RX 570 kendini kapatıyor

vbios

Kilopat
Makaleler
4
Bu gün elime bir adet Armor RX 570 geçmişti, kart uzun süre kapanmamıştı ve şu an kapandı. Kartın VRAM'lerini test ederken 2 dakika içinde hemen kapanıyordu ve kendini korumaya alıyordu.

Kartın içini açtım ve teker teker kontrollerimi yaptım ve VRAM'de bir pedin sarktığını, ve VRAM ile teması önlerken aynı zamanda tam önünde temas etmede durarak soğumasına engel olduğunu gördüm.

Sadece minnacık bir ped yüzünden kart arızalı olarak satıldı, bu çok nadir olarak oluyor. VRAM pedini geri yerine güzelce koyduktan sonra 25 Dakika bir VRAM testi yaptım ve sorun çıkmadı. Normalde 4-5 kez denememe rağmen en fazla 2 dakika dayanabildi. Şu an hala test devam ediyor ve herhangi bir sorun çıkmadı.

Fakat şunu fark ettim ki arkadaşın verdiği tamirci karta reballing yapmış! Şu an kart çok basit bir arıza ile çözüme ulaşacakken karta reballing yapılması kartın ömrünü kısaltmış. Yarın kartı arkadaşa geri göndereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kötü olmuş bizde satıcı farkında olmadan ucuza satmış demiştik varmış bir bildiği.

Herhalde PSU'dan kaynaklı bir sorun 80 Plus kullanmıyorsanız sistem kendini kapatir ve birleşenleri zarar verir işte bir örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herhalde PSU'dan kaynaklı bir sorun 80 Plus kullanmıyorsanız sistem kendini kapatir ve birleşenleri zarar verir işte bir örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1000W PSU ile denedim. 😜

Bileşenlere zarar vermez sadece sistem kapanır.

Bendeki kartta öyle RX 580 :D oyunlardayken kapanıyordu bu şekilde uyguladım 1 aydır hiçbir şekilde kapanmadı
Şu an video izlerken biraz önce ekran bembeyaz oldu ve reset atmam gerekti, bu arızayı daha önce gördüm, sistem hemen reset atınca görüntü vermedi 2-3 kere reset atmam gerekti ve hala vermedi gücü kesip açtığımda ancak alabildim. Furmark testindede 8. Saniyede kapandı.

Benim kart biraz sakat, sizin kart 1 ay sorun yapmadıysa bir daha yapmaz büyük ihtimalle.

Şu an video izlerken biraz önce ekran bembeyaz oldu ve reset atmam gerekti, bu arızayı daha önce gördüm, sistem hemen reset atınca görüntü vermedi 2-3 kere reset atmam gerekti ve hala vermedi gücü kesip açtığımda ancak alabildim. FurMark testindede 8. Saniyede kapandı.

Benim kart biraz sakat, sizin kart 1 ay sorun yapmadıysa bir daha yapmaz büyük ihtimalle.

Haa o zaman sizinki donanimsal olabilir hocam.

Geri
Yukarı