Çözüldü RX 5600M Kod 10 ile Başlatılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

velydagi

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
AMD RX 5600m
İşlemci
AMD R7 4800h
MSI Alpha 17 A4DEK cihazımın RX5600M ekran kartıyla alakalı bir sorun yaşıyorum. Aşağıdaki fotoğraflarda göründüğü gibi "Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10)" hatasını alıyorum. Cihazın ilk geldiğinde önerilen driverdan tutun MSI'ın paylaştığı en stabil driverı ve AMD'nin paylaştığı WHQL drivera kadar hepsini denedim fakat hata gitmiyor.

İşin tuhaf kısmı farkında bile olmadan 10 gündür RDR2'yi Ultra (Kaplama kalitesi ultra diğer ayarlarda bazıları low bazıları medium şeklinde ayarlama yapmıştım) ayarlarda oynuyor olmam. Ekran kartındaki hatayı görünce hadi canımm deyip direk RDR2'yi açtım ve ekran kartı çalışma oranlarına baktım. 24 FPS aldığım oyunda 8GB ekran kartı belleğini görüyor olmasına rağmen hiçbir şekilde RX 5600M'i kullanmıyor, sadece ve sadece dahili ekran kartını kullanıyor.

Afterburner'daki --> AMD Radeon RX5600m çalışma oranı
11.png

Afterburner'daki --> Dahili Ekran Kartı Çalışma Oranı
22.png

@Radeon RX 5500M

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-23 224958.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-23 224958.png
    61,6 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran görüntüsü 2022-09-23 223425.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-23 223425.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 29
Çözüm
MSI Alpha 17 A4DEK cihazımın RX5600M ekran kartıyla alakalı bir sorun yaşıyorum. Aşağıdaki fotoğraflarda göründüğü gibi "Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10)" hatasını alıyorum. Cihazın ilk geldiğinde önerilen driverdan tutun MSI'ın paylaştığı en stabil driverı ve AMD'nin paylaştığı WHQL drivera kadar hepsini denedim fakat hata gitmiyor.

İşin tuhaf kısmı farkında bile olmadan 10 gündür RDR2'yi Ultra (Kaplama kalitesi Ultra diğer ayarlarda bazıları Low bazıları medium şeklinde ayarlama yapmıştım) ayarlarda oynuyor olmam. Ekran kartındaki hatayı görünce hadi canımm deyip direk RDR2'yi açtım ve ekran kartı çalışma oranlarına baktım. 24 FPS aldığım oyunda 8 GB ekran kartı belleğini görüyor olmasına rağmen hiçbir şekilde RX 5600M'i kullanmıyor, sadece ve sadece dahili ekran kartını kullanıyor.

Afterburner'daki --> AMD Radeon RX5600M çalışma oranı
Eki Görüntüle 1525867

Eki Görüntüle 1525881

@Radeon RX 5500M

Bende böyle başladı, en son 5600M tamamen kayboldu hocam. Anakart değişti şu an sıkıntı yok.
İlk başta format deneyin, tüm driverları baştan aşağı yeniden kurarsınız. Etki etmezse tek çözüm servis kalıyor maalesef.

İşin tuhaf kısmı farkında bile olmadan 10 gündür RDR2'yi Ultra (Kaplama kalitesi Ultra diğer ayarlarda bazıları Low bazıları medium şeklinde ayarlama yapmıştım) ayarlarda oynuyor olmam. Ekran kartındaki hatayı görünce hadi canımm deyip direk RDR2'yi açtım ve ekran kartı çalışma oranlarına baktım. 24 FPS aldığım oyunda 8 GB ekran kartı belleğini görüyor olmasına rağmen hiçbir şekilde RX 5600M'i kullanmıyor, sadece ve sadece dahili ekran kartını kullanıyor.

Afterburner'daki --> AMD Radeon RX5600M çalışma oranı
Eki Görüntüle 1525867

Eki Görüntüle 1525881

@Radeon RX 5500M

Bende böyle başladı, en son 5600M tamamen kayboldu hocam. Anakart değişti şu an sıkıntı yok.
İlk başta format deneyin, tüm driverları baştan aşağı yeniden kurarsınız. Etki etmezse tek çözüm servis kalıyor maalesef.

Çözüm
Hocam siz deyince aklıma geldi 4 5 ay önce arada böyle cihazı başlatamıyordu kapatıp açınca vs düzeliyordu çok yoğun olduğumdan bakamamıştım. Demin de AMD nin en son (WHQL olmaayn) driverını kurdum sorun düzeldi fakat daha 1 saat olmadan standart ekran çökmesi başıma geldi... Garantinin son aylarına giriyorum eski driverı kurup bunuda servise belirtmek sanki en mantıklısı, yoksa bu driver ile eziyet olacak .s

Formatı daha 15 gün önce attım her şeyi çok detaylıca tek tek yaptım dediğim gibi yoğun bir ortamdan çıkınca ve pc de sorunları görünce stabil olsun diye dikkatlice yapmıştım.

Hocam anakartı nereden ve kaç TL'ye değiştirdiniz.

Garanti kapsamında ücretsiz. Daha önceden üst kasa ve klavye de ücretsiz değişti.

Hocam konu dışı ama üst kasa klavye değişme sebebi neydi? Bende üst kasa kararıyordu 2 kez değişim verdiler 3. kez yine karardı Tüketici koruma kanununa göre aynı arıza 2. kez olunca seçimlik haklar devreye giriyor sizce o topa girilir mi?

Hocam konu dışı ama üst kasa klavye değişme sebebi neydi? Bende üst kasa kararıyordu 2 kez değişim verdiler 3. kez yine karardı Tüketici koruma kanununa göre aynı arıza 2. kez olunca seçimlik haklar devreye giriyor sizce o topa girilir mi?

Space tuşu kasaya takılıyordu hocam.
2 senede ekonominin geldiği durum malum. Alpha'nın üstüne koyup onun eksikliğini hissettirmeyecek bir şey alabiliyorsanız iade alın, yoksa hiç gerek yok 3050 laptoplar için bundan vazgeçmeye.

Konuyu hortlatıyorum ama bende ise kod 43 sorunu vardı 1 yıldır çözemedim garantisi bitti hala anakart değişimi veya tamiri yaparlar mı yaparlarsa ne kadar tutar ortalama?

Konuyu hortlatıyorum ama bende ise kod 43 sorunu vardı 1 yıldır çözemedim garantisi bitti hala anakart değişimi veya tamiri yaparlar mı yaparlarsa ne kadar tutar ortalama?

ServisPoint'i arayarak direk bilgi alabilirsiniz.

Bende bu sorundan sonra ürünü servise yolladım ve garanti kapsamında anakart değişti.

ServisPoint'i arayarak direk bilgi alabilirsiniz.

Bende bu sorundan sonra ürünü servise yolladım ve garanti kapsamında anakart değişti.

Teşekkür ederim (benim PC Amerika'dan alınma sorun olmaz herhalde)

Yeni konular

Geri
Yukarı