Çözüldü RX 5600XT sistemde Cyberpunk 2077 grafikler düzgün değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Tüm oyunlarda oluyordu bir şekilde alıştım bazen 30 FPS ile oynadım yine oynadım.
Ama bu oyunun da böyle olması beni çok üzdü.

Oyunda gerçekten oynanmayacak kadar kötü grafik sorunları yaşıyorum. Bir SS atamam çünkü SS alınca görüntü çok güzel ama oyunda gerçekten çok kötü.
Oyun ayarlarımı atmıyorum çünkü hepsini denedim ama gerçekten garip bir şey oldu.

O garip olay şu
-bunu @Ma'at'a anlattım daha önce-: Ben X ayarını fulleyince her yer titiredi o ayarı kapatınca veya düşük yapınca ise bir nebze grafikler iyileşti.
Bunu ayarları Ultra yapınca iğrenç, Low yapınca cam gibi görüntü vermesiyle fark ettim.

1607669522002.png

1607669540146.png

1607669564095.png
Size sorunun görselini atamıyorum belki ama anlatabilirim.
Sorunu şöyle özetleyeyim: İlk olarak piksellerin dalgalandığını ve titrediğini hissediyorum -sadece siyah mekanlarda-, uzaktaki nesneler resmen bağımsızlığı ilan ediyor ve inanılmaz titriyor. Texture flickering gidi bir şey hatta o olabilir. Uzaktaki -çok da uzak değil- nesneler ve insanlar gerçekten garip duruyor.
"Titremek de neymiş?" Derseniz videodaki arkada sallanan iplere bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekleme: Diğer testlere göre daha çok FPS alıyor gibiyim. Bunun nedeni kartımın tam olarak görüntüyü işleyememesi olabilir mi?

Videoyu aldığım yer: [SOLVED] - Anti-Aliasing problems

Her oyunda oluyor bunu da belirteyim.

Ekran kartı: ASUS TUF 3 RX 5600XT Evo.
İşlemci: R5 3600X.
Anakart: B450M Dragon.
RAM: XPG Gammix 8x2 3000MHz.
SSD: Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (oyun buraya kurulu)
PSU: Çöp.

@Bora Dere @Alpha Centauri @Motionless IN White @Enes3078 @Berkay Davas sizleri rahatsız ediyorum, tekrardan, ama belki yardımcı olabilirsiniz.

Pek bir ümidim yok, bu açacağım son konu olacak.

Not: Başlık tamamen yanlış, düşük değil aksine yüksek performans alıyorum moderatörler rapolarımı görünce durumu düzeltir.

Çözüm
Konu çok uzamış, kilitlenmesi için rapor yollayacağım ama önce sorunun çözümünü tekrardan yazayım.

• Film greni
  • Çevresel perdeleme
  • Ekran alanı yansıtma kalitesi

Bu ayarları kapattım ve sorun çözüldü. Çözüm olarak işaretliyorum, kaldırılmak isteniyorsa kaldırılsın çözüm.

Cyberpunk tarafındaki bozulmalar bu şekilde çözülmüştür, iyi oyunlar.
@PanzerTR benim ayarları gördün, 2 tane uzun video da çekip yükledim 5500 XT ile. O civarlara gidip karşılaştırabilirsin kendi görüntünle. Radeon Software ayarlarım nasıl yüklendiyse default olarak duruyor. Bu şekilde AMD 5500 XT ile 5600 XT arasında performans, sıcaklık vb. harici fark olmaz. Kartta teknik bir arıza yoksa buna neyin sebep olduğunu tahmin etmek zor.

Keşke konuyu okusan.
Sorunun sadece bu oyunda olmadığını söyledim ama...

Hocam aynı sorunu GTX 950M ekran kartımda da yaşadım. Ben Ark oynamak istemiştim. O zaman Epic Games bedavaya vermişti. Oyunu açınca yakınımdaki objeler ve nesnelerde bir sorun yoktu ama ne zaman bir yüksek bir ağaca ya da uzağa (çok da uzağa değil) baksam veyahut çimenlere baksam aynı şeyi yaşadım. Ben bu sorunu ayarlar kısmından adını unuttuğum bir ayar sayesinde çözmüştüm. Bu durumda oyunu ilk kurup açtığımda Low ayarlarda 35-45 FPS alıp yakınımdaki objeler normalken uzaktakiler sizin dediğiniz gibi titriyor hatta sanki su yüzeyinden yansıyormuş ve o suda durmadan dalgalanıyormuş gibi oluyordu. Ben bu ayarı yapınca ise medium-High ayarlarda ortalama 40-48 FPS aldım ve drop yemeden oynamaya başladım. En önemlisi de artık çimenlere baksam da ya da uzaktaki objelere baksam da hepsi gayet net görünüyordu. Yani oyun çamur gibi olmaktan çıkmıştı. Çimenler artık çok net ve Ark oynanış videolarında gördüğüm gibiydi. Yüksek ağaçlara bakınca artık aşağıda ağacın gövdesine bakınca net yukarı tepesine bakınca bulanık titreyen bir görüntü yoktu. Ben bu sorunu çözene kadar o kadar çok ayar değiştirdim ki anlatamam. Bir ara tüm ayarları epic yapıp sonra bilgisayarı televizyona bağlayıp 4K çözünürlük yapmıştım. 5 dakika dayandı sonra mavi ekran yedim tabi🤣. Ancak hiçbirinde bu FPS değerini ve çamurlaşma sorununu çözemedim. Sonra dediğim ayarı bulup kullanınca gerçekten sorun ortadan kalktı.

Ancak ne yazık ki değiştirdiğim ayarın ismi hafızamda değil lakin yeniden Ark yüklemeyi planlıyorum. O zaman bulursam sizde söylemeyi planlıyorum.

Hocam aynı sorunu GTX 950M ekran kartımda da yaşadım. Ben Ark oynamak istemiştim. O zaman Epic Games bedavaya vermişti. Oyunu açınca yakınımdaki objeler ve nesnelerde bir sorun yoktu ama ne zaman bir yüksek bir ağaca ya da uzağa (çok da uzağa değil) baksam veyahut çimenlere baksam aynı şeyi yaşadım. Ben bu sorunu ayarlar kısmından adını unuttuğum bir ayar sayesinde çözmüştüm. Bu durumda oyunu ilk kurup açtığımda Low ayarlarda 35-45 FPS alıp yakınımdaki objeler normalken uzaktakiler sizin dediğiniz gibi titriyor hatta sanki su yüzeyinden yansıyormuş ve o suda durmadan dalgalanıyormuş gibi oluyordu. Ben bu ayarı yapınca ise medium-High ayarlarda ortalama 40-48 FPS aldım ve drop yemeden oynamaya başladım. En önemlisi de artık çimenlere baksam da ya da uzaktaki objelere baksam da hepsi gayet net görünüyordu. Yani oyun çamur gibi olmaktan çıkmıştı. Çimenler artık çok net ve Ark oynanış videolarında gördüğüm gibiydi. Yüksek ağaçlara bakınca artık aşağıda ağacın gövdesine bakınca net yukarı tepesine bakınca bulanık titreyen bir görüntü yoktu. Ben bu sorunu çözene kadar o kadar çok ayar değiştirdim ki anlatamam. Bir ara tüm ayarları epic yapıp sonra bilgisayarı televizyona bağlayıp 4K çözünürlük yapmıştım. 5 dakika dayandı sonra mavi ekran yedim tabi🤣. Ancak hiçbirinde bu FPS değerini ve çamurlaşma sorununu çözemedim. Sonra dediğim ayarı bulup kullanınca gerçekten sorun ortadan kalktı.

Ancak ne yazık ki değiştirdiğim ayarın ismi hafızamda değil lakin yeniden Ark yüklemeyi planlıyorum. O zaman bulursam sizde söylemeyi planlıyorum.
Sorunun bazı ayarlardan kaynaklandığı düşünüyorum. Örneğin kumlanma sorununu film greni kapataraj çözdüm ama bu çamur görüntüyü çözemeyeceğik gibi.

@PanzerTR benim ayarları gördün, 2 tane uzun video da çekip yükledim 5500 XT ile. O civarlara gidip karşılaştırabilirsin kendi görüntünle. Radeon Software ayarlarım nasıl yüklendiyse default olarak duruyor. Bu şekilde AMD 5500 XT ile 5600 XT arasında performans, sıcaklık vb. harici fark olmaz. Kartta teknik bir arıza yoksa buna neyin sebep olduğunu tahmin etmek zor.
Gereksiz yüksek FPS aldığımı hissediyorum. Ya kart bazı görüntüyü yükleyemediğinden/işleyemediğinden böyle oluyor ya da dediğin gibi oyunda bir sıkıntı var.
Uyarlanabilir çoklu örnekleme.
@Tek7HackDedi öyle desene ya. :D
1607929952249.png

Kendisi zaten uyarlanabilir kısmında. "Süper" yapıp deneyeyim bir de.

