RX 570 R5 2600 sistem eski performansı vermiyor

-DarkS

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar, size başımdan geçen olayı kısaca anlatmak istiyorum. Öncelikle çok takıntılı biri olduğumu belirtmek istiyorum. Ve hemen olaya geçiyorum. Başta da söylediğim gibi çok takıntılı olduğumdan aşağıda belirttiğim sistemde daha fazla FPS ve daha fazla performans için bilgisayarımla çok fazla uğraştım. Bir sürü program indirmemde bunlara örnek gösterilebilir. Mesela procces lasso adlı program aslında işime yaramıştı fakat çok kurcalayınca ondan mı tam bilmiyorum fakat performans düşüklükleri yaşamaya başlamıştım. Ve bu takıntılığımdan dolayı tahminimce donanımsal sorunlar yüzünden FPS değerlerim düşmeye başladı mesela CS:GO'da 100-150 FPS düşüklüğü yaşadım. Kısaca sorunumu anlattım. Herhangi bir bilginiz varsa lütfen yardım edin.

Not: Donanımsal sorun dememin sebebi bu sorundan dolayı birkaç kere format atmam ve bütün driver sürümlerini denemem. Bu yüzden driver güncelle tarzı önerilerde bulunmazsanız sevinirim. Ayrıca 3DMark ve OCCT tarzı uygulamalarda benchmark değerlerim diğer kişilerin değerlerine çok yakın hatta biraz daha üstü. Son olarak ise oyunlarda MSI Afterburner değerlerimi takip ettiğimde her şeyin normal sadece GPU dalgalanması olduğunu görüyorum.

Sistemim:
RX 570 8 GB.
Ryzen 5 2600.
8 GB RAM.
Adata SU630 SSD.
1 TB HDD.
500W PSU.

Amd driverlarda sıkıntı oluyor. En ideal sürücüde kalmak lazım. Güncelleme sonrasında olduysa eskisine dönün hocam. 5000 li kartlarda özellikle var deniyordu bu sorun. Bende 5700xt de yaşadım sattım direk.

Aslında galiba öyle. Mesela Valorant'ta yine FPS düşüklüğü var ama sadece bazı bölgelerde ve fightlarda. PUBG de mesela hiç yok (eskiye nazaran).
Hocam sizi anlıyorum. Şahsen ben de sizin gibiyim. Ben sizin gibi bilgisayarın sorunu olduğunu düşünüp macun değiştirdim. Çok bir fark göremedim. Counter Strike birbirini takip eden her güncellemede daha kötü bir hale geliyor. Valorant son zamanlarda daha optimize oldu. FPS sorunu ben yaşamıyorum. Çok paranoyak olmayın bu değerlere bakarak. Hep 200 alıyorken 190 görmek bir sorun değildir. :)

CSGO ve Valorant gibi oyunlarda GPU %100 yüke girmediği için dalgalanmalar normal. Aynı sistemi kullanıyorum bende de Windows'ta gecikmeler ve rekabetçi oyunlarda drop sorunları oluyor sebebi diskimden dolayı. Eğer öyle bir şey yaşıyorsanız Adata'nın kronik sorunlu bir SSD'sini kullandığınızdan dolayı oladabilir olmayadabilir test etmeniz gerek. Onun dışında düşük FPS alma sebeplerimden birisi de FHD monitör kullanmamam. Bu işlemciye fazla yük bindirip ekran kartını çok az kullanmama neden oluyor ve sistem hakettiği FPS'i alamıyor. Hatta drop sorununun bir diğer sebebi de FHD monitörüm olmamasından dolayı rekabetçi oyunlarda (nadir de olsa) darboğaz yaşamam olabilir. Aynı sistemi kullanıp bazı problemlerim hakkında bu şekilde çıkarım yaptım, size belki ufak da olsa yararı olur diye yazdım. Bu arada sürücü sürümün en güncel yerine hep WHQL olsun. Unutmazsam PC'ye geçince kendi sürümümü de yazayım.

Aynı bende sizin gibi dönüştürücü kullanmaktayım ve bu söyledikleriniz bir nebze olsa da içimi rahatlattı.

CS:GO ve Valorant gibi oyunlarda GPU %100 yüke girmediği için dalgalanmalar normal. Aynı sistemi kullanıyorum bende de Windows'ta gecikmeler ve rekabetçi oyunlarda drop sorunları oluyor sebebi diskimden dolayı. Eğer öyle bir şey yaşıyorsanız Adata'nın kronik sorunlu bir SSD'sini kullandığınızdan dolayı olabilir de olmayabilir de test etmeniz gerek. Onun dışında düşük FPS alma sebeplerimden birisi de FHD monitör kullanmamam. Bu işlemciye fazla yük bindirip ekran kartını çok az kullanmama neden oluyor ve sistem hakettiği FPS'i alamıyor. Hatta drop sorununun bir diğer sebebi de FHD monitörüm olmamasından dolayı rekabetçi oyunlarda (nadir de olsa) darboğaz yaşamam olabilir. Aynı sistemi kullanıp bazı problemlerim hakkında bu şekilde çıkarım yaptım, size belki ufak da olsa yararı olur diye yazdım. Bu arada sürücü sürümün en güncel yerine hep WHQL olsun. Unutmazsam PC'ye geçince kendi sürümümü de yazayım.

Sizden bir şey isteyebilir miyim?

CS:GO atölyede FPS benchmark adlı bir map var ona girip ilk 10 saniyedeki FPS değerlerini söyleyebilir misiniz?

Artı olarak SSD sağlığım %70 bu sebepten ötürü olabilir mi? Windows'u HDD'ye kurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Sizden bir şey isteyebilir miyim
Şu an monitörüm tamirde en geç 2-3 gün içerisinde elime ulaşır diye düşünüyorum. Elime ulaşınca unutmazsam (hatta unutursam profilime mesaj yazabilirsiniz) yapacağım.

SSD sağlığı da drop vb. sorunlara yol açar tabii ki de ama HDD'ye kurarsanız bile geçici olarak kurmanızı tavsiye ederim. Kendimden biliyorum Windows 10 içi dolu bir HDD ile tam bir işkenceye dönüşüyor. Dediğimiz gibi ben de bir test yapayım duruma göre çıkarım yaparız.

Geri
Yukarı