RX 570 Oyun Sırasında Ekran Gidip Geliyor

Fanthal

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Programcı-Bilgisayar Mühendisliği okuyor
  1. Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB OC
  2. İşlemci: İ5 4460
  3. RAM: 8 GB 1600MHZ DDR3
  4. Anakart: MSI H81M-P33
  5. Monitör: 2 tane 21, inç
  6. PSU: CM RS500-PCAP i3 500W (4 sene oluyor alalı)
Ekran kartını alalı 1-1.5 aya anca oluyor ilk testlerimde hiçbir sıkıntım yoktu. İş güç falan falan derken anca adam akıllı oyun oynama kararı aldım ancak oyuna girerken ya da oyun sırasında bilgisayara sanki bir cihaz takıp çıkarıyormuşum gibi ses geliyor ve ekran kıpırdayıp duruyor. Yani ekran gidip geliyor. Bazen bilgisayar takılıyor reset atmak zorunda kalıyorum. Normal kullanımda hiçbir sorunum yok.
Acaba sorunum nedir? Ne gibi işlem yapmam gerekiyor? PSU mu yetmiyor? Yoksa farklı bir sorun mu var? Daha önce başına gelmiş olan ya da bir yerde okumuş görmüş olan var mı? Yardımcı olur musunuz?

Benimde çok benzer bir sıkıntım var. Bende de 500W PSU var. Acaba PSU'dan mı ki ? Sorunu çözersen bilgilendir lütfen. Bir de GPU-Z'de Advanced kısmından board power limitindeki değeri söyler misin? 120 görünüyor bende.

1. BIOS güncelleyin
  2. Ekran kartınızın sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar sitesinden en güncel olanını indirin (DDU ile AMD ve NVIDIA Sürücü Kaldırma Rehberi - Technopat Sosyal)
  3. Windows 10 hızlı başlatma özelliğini kapatın. (Windows 10 Hızlı Başlat Seçeneğini Devre Dışı Bırakma - Technopat)
BIOS güncellemesini tam olarak bilmiyorum. Anakartı bozmaktan korktuğumdan ellemedim. Driver kaldırıp güncelledim. Çok fazla aynı şeyle karşılaşmadım. 1 PUBG maçında 2 defa falan oldu ama ekran gitti geldi 1 kere. (Öncesinde devamlı oluyordu 15 sn falan bazen takılıyordu. ) Sonra hızlı başlatma özelliğini kapattım tekrar açtım tekrar PUBG maçına girdim ekran gitmedi. İlerleyen saatlerde tekrar denerim var mı bir sorun diye. İnşallah sorun düzelmiştir.
Oyunda FPS düşmesi oluyor mu ve Windows 10 hangi sürümünü kullanıyorsunuz?

FPS sorunum yok ani drop olmuyor. İşlemci kaynaklı düşük alıyorum ama genel bir problem yok.

BIOS güncellemesini tam olarak bilmiyorum.
Çok zor değildir, korkulacak bir şey yok. Güncel BIOS'u buradan indirin:
Destek: H81M-P33 | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye Doğru anakart olduğunu kontrol edin lütfen. Hem görsel olarak, hem marka model olarak.

MSI'ın yaptığı rehber:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Technopat'ın yaptığı rehber:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Driver kaldırıp güncelledim.

Rehbere uyarak mı yaptınız? DDU ile kaldırıp tekrar yüklemeniz gerekiyor.

Çok zor değildir, korkulacak bir şey yok. Güncel BIOS'u buradan indirin:
Destek: H81M-P33 | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Türkiye Doğru anakart olduğunu kontrol edin lütfen. Hem görsel olarak, hem marka model olarak.

MSI'ın yaptığı rehber:

Technopat'ın yaptığı rehber:

Rehbere uyarak mı yaptınız? DDU ile kaldırıp tekrar yüklemeniz gerekiyor.
Aynen, oradaki rehbere uyarak sildim. Hatta ikinci monitörün görüntüsü ve masaüstünde sağ tıkladığımda ekran kartı driver sistemi kalktı. BIOS güncellemesini yaptım tekrar denedim. Sıkıntıyı fark ettim. Sanırım RAM yetmeme sorunu varmış. Çünkü PUBG ayarlar sayfasında bekledim yan mönitörde video açmıştım o zaman yapmaya başladı. Görev yöneticisini açtım değerleri bakarken birden mavi ekran verdi. Tekrar açtım bekledim bu sefer sorunsuz çalışıyor, ekranda dalgalanma olmuyor.

RAM yetmediği için görüntü gidip gelmez. RAM yetmezse FPS düşüşleri falan olur. RX 500 serisinde bu tip sorunlar görülebiliyor. Bazıları güç kaynağı değiştirince, bazıları da üstte saydığım yöntemleri yapınca sorunu hallediyor. Ek olarak kartın voltaj değerleriyle oynamak işe yarayabilir. Kartın kararlılığını arttırır ama bilmiyorsanız kurcalamamanız daha faydalı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı