RX 570 BIOS Update nereden bulunur?

• Konuyu başlatan akt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 230

akt

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba ASUS STRIX RX 570 modeline sahibim. Ekran kartı artık yetersiz gelmeye başladı. Dolayısıyla ilk başta OC yaptım. Daha da ileri giderek modlu ya da normal BIOS güncelleyerek performansımı arttırmak istiyorum.
Yapma nedenim yeni GPU almayı düşünmem. Sonuç olarak GPU sönse de umurumda olmaz.
Daha fazla OC yapmak isterdim ancak sıcaklık değeri Max 75 olmasına rağmen voltaj sınırına geldim ve daha ileri gidemiyorum.
Kısaca modlu ya da modsuz RX 570 BIOS bulabileceğim güncel bir site ve nasıl yapacağım ile ilgili yardıma ihtiyacım var.
Bu arada normalde cpu yu anakarta bağlarım ancak OC yi etkileyecekse PSU ya bağlayabilirim.
@William Butcher Hocam daha önce yardım etmiştiniz, tekrar yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Ekran Kartı: Asus Strix RX 570 4G
Anakart: ASUS B450MK II
20240330_152109.jpg
20240330_152134.jpg

Evet doğru VRAM timigleri polaris serisinde de ayarlayabiliyorsun ki overlclock yerine VRAM zamanlamaları ile oynarsanız daha düşük gecikme ve %1 ile %0.01 FPS değerleriniz deyim yerindeyse uçacaktır. RX 5000 serisi gibi RBE üzerinde VRAM zamanları ile çok ince ayar yapılamıyor.

Bellek tipinize göre kodları yapıştırabilirsiniz ve emin olun performansınız artacaktır. Modlu BIOS kullanmanız gerçekten PC'den anlıyorsanız bilgisayar belleğinin gecikme değerlerini düşürmeniz ile aynı risk oranına sahiptir.

İşe yarar birkaç link;

İleri düzeyde uğraşacağım ve İngilizcem var derseniz;

Video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8.dakikadan sonraki kısmı yapmayınız.

Morepowertool ile voltajı arttırabiliyor olman lazım. RX 5000 serisinde red BIOS editor programıyla da VRAM zamanlamaları düzenlenebiliyordu, muhtemelen RX 500'de de oluyordur. @lazye benden daha bilgili bu konuda.

Teşekkürler hocam.

VBIOS modlamayla uğraşıp kartı susturmak yerine, kartınızı çalışır halde satıp daha iyi bir kart alın.

Hocam tek fanı bozuk, 4 VRAM'i de işlem görüp değiştirildi. Böyle bir kartı satsam alacağım para 1k-1.5k Max ki alan kişinin de elinde patlamasını istemem.

Evet doğru VRAM timigleri polaris serisinde de ayarlayabiliyorsun ki overlclock yerine VRAM zamanlamaları ile oynarsanız daha düşük gecikme ve %1 ile %0.01 FPS değerleriniz deyim yerindeyse uçacaktır. RX 5000 serisi gibi rbe üzerinde VRAM zamanları ile çok ince ayar yapılamıyor.

Bellek tipinize göre kodları yapıştırabilirsiniz ve emin olun performansınız artacaktır. Modlu BIOS kullanmanız gerçekten PC'den anlıyorsanız bilgisayar belleğinin gecikme değerlerini düşürmeniz ile aynı risk oranına sahiptir.

İşe yarar birkaç link;

İleri düzeyde uğraşacağım ve İngilizcem var derseniz;

Video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8.dakikadan sonraki kısmı yapmayınız.

Çok teşekkürler hocam. Memory OC daha bitirmedim bile şu an 2200'e çıkardım ve OCCT VRAM testinde sorun vermedi. Birkaç sorum daha olacak size zahmet hocam.
Uğraşabilirim sorun değil İngilizcem de yeterli düzeyde dolasıyla sadece 3. linkte attığınız kaynağı mı takip etmeliyim?

Evet ama hex kodları biraz tehlikelidir ve kartı susturma ihtimalin var. Timingler ile oynarsınız etkisini illaki göreceksiniz. Ama 3. linkteki kısma giderseniz orada voltajlardan tutun VRAM timingleri tek tek hex editör ile açıp manuel olarak değiştirebilirsin. Daha çok bilgi amaçlı kullanmanı tavsiye ederim. Tam rehber kısmı 3.linkte anlatılıyor. Diğer linkler diğer hazır ayarları bulup kopyalaman için verildi. Korkulacak bir şey yok. Çok absürt değerler denemekten kaçın gerekirse defalarca kez flash yap ama bir anda absürt bir değer atamayın yeterli.

Not: Eğer kartın kimliğini tamamen bozmazsan ve donanımsal bir hata olmadığı sürece iGPU içeren bir işlemci veya RX 570 dışında harici bir ekran kartınızla birlikte iki farklı ekran kartını aynı anda kullnabileceğin bir anakartınız var ise orijinal BIOS dosyasını her türlü karta yazabilirsin. Rahat şekilde hayata döndürürsün.

Test için; OCCT VRAM(20 dakika), 3D adaptive(20 dakika), 3DMark Timespy demo kullanabilirsin.

Evet ama hex kodları biraz tehlikelidir ve kartı susturma ihtimalin var. Timingler ile oynarsınız etkisini illaki göreceksiniz. Ama 3. linkteki kısma giderseniz orada voltajlardan tutun VRAM timingleri tek tek hex editör ile açıp manuel olarak değiştirebilirsin. Daha çok bilgi amaçlı kullanmanı tavsiye ederim. Tam rehber kısmı 3.linkte anlatılıyor. Diğer linkler diğer hazır ayarları bulup kopyalaman için verildi. Korkulacak bir şey yok. Çok absürt değerler denemekten kaçın gerekirse defalarca kez flash yap ama bir anda absürt bir değer atamayın yeterli.

not: eğer kartın kimliğini tamamen bozmazsan ve donanımsal bir hata olmadığı sürece iGPU içeren bir işlemci veya RX 570 dışında harici bir ekran kartınızla birlikte iki farklı ekran kartını aynı anda kullnabileceğin bir anakartınız var ise orijinal BIOS dosyasını her türlü karta yazabilirsin. Rahat şekilde hayata döndürürsün.

Test için; OCCT VRAM(20 dakika), 3D adaptive(20 dakika), 3DMark timespy demo kullanabilirsin.

Hocam ufak bir sorum daha olacaktı. Makaleye baktım, sandığımdan çok daha uzun dolayısıyla dediğiniz gibi hazır ayarları yapacağım. Bahsetmeyi unuttum ancak bilgisayarımı oyun için kullanıyorum. Anladığım kadarıyla GPU'yu flashlamayacağım, verdiğiniz mineros üzerinde ki değerler ile kendim modlayacağım. Ancak attığınız videoyu pek anlayamadım, çok eski bir video. Herhangi bir driver indirmem gerekiyor mu mesela çünkü videoda driver linki vermiş ama linkleri de kırık.

Şöyle yapacaksın kendi VBIOS'unu GPU-Z ile çıkaracaksın ve Rbe ile açacaksın sonrasında mineros üzerinde olan timing straps değerlerini uygun olan frekanslarının karşısına kopyalacaksın sonra rbe üzerinde save yoluyla kaydedip son olarak ATIFlash ile flaşlayacaksın. En kısa ve temiz yolu bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı