RX 570 Sıcaklık Sorunu

Sıradanbiri3498

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar. Birkaç yıl önce aldığım bilgisayarımın günümüz şartlarındaki oyunları oynatabilmesi adına RX570 GAMING X 4 GB ve 500W bir PSU satın aldım. Sormak istediğim soru şu. GTA 5 gibi oyunlarda 70 - 75 dereceyi geçmiyor. Fakat The Forest gibi oyunlarda ekran kartının sıcaklığı kısa sürede 70 - 80 dereceye çıkıyor. Maksimum 81 dereceyi görüyor ve stabile biniyor. Açıkcası sisteme bir zararı olur mu veya ekran kartının 1 - 2 dakika içinde bu sıcaklığa ulaşması normal mi?

Son düzenleme:
Merhabalar. Ekran kartı ve diğer sistem bileşenlerinin sıcaklık değerlerini kullanılan kasa modeli, kasanın hava akışı, kasanın konumu ve ortam sıcaklığı da etkiler. Kullandığınız kasa modeli nedir? Kasanın yan tarafı açık şekilde denediniz mi? Ayrıca ekran kartı düşük fan hızında çalışıyor olabilir. Kendiniz fan ayarı yaparak sıcaklığı düşürebilirsiniz. 81 derece aşırı tehlikeli bir değer değil fakat sınır diyebiliriz. Fan ayarı yaparak rahatlıkla sıcaklığı düşürebilirsiniz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar merhabalar. Birkaç yıl önce aldığım bilgisayarımın günümüz şartlarındaki oyunları oynatabilmesi adına RX570 GAMING X 4 GB ve 500W bir PSU satın aldım. Sormak istediğim soru şu. GTA 5 gibi oyunlarda 70 - 75 dereceyi geçmiyor. Fakat The Forest gibi oyunlarda ekran kartının sıcaklığı kısa sürede 70 - 80 dereceye çıkıyor. Maksimum 81 dereceyi görüyor ve stabile biniyor. Açıkcası sisteme bir zararı olur mu veya ekran kartının 1 - 2 dakika içinde bu sıcaklığa ulaşması normal mi?
The Forest gibi optimizasyonu pek iyi olmayan oyunlarda fazladan ısınma meydana gelebiliyor. Başka hangi oyunlarda bu problemi yaşıyorsunuz?

Hocam kasanın hava akışı çok önemli. RX 5700 Mech GP OC modeli ekran kartı kullanıyorum. Kasanın hava akışı çok kötü olduğu için fan hızı %80-%90 olduğu halde 80'i geçiyordu. Yan kapağı çıkardım kart hava almaya başlayınca %40 fanda 67-70 derece civarı geziyor. Kasanın hava akışı kötüyse yan kapağı çıkarmanı öneririm. Tozlanma dışında sıkıntı olmuyor.

Bilgisayarımın kasası oldukça küçük. Yani birkaç yıl önce ortalama 2.000 TL'ye aldığım ideal bir kapalı ofis kasası. Ekran kartının fanları kasanın altına bakıyor ve kasanın altı ile ekran kartının arasında yaklaşık 2 cm bulunuyor. Kasanın yan kapağını çıkardığım halde durum tam olarak bu.

Bilgisayarımın kasası oldukça küçük. Yani birkaç yıl önce ortalama 2.000 TL'ye aldığım ideal bir kapalı ofis kasası. Ekran kartının fanları kasanın altına bakıyor ve kasanın altı ile ekran kartının arasında yaklaşık 2 cm bulunuyor. Kasanın yan kapağını çıkardığım halde durum tam olarak bu.
Kartı 2. el mi aldınız?

Evet, 2. el MSI RX570 Gaming X 4GB modelini aldım.
Ekran kartında muhtemelen mining yapılmış. Yan kapak açıkken sıcaklıklar yüksek gibi. Özel fan ayarı yapmanızı tavsiye ederim. Uzun süre oyun oynadığınızda muhtemelen 85 dereceleri geçeceğinden kartın ömrünün kısalmasına neden olur.

Ekran kartında muhtemelen mining yapılmış. Yan kapak açıkken sıcaklıklar yüksek gibi. Özel fan ayarı yapmanızı tavsiye ederim. Uzun süre oyun oynadığınızda muhtemelen 85 dereceleri geçeceğinden kartın ömrünün kısalmasına neden olur.
Kartı aldığım şahıs kartı kişisel bilgisayarında kullanmış. Zaten kasası dahil tüm parçaları satıyordu. Ben kartı aldım. Sadece macununu değiştirmemi önerdi. Ayrıca yük altında maksimum 81 dereceyi görüyorum. Sıkıntı yaşatırmı bilemedim.

Kartı aldığım şahıs kartı kişisel bilgisayarında kullanmış. Zaten kasası dahil tüm parçaları satıyordu. Ben kartı aldım. Sadece macununu değiştirmemi önerdi. Ayrıca yük altında maksimum 81 dereceyi görüyorum. Sıkıntı yaşatırmı bilemedim.
85 sonrası sıkıntı. 81 sınıra yakın. Dediğim gibi özel fan ayarı yaparak 4-5 derece düşürebilirseniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı