RX 570 iade edilmeli mi?

torquehp

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Kuzenime alınmış ucuz bir ofis PC'si (Ramtech workforce WF481 i5-2300 8 GB RAM 128 GB SSD.
) Alınmıştı ve oyun bilgisayarı haline getirmeye çalışıyoruz. 500 watt PSU aldık ve şimdi de GPU aldık.

Sahibinden güvenli alışveriş ile RX570 aldık. Sıfır, test dışında kullanılmamış, kutusuz faturasız. 1700₺ + 180₺ güvenli alışveriş bedeli. Ürün geldi bugün driverlarını kurdum son sürüme güncelledim denedik. FurMark'ta 3-4 dk içerisinde 88 derecelere kadar çıktı. Fanı %100 de çalışıyor. 75-80 dereceden sonra durmasını beklerdim. Kabul edilen de genelde budur. Satıcıya sordum.

"Hayır hiçbir sorun yok. Soğutucu ped hiç yok bunlarda" dedi.

"Sayın hocam mavi renkli termal pedler olmayabilir. (örnek görsel attım) doğrudur ama ortadaki çipin üzerinde macun akışkanlığında termal macun olması lazım değil mi?" dedim.

"Yani olması gerekiyor tabii, içini açmadığım için bir şey diyemiyorum."dedi

İçini açmama izin var mı dedim.

"İyice araştırın.
İçini açarsanız satamam.
Ped problemi çözecekti" dedi.

Sayın forumdaşlarım GPU'nun etiketleri sökülmemiş içi açılmamış gibi duruyor ve toz filan yok.
Şu anki sorunumuz. FurMark'ta yüksek sıcaklıklara çıkması (internette forum sitelerinde araştırdım bu tip derece sıcaklıklara çıkanları servise yollayın yazmışlar. Başkalarının RX 570'i 78-80 derecede duruyor ve 1.5 saat FurMark'ta yük altında devam ediyor.). 2. problemimiz Roblox ve Minecraft gibi oyunlarda ani FPS düşüşü, dalgalanması oluyor. Başka oyunlarda henüz deneyemedik.

Perşembe öğle 13'e kadar iade etme seçeneğimiz var. Araştırmaya devam ediyorum GPU aldım ve evime getirdim yarın sabah kendi sistemimde deneyeceğim?

Acaba yıllarca rafta durdu ve macunu kurudu diye mi böyle davranıyor? Yoksa ürün kusurlu mu? Sizce satın alıp içini açıp macun yenileyeyim mi (6-8 yıllık Cooler Master Essential E1 var)? Yoksa kendi sistemimde de deneyip aynı davranışı sergilerse iade mi edeyim? Bütçemiz düşük olduğu için yanacak olan 180 ₺ güvenli alışveriş bedelini de düşünüyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 400 ve 500 serisi yüksek güç tüketimi ve eski mimarisi yüzünden fazla ısınan kartlar. Sapphire, ASUS veya diğer kaliteli markaların üst sınıf kartları bunu soğutma teknolojileri ile optimum hale getirebiliyor ama F/P kartlar bunu yapamıyor çok. Arkadaşıma zamanında sıfır XFX RX 570 4 GB almıştık o da yüke girince 80 dereceleri görüyordu.

Karta kaliteli bir macun ve termal ped uygulaması ile sıcaklıkları biraz daha aşağı çekebilirsiniz ama dediğim gibi kartın soğutması da önemli bu serilerde.

RX 400 ve 500 serisi yüksek güç tüketimi ve eski mimarisi yüzünden fazla ısınan kartlar. Sapphire, ASUS veya diğer kaliteli markaların üst sınıf kartları bunu soğutma teknolojileri ile optimum hale getirebiliyor ama F/P kartlar bunu yapamıyor çok. Arkadaşıma zamanında sıfır XFX RX 570 4 GB almıştık o da yüke girince 80 dereceleri görüyordu.

Karta kaliteli bir macun ve termal ped uygulaması ile sıcaklıkları biraz daha aşağı çekebilirsiniz ama dediğim gibi kartın soğutması da önemli bu serilerde.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ekran kartını benim sistemime götürdüm bugün ve orada AMD R5 5600 işlemciyle herhangi bir sıkıntı olmadı. Ne sıcaklığı 74 dereceyi geçti ne de FPS dalgalanması yaptı sorunsuz ve akıcı bir şekilde çalıştı 2 X 8 GB RAM'lerden birini söktüm kuzeniminki gibi tek kanal haline getirdim yine hiçbir sorun olmadı. Ne ısınma ne de ani FPS çökmesi hiçbirini yaşamadım.

Aklımda iki adet ihtimal kaldı kuzenimin ofis PC kasası çok kapalı ve yalnızca bir tane egzoz fanı var bu sebepten ısınıyor olabilir ani FPS düşmesi de işlemci kaldıramıyor olabilir işlemci i5 2300. ancak Roblox'ta bile ani FPS düşüşü oluyor ve oyunda takılmalar oynanamayacak seviyeye getirebiliyor.

Benim sistemimde ekran kartı ile ilgili hiçbir sorun yaşamadığımız için ekran kartını satın almayı düşünüyorum. Ama kuzenimi bilgisayarı üzerinden yaşadığınızda sorunları nasıl çözeceğiz hala bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı