RX 5600XT oyunlarda GPU kullanımı %35-%40

17yo fpl

Hectopat
Arkadaşlar yeni sistem topladım ekran kartım RX 5600XT fakat GTA 5 CS:GO vs bütün oyunlarda ekran kartı kullanımım genelde %35 %40 arası işlemcim Ryzen 5 2600 onun kullanımı da %25 %30 CS:GO'da 200-350 arası alıyorum o kullanıma rağmen fakat GTA 5'te patlamalarda 55 60 FPS'ye düşüyor ekran kartım kullanımını arttırmıyor MSAA'yı 8X açtığım zaman ekran kartı kullanımım %100 oluyor GTA 5'de fakat bu sefer de sürekli %100'de çalışıyor bunu ayarlamanın bir yolu yok mudur?

Sürekli %100'de çalışmasındaki sıkıntı nedir? Zaten öyle olması gerek. MSAA ekran kartını iyice zorlayıp daha iyi detaylar yakalamak için var. Ayarları en yüksekte tutarsanız sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Ekran kartının %100'de çalışması iyiye işarettir bu bir PROBLEM değildir. %100 demek işlemcinin ekran kartını besleyebilmesi demek ve ekran kartının tam potansiyelini tam gücünü kullanması demek. Ekran kartı %70 olsaydı, ekran kartı %70 gücünü kullandığı için %30 performans düşüşü yaşardın, yani 100 FPS aldığın oyunda 70 FPS alırdın öyle söyliyim.

Ekran kartının %95-%100'de çalışması lazım en yüksek performansı göstermesi için. CS GO'da düşük çalışması normal çünkü grafikleri basit. Bütün kartlarda öyle çalışıyor sayılır.

monitör 144 hz 1920x1080 bütün oyunları 1k oynuyorum fakat sadece cs go yu 1280x960 da oynuyorum daha iyi adam vurmak için smoke yanıcı atıldığı zamanda 160 fps ye kadar düşüyor ekran kartı kullanımı %20-%25 de geziyor cs go da
Arkadaşlar aslında benim sorum şu örneğin ben gta 5 te full ayarlar msaa kapalı iken 60-90 arası alıyorum gpu kullanımı %40 civarı msaa yı fule aldığım zamanda sabit 90 fps oynatıyor gpu kullanımı %100 oluyor fakat asıl sorum şu ben msaa yı kapattığım zaman gpu kullanımının %100 olmasını istiyorum ve monitörüm 144 hz olduğu için 144 fps almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

Son düzenleme:
monitör 144 hz 1920x1080 bütün oyunları 1k oynuyorum fakat sadece cs go yu 1280x960 da oynuyorum daha iyi adam vurmak için smoke yanıcı atıldığı zamanda 160 fps ye kadar düşüyor ekran kartı kullanımı %20-%25 de geziyor cs go da
Arkadaşlar aslında benim sorum şu örneğin ben gta 5 te full ayarlar msaa kapalı iken 60-90 arası alıyorum gpu kullanımı %40 civarı msaa yı fule aldığım zamanda sabit 90 fps oynatıyor gpu kullanımı %100 oluyor fakat asıl sorum şu ben msaa yı kapattığım zaman gpu kullanımının %100 olmasını istiyorum ve monitörüm 144 hz olduğu için 144 fps almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

Çözünürlük düşürdükçe ekran kartın daha düşük yüzdeyle çalışır. Bu yüzden düşük performans, FPS alırsın.

GTAV konsollar için çıktığından bilgisayara kötü port edilmiş. O yüzden sıkıntılı oyun biraz. Oyunun gelişmiş grafik ayarlarında frame scaling mode var. O değeri biraz yükseltirsen kullanım yükseliyor ama biraz FPS düşüyor. Onu bir dene.

1.jpg

Geri
Yukarı