RX 570 sistem oyunlarda kapanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Dart_Maul

Hectopat
RAM
16 GB 3200MHz CL16
Ekran kartı
Sapphire RX 570 8GB
Anakart
Gigabyte B450M-S2H
İşlemci
Ryzen 5 2600X
Merhaba dostlar, bilgisayarım neredeyse her oyunda çöküyor. Sistemimdeki birçok parça kendi içinde uyumlu ve sorun çıkartacağını düşünmediğim parçalar buna rağmen bilgisayarımın çok rahat açması gereken (Valorant, CS2, Far Cry 5 vb.) Oyunlarda sürekli ekran donuyor klavye fare kilitleniyor veyahut mavi ekran hatasıyla ile karşılaşmaktayım. Bundan dolayı sistemde yapabileceğim neredeyse her düzeltmeyi revizeyi hem donanımsal değişiklikleri hem de yazılımsal değişiklikleri denedim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şimdiden teşekkür ederim. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kritik daha doğrusu önemli diye bahsedilen hatalar mevcut fakat bunlar bilgisayarın takılınca benim bilgisayarı düğmeye basılı tutarak kapatmamı kast eden şeyler bundan başka özel veya farklı bir kapanma hata vb bir şey bulunmamakta.

Hocam kritik daha doğrusu önemli diye bahsedilen hatalar mevcut fakat bunlar bilgisayarın takılınca benim bilgisayarı düğmeye basılı tutarak kapatmamı kast eden şeyler bundan başka özel veya farklı bir kapanma hata vb bir şey bulunmamakta.
O zaman en son ne zaman sorun yaşadıysan ona en yakın hatayı paylaşır mısın?

Hocam en güncel ve anladığım kadarıyla şöyle bir sorun var.
Aynı şekilde hataları içeren bir dosya da ekledim oradan bakıp istediğiniz verilere daha kolay erişebileceğinizi düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• hata.PNG
    hata.PNG
    76,8 KB · Görüntüleme: 11
Hocam en güncel ve anladığım kadarıyla şöyle bir sorun var.
Aynı şekilde hataları içeren bir dosya da ekledim oradan bakıp istediğiniz verilere daha kolay erişebileceğinizi düşünüyorum.
Bugcheck 1001 ve 1005 numaralı olayların ekran görüntüsünü paylaşır mısın? Ayrıca varsa C: Windows/Minidump içindekileri klasör haline getirip paylaşır mısın?

Dump dosyası olmadan kesin birşey diyeme ama saat 12.30 gibi bu sorunu yaşamışsın. Sorun kodu ise 0xef. Bunun birden fazla sebebi olabilir; bozuk ekran kartı sürücüsü, hasarlı windows ve hatta bir uygulama bile olabilir.
Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow yaz.
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp son WHQL sürümünü tekrar kur.
Tüm sürücüleri ve BIOS'u güncelle.
Düzelmezse paylaştığım linkteki işlemleri yaparak sistemi başlat.

Hocam bu üstte belirttiğiniz her işlemi yaptım clean boot olayına geçeyim sonuçları paylaşacağım.
Clean boot ile bile sorun devam ederse Windows bellek tanılama aracı veya Memtest ile RAM'leri kontrol edin. Bir de sormayı unuttum ama bu sorun ne kadar süredir var?

Son düzenleme:
Clean boot ile bile sorun devam ederse Windows bellek tanılama aracı veya Memtest ile RAM'leri kontrol edin. Bir de sormayı unuttum ama bu sorun ne kadar süredir var?

Hocam belki 6 aydır var birçok oyunu açamıyorum. Sistemimin yettiği oyunları dahi sorun çıkartıyor. Yapmadığım yazılımsal değişiklik vb. bir şey kalmadı clean boot da fayda etmedi yine Far Cry da çöktü olay görüntüleyicisinin ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum bir de bellek tanılama aracı ve Memtest'i ayrı ayrı yaptım fakat RAM'leri 8+8 şeklinde yaptım ve bildiğim kadarıyla RAM'leri ayrı ayrı inceliyor teker teker bir daha test etmeme gerek var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    116,7 KB · Görüntüleme: 11
Hocam belki 6 aydır var birçok oyunu açamıyorum. Sistemimin yettiği oyunları dahi sorun çıkartıyor. Yapmadığım yazılımsal değişiklik vb. bir şey kalmadı clean boot da fayda etmedi yine Far Cry da çöktü olay görüntüleyicisinin ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum bir de bellek tanılama aracı ve Memtest'i ayrı ayrı yaptım fakat RAM'leri 8+8 şeklinde yaptım ve bildiğim kadarıyla RAM'leri ayrı ayrı inceliyor teker teker bir daha test etmeme gerek var mı?
Gerek yok. Bu sürede temiz Windows kurulumu yaptın mı? Yaptıysan ve yine olmaya devam ediyorsa sıkıntı çok yüksek ihtimalle güç kaynağı kaynaklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı