Çözüldü RX 5600 XT ve Ryzen 5 1600 AF sistemde donma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucuk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. 2 ay önce topladığım sistemde ilk günden beri sürekli bir donma sorunu ile karşı karşıya kalıyorum. Donma ise şöyle gerçekleşiyor. Fare 2-3 saniye takılıyor sonra ekran komple donuyor hareketsiz kalıyor. Arkadan 10 15 sn ses geliyor sonra o da kesiliyor. Sadece oyun oynarken değil video izlerken de donma yapıyor. Oyun oynarken sıcaklık değerlerini kontrol ettim hepsi normal. Peki neden gerçekleşiyor olabilir? Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Sistemim:
AMD Ryzen 5 1600 AF (12nm)
Gigabyte RX 5600 XT Gaming OC.
Corsair RM 750X white PSU.
16 GB 3000 MHz RAM.
Gigabyte B450M S2H anakart.
240gb gigabyte ssd+ 1tb hdd

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam sorunu çözebildin mi aynı sistemle aynı sorunu bende yaşıyorum garantiye mi göndersem sorunun ne olduğunu bulamadım ne yapmam gerek
@Dwalfe Çözdüm kardeşim. Gigabyte uygulamalarını sil. Ekran kartı anakart vb uygulamalardan bahsediyorum. Tabi amd radeon uygulaması dursun onunla ekran kartı güncellemesi yaparsın. Ben çözdüm çok şükür.
Ekran kartı ile alakalı, DDU ile sürücüsünü kaldır ve güncel sürücü yükle ve aynı sorun devam ederse farklı ekran kartı ile deneyin.
Deneyeceğim teşekkürlerimi sunarım. Akşam eklerim sonucunu
Ekran kartı ile alakalı, DDU ile sürücüsünü kaldır ve güncel sürücü yükle ve aynı sorun devam ederse farklı ekran kartı ile deneyin.
Dediklerinizi yaptım güvenli modda ddu ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım lakin yine aynı sorun devam ediyor. Ne yapmam lazım garantiye mi yolliyim ekran kartını ?
@Recep Baltaş Reis senden başkası çözemez gibi duruyor bu sorunu bi el atıverir misin rica ediyorum.

Son düzenleme:
Deneyeceğim teşekkürlerimi sunarım. Akşam eklerim sonucunu

Dediklerinizi yaptım güvenli modda ddu ile ekran kartı sürücüsünü kaldırdım lakin yine aynı sorun devam ediyor. Ne yapmam lazım garantiye mi yolliyim ekran kartını ?
@Recep Baltaş Reis senden başkası çözemez gibi duruyor bu sorunu bi el atıverir misin rica ediyorum.
Hocam sorunu çözebildin mi aynı sistemle aynı sorunu bende yaşıyorum garantiye mi göndersem sorunun ne olduğunu bulamadım ne yapmam gerek

@Dwalfe Çözdüm kardeşim. Gigabyte uygulamalarını sil. Ekran kartı anakart vb uygulamalardan bahsediyorum. Tabi amd radeon uygulaması dursun onunla ekran kartı güncellemesi yaparsın. Ben çözdüm çok şükür.

Çözüm
Bende gigabyte uygulamları zaten yok hocam Xfx rx 5600 xt kullanıyorum donmalar kasmalar bende hala mevcut sanırım voltaj ayarı veya bir donanımım bozuk anlamış değilim

Bende gigabyte uygulamları zaten yok hocam Xfx rx 5600 xt kullanıyorum donmalar kasmalar bende hala mevcut sanırım voltaj ayarı veya bir donanımım bozuk anlamış değilim
Gigabyte demiyorum anlamadınız sanırım. Ekran kartınıza ait uygulama örneğin sizde xfx uygulaması olabilir. Xfx ekran kartı uygulaması olabilir. Programlar ve özellikler kısmından kontrol etmenizi öneririm. Bu tür uygulamalar Bios ayarlarıyla çakıştığı için sistem hata veriyor. Ben gigabyte dedim. Sizdeki ana kart ve ekran kartı hangi marka ise onun uygulamalarını silin. Çözülecektir.

Geri
Yukarı