RX 570 Sistem CS:GO Düşük FPS Sorunu

Alperen kocaman

Decapat
* Asus ROG Strix RX 570
* AMD Ryzen 5 2500X
* 8GB RAM
CS:GO rekabetçide 60-120 FPS alıyorum.
YouTube'dan baktığımda çoğu kişi bu donanımla 300 FPS alıyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar... Oyun için performans ayarlarını ve Radeon performans ayarlarını yaptınız mı? Çözünürlük kaçta oynuyorsunuz? En boy oranı kaç 16:9 mu 4:3 mü?

RX 570 ve onu besleyebilecek CPU ile HD çözünürlükte orta ayarda 300 FPS alınmalı elbette. Ekran kartınızın FURMARK ile HD çözünürlükte test edip SS atarsanız yorumlamaya çalışalım. CPU rahatlıkla RX 570 ile baş eder. Bende meraklandım şimdi.

Düşük ayarlarda oynamayın, ayarları yükseğe çekin. Ayrıca bu dert edilecek bir şey değil, aldığınız FPS'in pek bir önemi yok monitör saniyede o kadar kare yenileyemediği sürece, oyuna gelen güncellemelerle de FPS düşüşü yaşanmış olabilir.

Düşük ayarlarda oynamayın, ayarları yükseğe çekin. Ayrıca bu dert edilecek bir şey değil, aldığınız FPS'in pek bir önemi yok monitör saniyede o kadar kare yenileyemediği sürece, oyuna gelen güncellemelerle de FPS düşüşü yaşanmış olabilir.
Daha önce hiç mouse lag diye birşey duymuşmuydunuz? Fps 60 70 arası olduğu zaman o mousenin kasar hissi. Rekabetçi oyunlarda pek de beklenen bir şey değil.

Radeon adrenalin ayarlarından Radeon Chill'i kapatın. Radeon Chill sabitliyor olabilir.

Daha önce hiç mouse lag diye birşey duymuşmuydunuz? Fps 60 70 arası olduğu zaman o mousenin kasar hissi. Rekabetçi oyunlarda pek de beklenen bir şey değil.

Rainbow Six Siege 60FPS sabit bir biçimde oynuyorum hiçbir zaman öyle bir problem yaşamadım, 60FPS gayet akıcı bir oyun deneyimi sunar zaten, o değilse bile 144FPS oynarsın ancak 300FPS'e ihtiyaç yok, abartı ve gereksiz.

Merhabalar... Oyun için performans ayarlarını ve Radeon performans ayarlarını yaptınız mı? Çözünürlük kaçta oynuyorsunuz? En boy oranı kaç 16:9 mu 4:3 mü?
çözünürlük 1080p de readon ayarlarını yaptım 16.9 oranı ile oynuyorum
RX 570 ve onu besleyebilecek CPU ile HD çözünürlükte orta ayarda 300 FPS alınmalı elbette. Ekran kartınızın FURMARK ile HD çözünürlükte test edip SS atarsanız yorumlamaya çalışalım. CPU rahatlıkla RX 570 ile baş eder. Bende meraklandım şimdi.
Ekran Görüntüsü (1).png

ama oynarken o düşüş hissediliyor yüksek ayarlarda oynuyorum

Son düzenleme:
CS:GO dediğimiz oyun 1080p ve 16:9 + yüksek ayarlarda oynandığında FPS'in o aralıklarda olması normaldir. Çözünürlüğü 1280x1024 yapın. 4:3 görüntü oranına çekin ve deneye deneye de görüntü kalite ayarlarını düşürün.

Ben şu an 1280x1024 çözünürlük 4:3 oran ve hepsi en düşükte oynuyorum, ona rağmen gözümü kanatan bir kalitesizlik yok. Kaldı ki CS:GO oynayanların büyük bir kısmı 1024x768 çözünürlükte oynuyor. Fakat o çözünürlükte görüntü biraz çöpleşebilir. CS:GO'da bir oyuncunun aradığı optimum oyun performansı, görüntü kalitesi ile değil, alınan FPS değerinin yüksek olmasıdır. Yani, oyunun hiçbir şekilde takılmaması, ekranda yırtılmalar ve mouse lagı olmamasıdır. Bunun için de 200-300 arası(200'ün altına düşmemek kaydıyla) FPS değerleri, CS:GO için güzel değerlerdir.

Çözüm: Görüntü ayarlarını en aza çekin, yok hayır diyorsanız rekabetçi maçta 200-300 stabil FPS değerlerine getirene kadar düşürün. Mesela Shader Detayı yüksek, Keskinliği yumuşatma Orta gibi. Bunu deneye deneye yapın. Ölüm maçı ve topluluk sunucularında denemeyin. Oradaki FPS değerleri, oyuncu sayısı çokluğundan dolayı 5v5 rekabetçi maçtaki FPS değerlerini karşılamaz. Her zaman 50-100-150 daha az FPS alırsınız oralarda doluluğa bağlı olarak.

Bende R5 2600 ve RX 590 kullanıyorum. Yeni 2k 144hz monitör aldım. 2k da otomatik yüksek ayarlarda 90-100 arası fps alıyorum. 1080pye çekince 130-145 arası değişiyor. Kesinlikle daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum ve daha önce vsr açıp 2k da 144 altına düşmeden oynadığımı hatırlar gibiyim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı