RX 570 sistem oyunlarda kapanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Dart_Maul

Hectopat
RAM
16 GB 3200MHz CL16
Ekran kartı
Sapphire RX 570 8GB
Anakart
Gigabyte B450M-S2H
İşlemci
Ryzen 5 2600X
Merhaba dostlar, bilgisayarım neredeyse her oyunda çöküyor. Sistemimdeki birçok parça kendi içinde uyumlu ve sorun çıkartacağını düşünmediğim parçalar buna rağmen bilgisayarımın çok rahat açması gereken (Valorant, CS2, Far Cry 5 vb.) Oyunlarda sürekli ekran donuyor klavye fare kilitleniyor veyahut mavi ekran hatasıyla ile karşılaşmaktayım. Bundan dolayı sistemde yapabileceğim neredeyse her düzeltmeyi revizeyi hem donanımsal değişiklikleri hem de yazılımsal değişiklikleri denedim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu donmaların olduğu sürelerde Windows olay görüntüleyici kayıtlarına bakar mısın? Kritik uyarı veriyorsa kodu ne? Sistem kilitlenmesinin birçok sebebi olabilir ama mavi ekran genelde RAM kaynaklı oluyor.

Bu donmaların olduğu sürelerde Windows olay görüntüleyici kayıtlarına bakar mısın? Kritik uyarı veriyorsa kodu ne? Sistem kilitlenmesinin birçok sebebi olabilir ama mavi ekran genelde RAM kaynaklı oluyor.

Olay görüntüleyicisi nedir ve donmaların olduğu esnada bilgisayarı kullanamıyorum olayın olduğu dakikayı kast ederek mi bunu söylediniz?

Olay görüntüleyicisi nedir ve donmaların olduğu esnada bilgisayarı kullanamıyorum olayın olduğu dakikayı kast ederek mi bunu söylediniz?
Olay görüntüleyici, bilgisayarda gerçekleşen olayların kaydedildiği bir Windows uygulaması. Daha kolay anlaşılabilir log defteri olarak düşünebilirsin.
Evet, donmanın gerçekleştiği anda büyük ihtimalle sistemde bir sorun gerçekleşiyordur ve bu da olay görüntüleyiciye kaydedilir. Arama çubuğuna olay görüntüleyici yazıp Windows kayıtlarından sistemi seç. Kritik uyarı varsa ona tıklayıp ekran görüntüsü atarsan yardımcı olurum.

Hocam hata olarak bunlar çıkıyor.
Olay görüntüleyici, bilgisayarda gerçekleşen olayların kaydedildiği bir Windows uygulaması. Daha kolay anlaşılabilir log defteri olarak düşünebilirsin.
Evet, donmanın gerçekleştiği anda büyük ihtimalle sistemde bir sorun gerçekleşiyordur ve bu da olay görüntüleyiciye kaydedilir. Arama çubuğuna olay görüntüleyici yazıp Windows kayıtlarından sistemi seç. Kritik uyarı varsa ona tıklayıp ekran görüntüsü atarsan yardımcı olurum.

Dosya Ekleri

• olay görüntüleyicisi.png
    olay görüntüleyicisi.png
    52,1 KB · Görüntüleme: 17
Bir günde bu kadar hata pek normal değil.
Hiç kritik veya ciddi olay var mı?
Yoksa tekrar bu sorun yaşandığında olay görüntüleyiciyi açıp son olayları atar mısın?

Hocam kritik ve ciddi olay işte bilgisayar oyunlara girmediği süreçte gayet normal çalışıyor. Memtest FurMark gibi testlerde sorun olmuyor ama oyunlara falan girince bilgisayar belirli bir süre oyunu açıyor sonrasında kapanıyor donuyor ya da mavi ekrana düşüyor.
Tekrar bu sorun yaşadığında derken bu süreçten sonra bir şey olursa mı hata paylaşayım?

Hocam kritik ve ciddi olay işte bilgisayar oyunlara girmediği süreçte gayet normal çalışıyor. Memtest FurMark gibi testlerde sorun olmuyor ama oyunlara falan girince bilgisayar belirli bir süre oyunu açıyor sonrasında kapanıyor donuyor ya da mavi ekrana düşüyor.
Tekrar bu sorun yaşadığında derken bu süreçten sonra bir şey olursa mı hata paylaşayım?
Demek istediğim o olay görüntüleyicide hatadan daha büyük sorunlar kritik olarak belirtiliyor. Bunlar sistemin durduk yere kilitlenmesine veya kapanmasına neden olan hatalar. Mesela paylaştığım görüntüde en üstteki kritik, alttaki ise hata. O sırada gerçekleşen kritik olay ve hata genelde bağlantılı oluyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot (37).png
    Screenshot (37).png
    32 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı