RX 570 sistem GTA 5 oynarken donuyor

İşletim sistemi
Windows 10

SLAYER15

Hectopat
Sistemim Ryzen 3 2200G, RX 570 Armor 4 GB, Crucial 8 GB RAM 2666 MHz, Crucial BX500 SSD. GTA 5 ilk bedava olduğunda 2-3 ay civarı oynadım ve çok çok büyük patlamalar vs. hariç hiçbir şekilde donmuyordu. Sadece 1080P Ultra'da FPS droplar oluyordu. Ben 1080P normal veya High'ta oynuyordum. 60-70 FPS alıyordum. Hydra gibi jetlerle taramada donuyordu sadece onda da 1 saniyelik. O zaman sanırsam SSD sağlığım %95-96 civarıydı (tahmini). 3 ay önce CrystalDiskInfo indirdim. Ve SSD sağlığım %94'tü. İndirdikten 2 ay sonra ise %92 idi. Ve 15 gün civarı önce GTA 5'e tekrar başladım. SSD sağlığı şu anda %91. SSD oyunda çok ısındığı için sağlığı düşüyor sanırım.
SSD kronik sorunluymuş sonradan öğrendim. RAM'imin yetmediğini düşündüm ilk başta. Ama 8 GB RAM'i olan arkadaşlarımın bile patlamalar hariç donmuyor. Ryzen 5 3500U APU sistemden kötü sistemi olan bir arkadaşım bile GTA 5'te 720P normalde 35 FPS oynayabiliyor. Çok fazla FPS düşmesi yemiyor. Hızlı araba sürme patlama hariç. SSD kaynaklı olduğunu düşünüyorum donma sorununun. Hızlı araba sürerken, birisi arabama hızlı çarptığında, birisi bana çarptığında, patlamalarda vs. donuyor.
Ve bu donma anlık değil. Bazen 3-4 saniyelik. Bazen 6-7 saniyelik. Nadiren 1-2 saniyelik. Ben SSD kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İşlemcim ve ekran kartımda az bir darboğaz olduğu için olabilir mi? Yoksa RAM veya SSD kaynaklı mı? Sıcaklık olarak ekran kartı 68-75 derece arası, işlemci 65-67 derece civarı. SSD sıcaklığı ise SSD kronik sorunlu olduğu için 56-60 derece. Hız testi en son yaptığımda okuma 500 yazma 450 gibi bir şey çıkmıştı. Donmalar dışında araba sürerken yol yüklenmiyor. Ve arabayla giderken önümde bir bina, kulübe vs. bir şey oluyor ben oraya çarpıyorum çünkü bende gözükmüyor. Ben çarptıktan 2-3 saniye sonra yükleniyor. Örnek bir SS:

1607625913342.png

CrystalDiskMark test sonuçları:

1607626036030.png

Read [MB/s] kısmındaki ilk yer seq1m Q8T1 325 MB oldu 5 saniye, sonra 445 MB'a çıktı. Ve wite [MB/s] kısmında ilk yer seq1m Q8T1 kısmı 4 MB oldu birkaç saniye, sonra 349 MB'a çıktı. Sanırım SSD kronik sorunlu olduğu için ara sıra yazma 4 MB'a düşüyor ve yüklenmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yol yüklenmeme sorunu tekrar olmaya başladı. Arabayla hızlı gittiğimde yollar,binalar yüklenmiyor. Ve bazı yerler çarptıktan 10 saniye sonra yükleniyor. Özellikle arabayla hızlı giderken ve arkadaşın dediği gibi özellikle gece şehir içinde arabayla hızlı giderken veya birisi bana çarptığında FPS droplar oluyor. FPS droplar 1 saniyelik değil. 3-4 saniye en az. Yol yüklenmeme sorunu testte de bir kaç saniye yazma 4 MB olduğu için olabilir. Ama FPS dropun sebebi nedir?

Hocam yol yüklenmeme sorunu tekrar olmaya başladı. Arabayla hızlı gittiğimde yollar,binalar yüklenmiyor. Ve bazı yerler çarptıktan 10 saniye sonra yükleniyor. Özellikle arabayla hızlı giderken ve arkadaşın dediği gibi özellikle gece şehir içinde arabayla hızlı giderken veya birisi bana çarptığında FPS droplar oluyor. FPS droplar 1 saniyelik değil. 3-4 saniye en az. Yol yüklenmeme sorunu testte de bir kaç saniye yazma 4 MB olduğu için olabilir. Ama FPS dropun sebebi nedir?
Crucial Storage Executive indir. Firmware güncellemesi ve self-test yap. Windows'u güncelledikten sonra sonuç bildir.

Crucial Storage Executive indir. Firmware güncellemesi ve self-test yap. Windows'u güncelledikten sonra sonuç bildir.
Tamam hocam.
Hocam attım sanıyordum atmamışım şimdi fark ettim. Atıyorum:
1607701578569.png

1607701606167.png

Self-Test kısmında uzun testi yaptım.

Dosya Ekleri

• 1607695039922.png
    1607695039922.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Hocam Online'da araba sürdüğüm andan bir SS:
Eki Görüntüle 774666
RX 570'in yanında en sağda yazan %49 fan hızı. Oyun ayarları: 1920*1080, FXAA on, MSAA X4, reflection MSAA X2, V-Sync off, shader quality hariç her şey High shader quality normal, distance scaling %90 seviyelerinde. Ayarları yükseltince yol yüklenmeme bina yüklenmeme vs. gibi sorunlar olmuyor artık, bir süre sonra olur mu bilmem. Araba sürerkenki FPS droplar azaldı. Ancak FPS düşmesi yediğimde yine 3-4 saniye veya 2-3 saniye yiyorum.

Distance scalling ayarını en düşüğe alın işlemciye yük bindirir. V-Sync ayarını tavsiyem on yapın.

Bir problem görünmüyor. SSD'nin sıcaklığı kaynaklı bir drop olabilir. Son kez bir de SSD yazma değerlerini AS SSD'den paylaşabilir misin?
Hocam SSD kronik sorunlu. Ve genellikle sorunu da sıcaklık. Ve sıcaklığa bağlı olarak sağlığının düşmesi. Sıcaklığı 56-60 derece arası gibi bir değerdeydi oyundayken. Alt Tab attığım için doğru sonuç muydu bilemem. Hocam AS SSD nedir?
Distance scalling ayarını en düşüğe alın işlemciye yük bindirir. V-Sync ayarını tavsiyem on yapın.
Sabah deneyeceğim hocam.

Geri
Yukarı