RX 570 Elektrik gelmiyor

Divisive

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
X470 GAMING Plus
Ryzen 2600
16 GB RAM
Cooler Master G750M PSU

Sistem 4-5 gündür sorunsuz çalışırken bir anda kendi kendine kapandı.

Ekran kartını takınca PC'ye elektrik gelmiyor.

6+2'li 750Watt PSU

Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızı takınca elektrik gelmiyorsa. Ekran kartınızı başka bir sistemde denemelisiniz. Sizin özelinizde, sorun ya ekran kartı ya PSU gibi duruyor. Bence ilk önce sizin kartınız, başka bir sistemde denenmeli. Çalışırsa, PSU'nuza yönelmelisiniz.

Şimdi farklı bir yol denedim PC çalışır haldeyken ekran kartını takıp pin girişlerini bağladım ve kapandı
Ekran kartınızı takınca elektrik gelmiyorsa. Ekran kartınızı başka bir sistemde denemelisiniz. Sizin özelinizde, sorun ya ekran kartı ya PSU gibi duruyor. Bence ilk önce sizin kartınız, başka bir sistemde denenmeli. Çalışırsa, PSU'nuza yönelmelisiniz.

Ekran kartı bozuk olsa dahi zannedersem PC çalışırdı. Sorun ekran kartının pinlerini takınca PC nin çalışmaması.
Başka sistemde deneme imkanım da yok

Merhaba. PSU boşta çalışma testi için ; PSU'daki yeşil-siyah kabloları başka kısa bir kabloyla birleştirince PSU'nun kasa dışında iken prize takılıyken çalışıp çalışmadığına bakın. O şekilde çalışıp ekran kartı takılıyken PSU kapanıyorsa bir kısa devre durumu söz konusudur. Ekran kartının bakır kontak noktalarının port içine giren kısımlarının kontak (ark) yapıp yapışıp yapışmadığına, ekran kartı portuna takmadan önce büyüteçle dikkatle bakın, kontakla birleşen, yapışan bakır yüzeyler varsa eğer PSU çıkışında PSU'daki kısa devre/aşırı akım korumayı devreye aldırıp PSU'yu kapatır. Yani ekran kartının elektrik arayüz bakır port içi bağlantılarındaki, daha kötü olasılıkla içindeki olası kısa devrelerle PSU kendini korumaya alıp kapatarak çalışmıyor olabilir. Bu yönde önce PSU'nun boşta çalıştırma testini, sonra fiziki olarak gözle ekran kartı kontrolünü bakır kontakları için, arkla bir kısa devre olup olmaması açısından yapın. Kolay gelsin.

Merhaba. PSU boşta çalışma testi için ; PSU'daki yeşil-siyah kabloları başka kısa bir kabloyla birleştirince PSU'nun kasa dışında iken prize takılıyken çalışıp çalışmadığına bakın. Ekran kartının bakır kontak noktalarının port içine giren kısımlarının kontak (ark) yapıp yapışıp yapışmadığına, ekran kartı portuna takmadan önce büyüteçle dikkatle bakın, kontakla birleşen, yapışan bakır yüzeyler varsa eğer PSU çıkışında PSU'daki kısa devre/aşırı akım korumayı devreye aldırıp PSU'yu kapatır. Yani ekran kartının elektrik arayüz bakır port içi bağlantılarındaki, daha kötü olasılıkla içindeki olası kısa devrelerle PSU kendini korumaya alıp kapatarak çalışmıyor olabilir. Bu yönde önce PSU'nun boşta çalıştırma testini, sonra fiziki olarak gözle ekran kartı kontrolünü bakır kontakları için, arkla bir kısa devre olup olmaması açısından yapın. Kolay gelsin.
Dediğinden bir şey anlamadım, ama mantıklı konuştun bunu dene kanka.

Yani ekran kartında ya dıştan ya da içten bir kısa devre söz konusu olabilir, tam olarak bunu demek istedim. Bunun için de önce boşta PSU'yu çalıştırma testi mantıken her zaman yapılır, sonra da kısa devreye neden olan ekran kartı takılır, öyle test yapılır. İçten kısa devre söz konusuysa arkadaşımız boşuna uğraşmasın garanti süresinde ise direk garantiye göndersin. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı