gelmedi aklıma ram dan de değil virüs taraması da yapın sisteme

Darboğaz yaşamıyorsunuz görüldüğü üzere ama ayarlar sanırım dusukte olabilir bu yüzden ekran kartı kendini zorlamiyor ama drop kısmına gelirsek birşey gelmedi aklıma ram dan de değil virüs taraması da yapın sisteme
Ayarlar tamamen yüksekte.
Hiçbir anlam veremiyorum.
DDU kullanıp ile temiz bir şekilde sürücü değiştirmeyi denemediyseniz 20.11.2(WHQL) ya da 20.9.1(WHQL) sürümüne geçmeyi deneyin. 20.9.1 sürümündeyim herhangi bir GPU kullanımı sorunum ya da FPS düşüşüm yok.

Windows güç planınızın yüksek performans ya da dengelide olup olmadığına bakın.

Bunlarda çözüm sağlamazsa Sapphire modellerinde ekran kartının üstünde fiziksel olarak BIOS Switch anahtarı var sessiz ve performans modu için. Ben bir kere denemek için sessiz moda almıştım GPU kullanımım sizin gibi dalgalanıyordu bir ihtimal sessiz modda olabilir. Ona da bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart BIOS ayarlarınızda RAM harici bir ayara dokunduysanız varsayılana çevirin.

Eğer sorun devam ederse GPU stress testi yapın.

Güç ayarları böyle.
Dediğiniz her şeyi yaptım fakat pek bir çözüm olmadı gibi.
Çözünürlük ve oyun ayarlarını en düşükte mi oynuyorsunuz? 1080P ultra ayarlarda da mı aynı?
1080P Ultra.

Dosya Ekleri

• 12.JPG
    12.JPG
    39,6 KB · Görüntüleme: 59
Ramlerinizin anakart RAM slotlarındaki yeri 1-3'ya da 2-4. sıralama olarak takılı mı kontrol edin. Değilse 1-3'ya da 2-4 slotlarına takın.
Ekran kartı BIOS anahtarını da kontrol ettiyseniz bir GPU stress testi yapın ekran kartına bakın.
HDD ve SSD sağlığına da bakın.

Ramlerinizin anakart RAM slotlarındaki yeri 1-3'ya da 2-4. sıralama olarak takılı mı kontrol edin. Değilse 1-3'ya da 2-4 slotlarına takın.
Ekran kartı BIOS anahtarını da kontrol ettiyseniz bir GPU stress testi yapın ekran kartına bakın.
Ssd baktım bi sorun göremedim hdd de belki olabilir.
RAM 16 GB olması ve çift kanal kullanıyor musunuz? 8 GB ise darboğaz kaçınılmaz. En az 16 GB RAM olması lazım yeni jenerasyon oyunlarda.
16gb çift kanal
1-3 de

Dosya Ekleri

• 112C61C6-B8C0-4F0C-B377-E18A22C2A4C0.jpeg
    112C61C6-B8C0-4F0C-B377-E18A22C2A4C0.jpeg
    154,7 KB · Görüntüleme: 70

Geri
Yukarı