RX 5600 XT WattMan hatası

fatihggk

Hectopat
Yer
Antalya
Merhaba, bu linkteki XFX AMD Radeon RX 5600 XT 14GBS THICC II Pro 6GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı (RX-56XT6DF46) - incehesap.com ekran kartını kullanmaktayım, performans soğutma olarak çok iyi ondan yana bir sıkıntım yok. Canavar gibi fakat tek sıkıntı, son zamanlarda aşırı derece de WattMan hatası veriyor video izlerken falan. Az önce CS:GO oynuyordum son raunt 15 çok kritik birden gitti ekran ve reset attığım da ise yine aynı WattMan hatası ile karşılaştım, sebebi neden ötürü bilemiyorum. Ben AMD uygulamasından ekran kartı fan hızımı ve sıcaklım değerlerimi ayarlıyorum WattMan hatası verince sadece o sıfırlanıyor anlamsızca hata veriyor. Kart eski değil 2 yıl bile olmadı alalı kartı.

Not: AMD işlemcilerine bayılıyorum fakat ekran kartlarını 1 TL'den bile verseler asla AMD ekran kartı almayacağım. Almayın aldırtmayın, yazılım konusunda iğrenç bir firma.

Aynı model kartı bende 1 yıl kadar kullandım belli bir driverda vermiyordu bu hatayı tek tek deneyerek bulmuştum sinir bozucu bir hataydı. Bu karttan sonra ASUS TUF 3060'a geçtim 6 ay kadar kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım, 3 aydır da RX 6600 XT kullanıyorum ve bu kartta sıkıntısız çalışıyor 6000 serisi ile bu sorunu çözmüşler diyebilirim.

Bir kanit olarak sunamam ama. Şu anki kartini baskasinin PC'ye taksan hata vermeyecektir. Bende mesela RX 5500XT vardi. Tek bir kere watman yasamadim. Sattigim kiside problem olmus mesela. Bence kesinlikle PSU kaynakli bir şey bu. Aslinda bence olay su AMD kartlari fakrika cikisli o.c oldugu icin guce ihtiyac duyuyor yuksek devirlere cikmasi icin karta sen manuel mudahele etmedigin icin kart da diyor ki bu yapmiyor bari ben kendi kendime yapayim bu sefer de kart eline yuzune bulastiriyor. Anlik elektrik verince kitliyor kendini sonda bildirimde bilindik son WattMan :)
Sistem bu, PSU neyine yetmeyebilir ki sistemin? :) 2021 ekim ayında aldım PSU'yu.

` System Information
`~ > OS : Windows 10 PRO
`~ > Motherboard : ASUS PRIME X570-P AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz (O.C.) M.2 Anakart
`~ > CPU : AMD Ryzen™5 5600X Soket AM4 + Wraith Stealth 3.7GHz 32MB 65W 7nm İşlemci
`~ > RAM : Team T-Force Delta RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siyah Gaming Ram
`~ > Graphic Card : XFX AMD Radeon RX 5600 XT 14GBS THICC II Pro 6GB GDDR6 192Bit DX12
`~ > CPU Cooler : COOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240 (120MMx2) AM4
`~ > M2 SSD : WD Black SN750 NVMe M.2 2280 (500GB) (3470MB-2600MB)
`~ > M2 SSD : XPG SX8100 NVMe M.2 (512GB) (3500MB-2400MB)
`~ > PowerSupply : Corsair CX750F RGB 750W 80+ Bronze Siyah Full Modüler
`~ > Safe : GamePower WARCRY (6 ARGB Fan)

` Equipment
`~ > Monitör : AOC 24" G2460PF 1ms 144Hz
`~ > Mouse : A4 TECH BLOODY A90 MULTI-CORE
`~ > Mousepad : XRades 90x40 (Ak-47)
`~ > Keyboard : Rampage BYGAME-K2 Rainbow
`~ > Headset : RAMPAGE G16 7.1
`~ > Sound System : CREATIVE SBS A120 2+1 SPEAKER
Aynı model kartı bende 1 yıl kadar kullandım belli bir driverda vermiyordu bu hatayı tek tek deneyerek bulmuştum sinir bozucu bir hataydı. Bu karttan sonra ASUS TUF 3060'a geçtim 6 ay kadar kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım, 3 aydır da RX 6600 XT kullanıyorum ve bu kartta sıkıntısız çalışıyor 6000 serisi ile bu sorunu çözmüşler diyebilirim.

