RX 570 düşük performans veriyor

Merhaba, 2 gün önce akrabamdan RX 570 aldım ve taktım sorunsuz bir şekilde driver kurdum. Sıfırdan her şeyi ayarladım fakat şöyle bir şey oldu. Eski ekran kartım 650 Ti Boost'du. O kartta Valorant'ta 150-200 drop yemeden oynuyordum. RX 570'i takınca FPS 150'yi zor görüyor ve aşırı drop yiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
hocam valorant işlemci oyunu. fps fark etmesi için ekran kartı yerine işlemci değiştirmelisin. 3-4 ay evvel bende 650ti boost ve 3200g kullanıyordum. ilk başta sapphire rx570 nitro 8gb ekran kartını aldım ve fps artışı umdum fakat hiçbirşey değişmedi. 80fps sabitlemediğim sürece oyunda droplar devam ediyordu. bir kaç ay evvel de ryzen 5 3500x işlemcisini aldım ve şuan valorantı 300fps bandında oynuyorum. ayrıca r3 3200g ve rx570 muhteşem bir darboğaz makinası. işlemci 4 çekirdek ve ön belleği aşırı derecede düşük. dolması için uğraşmana bile gerek yok googleda bir kaç sekme yeterli :D

LoL'de denedim önceki kartımla aynı FPS'yi veriyor onda hiçbir şey değişmedi.
Lol de zaten Valo gibi işlemci odaklı bir oyun, sorun oyun kaynaklı olabilir diye düşünüyorum artık.

1280*1024 Low ayarlarda oynuyorum önceki gibi işlemci bu ekran kartında darboğaz yapmıyor diye biliyorum.
Yapar, o işlemci pek güçlü değil. Çözünürlük ve ayar yükselterek deneyin.

Hocam maşallah her konudan çıkıyorsunuz ya😀
Elimden geldiğince :D

Hocam Valorant işlemci oyunu. FPS fark etmesi için ekran kartı yerine işlemci değiştirmelisin. 3-4 ay evvel bende 650 Ti Boost ve 3200G kullanıyordum. İlk başta Sapphire RX570 Nitro 8 GB ekran kartını aldım ve FPS artışı UMD'um fakat hiçbir şey değişmedi. 80FPS sabitlemediğim sürece oyunda droplar devam ediyordu. Birkaç ay evvel de Ryzen 5 3500X işlemcisini aldım ve şu an Valorant'ı 300FPS bandında oynuyorum. Ayrıca R3 3200G ve RX570 muhteşem bir darboğaz makinesı. İşlemci 4 çekirdek ve ön belleği aşırı derecede düşük. Dolması için uğraşmana bile gerek yok Google'da birkaç sekme yeterli :D

Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum ama bu 3200G ile 650 Ti Boost ekran kartında drop yemiyordum bunda neden drop yiyorum FPS sabitlediğim halde yiyorum.

Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum ama bu 3200G ile 650 Ti Boost ekran kartında drop yemiyordum bunda neden drop yiyorum FPS sabitlediğim halde yiyorum.

Birbirlerine denk olduklarını varsayıyorum. Yanlış bilmiyorsam 650 Ti Boost ile 3200G içerisindeki dahili GPU arasında çok bir fark yok. Bende 650 Ti Boost ekran kartını bir tanıdığımdan almıştım ve FPS droplarımı sonlandırdığı için mutlu olmuştum. Ta ki RX570 ile 3200G birleşene kadar :D. Kurtulmanızın tek yolu işlemci değiştirmek. Ayrıca karışmak gibi olmasın fakat ekran kartı yükseltmeyi düşünmüyorsanız R5 5600 işlemcisinin o sistem için gereksiz olacağını düşünüyorum. Piyasadaki çoğu oyunu elden geçirdim ve R5 3500X işlemcisini %100 kullanan çok nadir oyun gördüm. R5 5600'ün daha yüksek bir model olduğunu düşünürsek benim fikrimce gereksiz olacaktır.

Birbirlerine denk olduklarını varsayıyorum. Yanlış bilmiyorsam 650 Ti Boost ile 3200G içerisindeki dahili GPU arasında çok bir fark yok. Bende 650 Ti Boost ekran kartını bir tanıdığımdan almıştım ve FPS droplarımı sonlandırdığı için mutlu olmuştum. Ta ki RX570 ile 3200G birleşene kadar :D. Kurtulmanızın tek yolu işlemci değiştirmek. Ayrıca karışmak gibi olmasın fakat ekran kartı yükseltmeyi düşünmüyorsanız R5 5600 işlemcisinin o sistem için gereksiz olacağını düşünüyorum. Piyasadaki çoğu oyunu elden geçirdim ve R5 3500X işlemcisini %100 kullanan çok nadir oyun gördüm. R5 5600'ün daha yüksek bir model olduğunu düşünürsek benim fikrimce gereksiz olacaktır.

Peki şu an kullandığınız sistemi hangi oyunlarda kaç FPS aldınız ve drop yiyor musunuz?
R5 3600 nasıl olur bu sistem için peki ya da R5 5500 sadece fikir almak için soruyorum.

Peki şu an kullandığınız sistemi hangi oyunlarda kaç FPS aldınız ve drop yiyor musunuz?
R5 3600 nasıl olur bu sistem için peki ya da R5 5500 sadece fikir almak için soruyorum.

Ben pek FPS takibi yapmam. Sadece Valorant'ta 250-300 bandında, CS2 düşük ayarlarda 150-200 bandında ve PUBG düşük ayarlarda 75FPS sabit bir şekilde dropsuz oynayabildiğimi söyleyebilirim. Benim ilk tercihim de R5 3600'den yana olmuştu. İkinci el alacaktım ve maalesef birkaç yüz lira ile 3600e param yetmedi. O yüzden 3500X aldım. R5 3600 işlemci gerektiren oyunlarda benim işlemcime kıyasla daha fazla FPS verecektir. R5 5600'de aynı şekilde işlemci gerektiren oyunlarda FPS fazla verebilir fakat işlemci kullanan oyunlar genelde Valorant gibi oyunlar oluyor. 3600 ile sizin de 250-300 FPS alacağınızı söyleyebilirim. Böyle bir durumda benim fikrimce 360Hz monitörünüz yoksa 250-300 FPS'den fazla almak size bir fark yaratmayacaktır. Paranız cebinizde kalsın.

Geri
Yukarı