RX 570 Ryzen 5 2600 sistem FPS düşmesi sorunu

toothlesshdk

Centipat
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım ve sizlere uzun süredir beni cidden delirten bir konu hakkında danışmak istiyorum.
Yaklaşık bir yıl kadar önce Vatan'dan OEM tavsiye bir sistem topladım parçalar ise şöyle idi;

-Işlemci: AMD Ryzen 3 2200G
-Ekran kartı: MSI RX 570 Armor 4 GB OC
-Anakart: MSI A320M Pro-E AM4 DDR4 3200 MHz( O.C.)
-RAM: Crucial 8 GB Ballistix sport LT gray V3 DDR4 2400MHz CL16 1.2v
-Depolama: WD 500GB Blue SATA 3.0 SSD
-Güç kaynağı: Rampage RMP-500-80P 500W 80Plus 120mm
-Kasa: Rampage new style 2x120mm midt ATX

Sorunlara gelecek olursak, bu sistemi ilk topladığımda en çok vakit ayırdığım oyunlardan Fortnite ile bir deneme yapmak istediğimde FPS düşmesi ile karşılaşıyordum. Ancak anlam veremiyordum. Sorun belki bundadır diyerek diğer oynadığım oyunlar olan Apex Legends, GTA 5, Rocket League, League of Legends, CS:GO ve daha nicesinde denemeler yaptığımda FPS düşmesi olmasa bile performans sorunları olduğunu hissediyordum. İlk kurtarma denemem Technopat Sosyal'de de gördüğüm üzere Ryzen'lerin çift slot RAM kullanma aşkı idi. Hemen giderek bendeki RAM'in aynısını alarak RAM'imi 16 GB Dual Channel'a geçirdim ancak üzücü bir şekilde aynı sorunlar devam etti. Eklediğim bir diğer parça ise 500 GB hak vereceksiniz ki artık bu devirde hiçbir oyuna yetmeyeceği için 1 TB Seagate Barracuda 7200RPM harddisk almak oldu. Geçen haftalarda fırsat doğması üzerine işlemcimi Ryzen 5 2600 ile değiştirdim. Çünkü yine araştırmam üzerine Ryzen 3 ile RX 570 arasında bir bottleneck söz konusu olabilirmiş. Ama yine de gördüğüm sonuç vasat ve Fortnite'da oyunun 1-5 FPS hatta donma takılmaya kadar gittiğini görmekteyim. Diğer oynadığım oyunlarda da donma takılma olmasa bile örneğin League of Legends'ta 150-200 FPS'lerden anlık 80'lere kadar indiğine şahit olmaktayım. Call of Duty: Warzone'da da 50'lere kadar inen bir FPS söz konusu. Belki temiz Windows kurulumu olayı düzeltir dedim ancak yine de bir yere varamadım. Tüm sürücüleri düzgün bir şekilde kurmuş bulunmaktayım. Radeon ayarlarında internet üzerindeki tüm ayarları denemiş olmama rağmen hiçbir iyileştirmeye ulaşmamış olmaktayım. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Güncel sistemdeki parçalar ise;
+8 GB RAM Ryzen 5 2600 ve 1TB bir harddisk

Son düzenleyen: Moderatör:
O konu hakkında acaba Afterburner üzerinde hangi seçenekleri seçmem sizler için iyi olur.

Yok maalesef deneme şansım olmadı ama sorunun ondan kaynaklı olma ihtimalinden bir güç kaynağı bakıyorum.

OSD bölümünden voltaj tiki var ordan açarsanız olur bende de öyle sıkıntı var GPU %100 çalıştığı hâlde FPS Crysis 3 25 40 FPS arasındaydı sorunu kaynağı öyle buldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı