RX 570 Fan Devreye Girmiyor

elvancetin

Hectopat
Bende RX 570 ekran kartı var. Bundan 3 hafta önce aldım. Ve bugün fark ettim ki ekran kartı oyunlarda fanlarını çalıştırmıyor ve aniden bilgisayarı kapatıyor. Bir de oyun esnasında karttan yanık kokusu geliyor. Bu da böylelikle hem karta hem de bilgisayara zarar veriyor. Başta PSU'dan olduğunu sanmıştım ama ondan da olmadığına emin oldum. Evet problemim bu oyunlar da ekran kartının fanları devreye girmiyor. Hiçbir ayara dokunmadım.

Sistemim de bu şekilde:

• H81H3-M7 ANAKART
  • 8x8 DDR3 RAM
  • RX 570 4 GB
  • i7-4790 3.6 GHz
  • 500W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı sıcaklığı ne durumda kapanma esnasında?

@Asım Demir kapanma esnasında sıcaklık en son baktığım da 55-60 derece arasında seyrediyordu. @DeCuervo 55-60 dereceleri arasında seyrediyor.
Boşta ekran kartı sıcaklığı ise 26 derece. Yükte en fazla 60 derece onun üstüne çıkması için çok zorlamam gerekiyor oda ekran kartı sıcaklığını en fazla 75 dereceye çıkartıyor ama kapanmadan önce ekran kartından çok kötü bir koku geliyor ve bu koku odayı resmen kaplıyor.

60 dereceye kadar fan çalıştırmaması normal. 75 derecede de mi çalıştırmıyor?

Bilgisayar kapanıp açıldığında ise bu hata ile karşılaşıyorum "Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan Radeon WattMan ayarları geri yüklendi." ben hiç bir zaman WattMan ayarlarında dokunmadım. Driver'da ne geldiyse o ayarlar durmakta.
@Asım Demir O dereceye çıktığı an kapanıyor. Önceden 60 derece de yapıyordu bunu şimdi 75 dereceye aldı.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner kurup Temp Limit ayarını yükseltin. 90 iyi bir değer.
Fan ayarını da manuel yapın. 70'li değerlerde %100'e ulaşacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Bu şekilde test edin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı