RX 570 sistem GTA 5 oynarken donuyor

İşletim sistemi
Windows 10

SLAYER15

Hectopat
Sistemim Ryzen 3 2200G, RX 570 Armor 4 GB, Crucial 8 GB RAM 2666 MHz, Crucial BX500 SSD. GTA 5 ilk bedava olduğunda 2-3 ay civarı oynadım ve çok çok büyük patlamalar vs. hariç hiçbir şekilde donmuyordu. Sadece 1080P Ultra'da FPS droplar oluyordu. Ben 1080P normal veya High'ta oynuyordum. 60-70 FPS alıyordum. Hydra gibi jetlerle taramada donuyordu sadece onda da 1 saniyelik. O zaman sanırsam SSD sağlığım %95-96 civarıydı (tahmini). 3 ay önce CrystalDiskInfo indirdim. Ve SSD sağlığım %94'tü. İndirdikten 2 ay sonra ise %92 idi. Ve 15 gün civarı önce GTA 5'e tekrar başladım. SSD sağlığı şu anda %91. SSD oyunda çok ısındığı için sağlığı düşüyor sanırım.
SSD kronik sorunluymuş sonradan öğrendim. RAM'imin yetmediğini düşündüm ilk başta. Ama 8 GB RAM'i olan arkadaşlarımın bile patlamalar hariç donmuyor. Ryzen 5 3500U APU sistemden kötü sistemi olan bir arkadaşım bile GTA 5'te 720P normalde 35 FPS oynayabiliyor. Çok fazla FPS düşmesi yemiyor. Hızlı araba sürme patlama hariç. SSD kaynaklı olduğunu düşünüyorum donma sorununun. Hızlı araba sürerken, birisi arabama hızlı çarptığında, birisi bana çarptığında, patlamalarda vs. donuyor.
Ve bu donma anlık değil. Bazen 3-4 saniyelik. Bazen 6-7 saniyelik. Nadiren 1-2 saniyelik. Ben SSD kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İşlemcim ve ekran kartımda az bir darboğaz olduğu için olabilir mi? Yoksa RAM veya SSD kaynaklı mı? Sıcaklık olarak ekran kartı 68-75 derece arası, işlemci 65-67 derece civarı. SSD sıcaklığı ise SSD kronik sorunlu olduğu için 56-60 derece. Hız testi en son yaptığımda okuma 500 yazma 450 gibi bir şey çıkmıştı. Donmalar dışında araba sürerken yol yüklenmiyor. Ve arabayla giderken önümde bir bina, kulübe vs. bir şey oluyor ben oraya çarpıyorum çünkü bende gözükmüyor. Ben çarptıktan 2-3 saniye sonra yükleniyor. Örnek bir SS:

1607625913342.png

CrystalDiskMark test sonuçları:

1607626036030.png

Read [MB/s] kısmındaki ilk yer seq1m Q8T1 325 MB oldu 5 saniye, sonra 445 MB'a çıktı. Ve wite [MB/s] kısmında ilk yer seq1m Q8T1 kısmı 4 MB oldu birkaç saniye, sonra 349 MB'a çıktı. Sanırım SSD kronik sorunlu olduğu için ara sıra yazma 4 MB'a düşüyor ve yüklenmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD, SATA 3 portuna bağlı değil mi? Arkada herhangi bir yazılım açık mıydı?
Hocam sanırım SATA 3 portuna takılı. Arkada discord vs. kapamayı unuttum bir kaç yazılımı. Birazdan her şeyi kapatıp atarım tekrar.
Hocam arka planda Radeon Software hariç her şey kapalıyken yaptığım test sonuçları:
1608021169512.png

Son düzenleme:
Hocam sanırım SATA 3 portuna takılı. Arkada discord vs. kapamayı unuttum bir kaç yazılımı. Birazdan her şeyi kapatıp atarım tekrar.
Hocam arka planda Radeon Software hariç her şey kapalıyken yaptığım test sonuçları:
Eki Görüntüle 781379
Sonuçlar aşırı kötü değil, hız az düşmüş. Sorun ısınınca hızın düşmesi sanırım.

Sonuçlar aşırı kötü değil, hız az düşmüş. Sorun ısınınca hızın düşmesi sanırım.
Sanırım hocam. Çünkü hız testinde 100 MB çıktığında arkada GTA 5, discord ve steam açıktı. Hocam GTA onlineda araba sürerken test yaptım. Sonuç:
1608041235103.png

Hocam sanırım dediğiniz gibi ısınmadan kaynaklı bir sorun. Oyundayken ısınıyor ve değerler düşüyor. Nasıl soğutabilirim SSD'yi. Kasa kapalı değil. Önü açık, arkası açık, yanlar kapalı. Ekran kartım tam yükte 76 dereceyi, işlemcim ise 67 dereceyi geçmiyor stok fan ile. 9 aydır termal macun değişmedim. SSD kronik sorunlu olduğu için ısınıyor ve sağlığı düşüyor. SSD'nin sağlığı ise %90. Oda sıcaklığı da çok fazla değil. Nasıl soğutabilirim SSD'yi. Yeni bir SSD almayı düşünüyorum hem böyle sorunlar olduğu için hem de yer kalmadığı için.

Son düzenleme:
Hocam kasanın linki bu. Kasayı ben toplamadım. Vatandan görevliye toplatmıştık yaklaşık 9 ay önce. Kazık yedik. Bilseydim o zaman bilgisayar bileşenleri ile ilgili bazı şeyler o fiyata başka siteden darboğaz yapmayacak bir işlemci, 16 GB RAM, ve 512 GB SSD alabilirmişim.
Edit: Hocam internetten dolayı olabilir mi yüklenmeme sorunu? Arkadaşlarımla oynarken hep onlar bende ışınlanıyor. Ancak bende onlarda ışınlanıyorum. Pingim varmış. Test yaptım. Sonuç:
1608123377661.png

Oyun indirirken Epic Games'te 1.5-2 MB, Steam'de 3-3.5 MB. Oyun indirirken 600 KB indiren, testte downloadı 7 uploadı 1 çıkan arkadaşımın bile pingi nadiren çıkıyor. GTA 5 sanırım az internet kullanıyor. Sınırlandırma falan olabilir mi?
Edit: Hocam bir konuda görmüştüm. BX500 kronik sorunlu mu? Diye bir konuda. Birisi kronik sorun belirtileri olarak şunları yazmıştı: Windowsta oyunlarda donma, Ortalamanın üstünde sıcaklık ve düşük okuma-yazma hızı yazmıştı. Bir şey daha vardı ama onu hatırlamıyorum. Ancak bu yazdığım tüm belirtiler var. Oyunda ısınma, donma oluyor. GTA 5 donuyor diye konu açtım. Ancak CS:GO gibi hafif oyunlarda da donma yaşıyordum. Ancak CS:GO daki donma az. GTA 5'te çok fazla donuyor diye GTA 5 dedim. Sonrasında CS:GO'yu USB belleğe taşıdım. USB belleğe test yaptım. Ve okuma yazma hızı 10 MB çıkıyor. Ancak donma yaşamıyorum. Kronik sorunlu bir SSD olduğunu düşünüyorum. Recep abim bir konuda Crucial ile konuştum. Bir yılda satılan 10.000 SSD'den sadece 70 i iade yapılmış diye. Google'da arattığımda ise bir forumda birisi yazmıştı. Forumda yazılanlara göre ilk aylarda sorun yok. Ancak bir kaç ay sonra sorunlar başlıyor. Aynen böyle oldu. 5. ve 6. aya kadar bir sorun yaşamadım. Sorun 7. aydan sonra başladı. Sağlığı %90.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı