RX 570 Armor 3500 RPM Fan Hızı Nasıldır?

yilmaz787

Hectopat
Arkadaşlar, RX 570 Armor modelini kullanıyorum. Ağır oyunlarda, örneğin Bannerlord fan hızı 3500 RPM de geziyor sürekli. Fan hızı 3500'de iken sıcaklık 70'i geçmiyor fakat bu kadar hararetli çalışması normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
3500 RPM için 70 derece fazla. Ben ASUS ROG STRIX kullanıyorum. En fazla 700 RPM gördüm. 700 RPM de sıcaklık 70-75 arası geziyor. Muhtemelen 3500 RPM'e çekersen 50 falan olur. Ama armor fazla ısınan bir model.

Bir ayar yapmalı mıyım peki? Fan hızı 3500 iken sıcaklık 70 i geçmiyor sıcaklık 75 e kadar sıkıntı yapmaz diye biliyorum.
3500 RPM için 70 derece fazla. Ben ASUS ROG STRIX kullanıyorum. En fazla 700 RPM gördüm. 700 RPM de sıcaklık 70-75 arası geziyor. Muhtemelen 3500 RPM'e çekersen 50 falan olur. Ama armor fazla ısınan bir model.
Ne yapmalıyım peki elle fan hızını oynamalı mıyım? 3500 de çalışırken ses haricinde bir sorun olurmu?

Belki fanlar aşınabilir. Ama çok sıkıntı olmaz. 3500 RPM için 70-75 derece ise elle oynamayın. Sıcaklık daha da artar.

Bir ayar yapmalı mıyım peki? Fan hızı 3500 iken sıcaklık 70 i geçmiyor sıcaklık 75 e kadar sıkıntı yapmaz diye biliyorum.

Ne yapmalıyım peki elle fan hızını oynamalı mıyım? 3500 de çalışırken ses haricinde bir sorun olurmu?
Ses dışında olmaz ama 3500 rpm uzun vadede fanlara zarar verebilir tam emin değilim daha uzman olan birisi yazarsa daha iyi olabilir. Kasanızın hava akışı falan nasıl, mesh mi kasanız?
Ayrıca ısı 70 ise fanları 75i geçmeyecek şekilde düşürebilirsiniz çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Ses dışında olmaz ama 3500 rpm uzun vadede fanlara zarar verebilir tam emin değilim daha uzman olan birisi yazarsa daha iyi olabilir. Kasanızın hava akışı falan nasıl, mesh mi kasanız?
Ayrıca ısı 70 ise fanları 75i geçmeyecek şekilde düşürebilirsiniz çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Kasam bu ;

Mesh değil kasa, ısınmasının büyük bir sebebi odur. Kasanın yanını açtığınızda ısı ne durumda oluyor test eder misiniz?
Kasam altta önü ve arkası açık bir dolabın içinde. Sizce masanın üstüne çıkarmalı mıyım? Altta iken yanını açmam birşey değiştirmez yine kapalı olacak. Kasamın üstünde de hava delikleri var ve üstü de neredeyse kapalı. Dışarıya koymak ısıyı ne kadar düşürür?

RX 570 serisinin Armor modeli diğer modellere göre biraz daha ısınıyor diye biliyorum. Ayrıca kullandığınız kasanın önü mesh panel olmayışı dolayısıyla hava akışının da kötü olması sebebiyle ekran kartı ve diğer sistem parçaları haliyle ısınacaktır. Kasanın yan tarafını açmak sıcaklık değerlerini bir miktar düşürebilir. İlk başta MSI Afterburner ya da Radeon programı ile fan ayarı yapabilirsiniz. Eğer hala fan yüksek değerlerde çalışmaya devam ederse undervolt yaparak sıcaklık değerleri düşeceği için ona göre daha düşük hızda fan profili ayarlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı