RX 5600 XT ve 6600 XT sistemde GPU sıcaklığı düşürme

Jarnsaxa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Dün montajını yaptığım 6600 XT ekran kartı, hemen altındaki slotta çalışan 5600 XT'den yaklaşık 10-15 derece daha sıcak çalışıyor. Kasanın yan panelini çıkarmak dışında yapılabilecek bir şey var mı? Kartların yerini değiştirmek veya kule tipi soğutucuyu çıkarıp tek fanlı stok soğutucu kullanmak hava akışını iyileştirebilir mi? Kasanın üst kısmında 2 adet egzoz fanı var, bunlardan birinin yönünü değiştirmeyi de deneyebilirim ancak işlemci soğutucu çok yer kapladığı için her halükarda hava akışını keser gibi geliyor.

Sıcaklık değerleri:
5600 XT: 43
6600 XT: 57

20210814_110746.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
5600XT'den çıkan sıcak hava 6600'e gidiyor. 6600'ün soğutmak için kullandığı hava zaten sıcak olmuş oluyor. Yani kartların yerini değiştirseniz 5600 için aynı şeyi yaşarsınız.
Kasanız eski olsaydı yandan takılacak bir fan önerirdim ama şu durumda yapılacak çok bir şey görünmüyor.
PSU kısmının üstüne fan takılabilir ama çok fark edeceğini sanmam.

Merhaba,
Dün montajını yaptığım 6600 XT ekran kartı, hemen altındaki slotta çalışan 5600 XT'den yaklaşık 10-15 derece daha sıcak çalışıyor. Kasanın yan panelini çıkarmak dışında yapılabilecek bir şey var mı? Kartların yerini değiştirmek veya kule tipi soğutucuyu çıkarıp tek fanlı stok soğutucu kullanmak hava akışını iyileştirebilir mi? Kasanın üst kısmında 2 adet egzoz fanı var, bunlardan birinin yönünü değiştirmeyi de deneyebilirim ancak işlemci soğutucu çok yer kapladığı için her halükarda hava akışını keser gibi geliyor.

Sıcaklık değerleri:
5600 XT: 43.
6600 XT: 57.

Eki Görüntüle 1137537

5600 XT'nin altına fan koyulabilir fakat fan takacak yer olmadığı için düzensiz görünebilir ama denemekten zarar gelmez bence.

5600'ün sıcaklığıyla ilgili bir derdim yok, sıkıntılı olan kart üstteki. İki kartı yer değiştirmeyi deneyebilirim ama alttaki PCI-e slotu 2.0 olduğu için 6600'de yaşayacağım performans kaybına değer mi emin olamadım.

Yeni kasalarda bir kartı yan tarafa falan takılıyor birde o şekil düşün boyle kullanacaksan farklı farklı şeyler deneyip bulman lazım.

Arkadaşların dediği gibi fan takabilirsin.

5600'ün sıcaklığıyla ilgili bir derdim yok, sıkıntılı olan kart üstteki. İki kartı yer değiştirmeyi deneyebilirim ama alttaki PCI-e slotu 2.0 olduğu için 6600'de yaşayacağım performans kaybına değer mi emin olamadım.

Bir kartı holder ile dik takarak sorunu çözersiniz aslında.

Riser alıp 5600 XT'yi kasanın dışında kullanın
Ben şu şekilde yaptım şundan bahsediyorum:

Riser almayı düşündüm ama kasanın içinde yer yok ve kasanın bulunduğu konum dışarıda bir kart bırakmaya elverişli değil.

Kartların yerlerini değiştirdim ve kule tipi soğutucuyu çıkardım, anlık sıcaklıklar 5600: 44, 6600: 52 derece.

Yer değişimi ve kasa içinde alan açmam bir 5 derece kadar düşürdü 6600'ün sıcaklığını. 5600'de bir değişim olmadı, XFX Merc 6600 XT'nin soğutması Sapphire Pulse'ye göre bayağı kötü gördüğüm kadarıyla.

Soğutucudan çıkan fanları da alttaki ekran kartının altına takabilirim ama ne kadar etkiler emin olamadım.

Dosya Ekleri

• 20210814_134736.jpg
    20210814_134736.jpg
    136,5 KB · Görüntüleme: 44
aynı karttan bende de var sanırım şuan yeni olduğu için bu şekilde 65 dereceye gelmeden fanlar çalışmıyor ayrıca bu nedenle çokta sorun etmemek lazım ben kendi kasa dışı soğutucumu devreye aldığım anda 40 derecelere düşüyor fanları erkenden devreye almak sorunu çözebilir.
aynı karttan bende de var dün taktım sorunu aratırken sizi görüp rahatladım. kart çok yeni olduğu için sanırım güncellemeyle düzelir yakında. benim soğutma sistemim yük altında bile rx570 i 60 derecede tutuyordu onu, o sistemi devreye alınca kart 40 derece altına düşüyor.

farkettiğim kadarıyla fanları devreye girmiyor 65 dereceye kadar falan sanırım bundan ötürü boşta sıcaklığı 56-59 derecelerde fanları erken devreye alarak sorun çözülebilir açıkcası.

Geri
Yukarı