Sorunun bazı ayarlardan kaynaklandığı düşünüyorum. Örneğin kumlanma sorununu film greni kapataraj çözdüm ama bu çamur görüntüyü çözemeyeceğik gibi.

Gereksiz yüksek FPS aldığımı hissediyorum. Ya kart bazı görüntüyü yükleyemediğinden/işleyemediğinden böyle oluyor ya da dediğin gibi oyunda bir sıkıntı var.

Eki Görüntüle 779485
Hocam ben Ark indirdiğimde bu konuda yeniden size mesaj atacağım ve sizi bilgilendireceğim. Bu ayar inşAllah sorununuzu çözer.

Eki Görüntüle 779485
Evet hocam ben çözünürlük ölçeği ayarıyla oynamışım. Açıkçası bu ayarı sonuna kadar yükselttim neredeyse ve kendine gelmişti. Baya işime yaramıştı. Yani siz denediniz mi yada işinize yarar mı bilmiyorum. Ancak benim kullandığım ayar buydu. Yani isterseniz deneyin belki işinize yarar ve sorunu çözer. Ekran görüntüsünü aşağı bırakıyorum.

Ekran görüntüsü 2020-12-15 013032.png

Aynı problemi GTX 1660 Ti kartımda yaşıyorum. Bu sorunun AMD'lerde görünme oranı daha düşük gibi duruyor ama ne yazık ki Nvidia veya AMD fark etmiyor. Bildiğim kadarıyla son 7-8 senede çıkan yeni nesil kartlar ile doğmuş bir sorun olduğu düşünülüyor. Doğuş noktası yeni nesil kartlar olabilir ama probleme doğrudan sebep olanın kart olup olmadığı konusunda kimse fikir sahibi değil.

Teknik servise ürünü verirken, kötü görüntüden, anti-aliasing yöntemlerinin hiçbirisinin çalışmamasından/neredeyse çalışmamasından mutlaka bahsetmenizi öneririm. Şikayetçi olduğunuz durumu video kayıtlarıyla, eğer sorun belli oluyorsa da ekran görüntüleriyle destekleyin. Ayrıca kötü görüntü derken ifade etmek istediğiniz çamurumsu/noktalı/düşük çözünürlüklü görüntü mü? Eğer öyleyse bundan da mutlaka bahsedin. Çünkü bazı teknik servis elemanları, sorunu kişi odaklı görüp, performans testlerinde de olumsuz bir sonuca rastlamayıp, ''bunda sorun yok'' deyip geri yollayabiliyor. Büyük olasılıkla sizin kartınız da sapasağlam çıkacak. Özellikle tüm kasayı aynı yerden aldıysanız mutlaka tüm sistemi gönderip, gerekirse değişim/iade/yenilenme için ısrar edin. Keza bu sorunun ne tam kaynağı, ne donanımsal veya yazılımsal olup olmadığı, ne de çözümü biliniyor. Neredeyse tüm parçaları değiştirip aynı sorunu yaşayanlar var. Teknik serviste sorunu tespit edemeseler bile, bu ortada bir sorun olduğunu ve gözlemlenebilir olduğunu değiştirmiyor. Orada da ne yazık ki teknik servislerin kalitesine, firmanın iş ahlakına ve inisiyatifine bağlıyız. Umarım sorununuz küçük bir servis müdahalesiyle, kolayca ve siz mağdur olmadan çözülür

Ancak şöyle de bir durum söz konusu: aliasing, 4K-8K kullanmıyorsanız göze batması olası bir konu. Oyunlarla iç içe, sizinle benzer ayarlarda, benzer monitör ebatlarında oyun oynayan bir tanıdığınızla ortaklaşa inceleme yaptınız mı? Yanlış anlamazsanız, sorunun psikolojik olup, her geçen gün daha çok göze batması da muhtemel. Ancak işin içine, SSD'ye rağmen kaplamaların geç yüklenmesi, düzgün çözünürlükte verilmemesi, çok yoğun shimmering/flickering gibi sorunlar da giriyorsa işte o zaman kendinizden hiç şüphe etmeyin derim. Stream platformlarından girip oradan da test yapabilirsiniz. Aynı çözünürlüğü yakalayabilirseniz müthiş bir referans oluyor. Uzun tuttuğum için kusura bakmayın.

Geri
Yukarı