Doğrudur fakat bitti benim için artık AMD ekran kartı, bu sene içerisinde Letgo'dan tertemiz satanlar var oradan alacağım garantili kutulu faturalı.

Sistem bu, PSU neyine yetmeyebilir ki sistemin? :) 2021 ekim ayında aldım PSU'yu.

` System Information
`~ > OS : Windows 10 PRO
`~ > Motherboard : ASUS PRIME X570-P AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz (O.C.) M.2 Anakart
`~ > CPU : AMD Ryzen™5 5600X Soket AM4 + Wraith Stealth 3.7GHz 32MB 65W 7nm İşlemci
`~ > RAM : Team T-Force Delta RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siyah Gaming Ram
`~ > Graphic Card : XFX AMD Radeon RX 5600 XT 14GBS THICC II Pro 6GB GDDR6 192Bit DX12
`~ > CPU Cooler : COOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240 (120MMx2) AM4
`~ > M2 SSD : WD Black SN750 NVMe M.2 2280 (500GB) (3470MB-2600MB)
`~ > M2 SSD : XPG SX8100 NVMe M.2 (512GB) (3500MB-2400MB)
`~ > PowerSupply : Corsair CX750F RGB 750W 80+ Bronze Siyah Full Modüler
`~ > Safe : GamePower WARCRY (6 ARGB Fan)

` Equipment
`~ > Monitör : AOC 24" G2460PF 1ms 144Hz
`~ > Mouse : A4 TECH BLOODY A90 MULTI-CORE
`~ > Mousepad : XRades 90x40 (Ak-47)
`~ > Keyboard : Rampage BYGAME-K2 Rainbow
`~ > Headset : RAMPAGE G16 7.1
`~ > Sound System : CREATIVE SBS A120 2+1 SPEAKER

Doğrudur fakat bitti benim için artık AMD ekran kartı, bu sene içerisinde Letgo'dan tertemiz satanlar var oradan alacağım garantili kutulu faturalı.
Ya yok psu ile ilgisi yok bende ilk aldığımda rx570 cok wattman hatasi veriyodu aynı sistem son 1 yıldır düzgün çalışmaya başladı.Büyük oranda yazılımla ilgili.En uygun yazılımı bulman lazım ama onlada ugraşılmaz bende rx570 rog strixi 3200e sattım 3050ye geçtim.Kartın gelmesini bekliyorum.

Size tavsiyem kartınızı Letgo gibi sitelerden elden satın mining için uygun olduğu için rahat satılır ben haziran 2021 de yaklaşık 8 bin TL'ye sattım şu an daha pahalıya gider muhtemelen gelecek para ile 3060 alırsın rahat.

Hocam PSU laf etmedim. PSU'dan kaynaklidan kastim elektrik yani. AMD performans kartlari elektrigi seviyor. PSU da elektirigi esirgemiyor.

Önceden tek tük yaşıyordum, son yazılım güncellemelerinden sonra çokça WattMan hatası vermeye başladı ve bunu 10 gündür neredeyse her gün yaşıyorum.

Ayrıca XFX'in yine RX 580 8 GB 256 Bit modelini de yıllarca kullandım, onda bile defalarca aldım WattMan hatası.

Size tavsiyem kartınızı Letgo gibi sitelerden elden satın mining için uygun olduğu için rahat satılır ben haziran 2021 de yaklaşık 8 bin TL'ye sattım şu an daha pahalıya gider muhtemelen gelecek para ile 3060 alırsın rahat.
Ben Antalya'da yaşıyorum, Letgo'da sürekli alım satan tanıdığım ve defalarca ticaretim olduğu bir kişi var 30-40K'lık ürünler satıyor, biraz maddiyatı toparlayınca kendi ekran kartımı hemen satacağım kutu fatura jelatinine kadar duruyor kutusunda hemen satıcam ve NVİDİA alacağım, çünkü yıllardır aynı, dünya ya hitap eden bir firma ufak sorunları çözemiyorsa suç bizim kullanmakla hata yapıyoruz.
O karti satip yeni bir şey almak şu an icin cebine masraf gibi. Ama illaki senin bilecegin is.

Yapacak bir şey yok ağa her zaman böyle hata ile uğraşılmaz ki ben bilgisayar da çok vakit geçiren birisiyim işten gelsem de aynı evde olsam da aynı, yazılım konusunda iğrenç, benim kartın performansına ve soğutmasına lafım yok, tek sorun yazılım iğrenç, adamlar düzeltiyor mu bozuyor mu belli değil.

Geri
Yukarı