RX 570 ekran kartına kola döküldü

Mark Jefferson

Hectopat
Makaleler
2
Selam dostlar, bundan tam 11-12 ay önce kartıma insan olmanın verdiği dikkatsizlik ile kartın belirli noktalarına 2-3 damla veya daha fazla kola döktüm. Kolanın döküldüğünü gördükten sonra sistemin hala kapanmadığını fark ettim ve 2-3 saniye içinde sistemi güç kaynağından kapattım. Ardından kağıt havlu (bildiğiniz Bim'de satılanlardan) ve saç kurutma makinesi ile birlikte kartı kuruladım ve temizledim. Kartı kağıt havlu ile temizlerken, kartın sağ alt kısımlarındaki bir bölgeyi de çizdiğimi fark ettim. Şu an 12 ay geçti ve halen çalışıyor fakat çok takan bir insanımdır ve halen şüphelerim var. Sizce herhangi bir sorun oluşsaydı (oksitlenme, kısa devre vb) çoktan olur muydu? Ayrıca bilgisayarın bağlı olduğu prize gerçekten güç çeken bir şey taktığımda, bilgisayarın yanına eski model tuşlu telefonları yaklaştırdığımda ekran gidip geliyor ve tüplü TV'dekiler gibi karıncalanıyor. Bu durum normal midir?

Ekran kartı: RX570 Armor 4 GB.
Cihazı FurMark ve OCCT gibi yerlerde güç sınırını kaldırarak 3-4 dakika test ettim.(Daha fazla test edemedim çünkü 1 dakika içinde bile 4500 RPM'de 86 dereceye sabitleniyordu.
Güç sınırını kaldırmadan FurMark'ta 1.30 saate yakın bir test yaptım, bir sıkıntı olmadı.
+
Ortalama 7-8 ay önce olması lazım yeni AMD Driver'ı çıktığında ekran kartına OC özelliği getirmişti ve yapmıştım fakat çok ısındığını görünce geri çektim, ardından CS:GO oyununda ekranımda garip şekiller çıkarak dondu ve PC'yi yeniden başlatınca düzeldi, bir daha da aynı sorunu yaşamadım.
Ve son olarak Battlefront 2 oyununda bazı yerlerde kaplamalar üzerinde zor görülen karıncalanmalar oluyordu, fakat karttan mıydı değil miydi onu da bilemiyorum. Diğer oyunlarda öyle bir sıkıntım yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kartın devresine girseydi kesinlikle kısa devre olurdu. Olmadığına ve 1 yıldır kullandığına göre sorun yok. Zaten sıvı teması olduğunda kart kullanılamaz hale geliyor, sistem kısa devre yapıp kapanıyor. Sıvı teması kullanıcı hatası sayılacağı için garanti kapsamına da girmiyor. Normalde olsa kesinlikle bozulurdu ama birkaç damla olduğu için sorun olmamış.

Hocam Cs Go'da aldığınız hata muhtemelen geçici bir hataydı, onun çok önemli bir sorun teşkil ettiğini düşünmüyorum. Prize başka bir şey takınca ekran gitmesi muhtemelen senin çoklu priz yüzünden oluyor. Eski telefonların manyetik alanı biraz daha yoğun diyebiliriz. Hatta yeni telefonlar da aslında hoparlör yakınında cızırtıya sebep olabiliyor. Cihazları monitörden uzak tut, bu da Gpu kaynaklı bir hata gibi görünmüyor

Cevaplarınız için çok sağolun, içime su serptiniz kaç zamandır aklıma geldikçe moralim bozuluyordu. Peki ekran kartının çizilmesi ileride bir soruna yol açabilir mi ?

Cevaplarınız için çok sağ olun, içime su serptiniz kaç zamandır aklıma geldikçe moralim bozuluyordu. Peki ekran kartının çizilmesi ileride bir soruna yol açabilir mi?

Kaplamayı kolay kolay sökemezsin aslında, yani çiziğin sorun oluşturacağını düşünmüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı