RX 570 sistem Valorant'ta 120 FPS üzerine çıkmıyor

yilmazercelik

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıda ekran fotoğraflarını paylaştığım sisteme sahibim. Ayrıca metin olarak da yazacağım. Sorunum şu ki FPS oyunlarında özellikle Valorant oyununda 120 FPS üstüne çıkamıyorum. Ekranım 144 Hz olduğu için 144 ortalama almak istiyorum fakat buna sistemim mi yetmiyor yoksa yazılımsal bir problem mi var anlam veremiyorum. Şöyle ki çok daha kötü olduğunu sandığım (naçizane yorumum çok anlamamakla birlikte) sistemlerle Valorant'ta 200 civarı FPS alan kişilerin videolarını görüyorum. FPS arttırabilecek tüm ekran kartı ayarlarımı yaptım ve en güncel yazılımı yükledim, buna rağmen beklentimi karşılamadı. Oyunu 1920x1080 çözünürlüğünde en düşük grafik ayarlarında oynuyorum. Çözünürlük 1920x1080 çünkü monitörümün ana çözünürlüğü bu, daha düşük yapınca FPS artmıyor asla. 1280x720'ye kadar düşürdüm ama FPS 3-5 bile yükselmiyor. Sistemimdeki işlemci ısınma problemleri ve enerji tüketimi nedeniyle ün yapmış bir işlemci. CPU Overclock otomatik olarak açılır normalde fakat bu sistemin kapanmasına neden olduğu için sistemi aldığım günden beri Overclock hep kapalı tuttum. Açarsam zaten aşırı ısınıp bilgisayarın kapanmasına neden oluyor. Şu an kule soğutucu takılı, ekstra fanlarla yeterince soğutuyorum fakat bir overclock yapmak mümkün değil, işlemci temel hızı 4.7GHz fakat 5.0 GHz overclock yapılabiliyor, fakat 5.0 yapsam sistem boştayken bile ısınıp kitliyor bilgisayarı. Anakartıma uyumlu en yüksek işlemciyi araştırdığımdaysa zaten elimde olan işlemci karşıma çıkıyor. Dolayısıyla anakartla birlikte işlemci değiştirmem gerekecek eğer sorun bundaysa. Bunu mu yapmak daha mantıklı yoksa komple sistem mi değiştirmek bilemiyorum, hangi parçalarımı yeni sistemde kullanabilirim onu da bilmiyorum.

Sizden sistemimde problem varsa hangi parçaları değiştirerek kurtulabileceğimi, sistemime göre bu FPS değerleri çok düşükse sorunun nereden kaynaklanıyor olabileceğine dair yorumlarınızı dinlemek isterim.

Şimdiden vaktini ayıran tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Donanım Parçaları:

• Anakart: Sabertooth 990FX R2.0
  • İşlemci: AMD FX(tm)-9590 Eight-Core Processor 4.7GHz~5.0GHz
  • Ekran Kartı: ASUS AMD Radeon RX570 4 GB 256bit Çift Fanlı
  • RAM: HyperX Fury Black DDR3 1600MHz 8+8+4
  • İşlemci Soğutucu: Cooler Master Kule Tipi
  • Power Supply: Silver Power SP-600A2C
  • Kasa önü hava girişi 2 adet fan
  • Kasa arkası hava çıkışı 1 adet fan
  • Disk: SanDisk ve Ezcool 2 adet SSD takılı, HDD Yok.
  • Ekran: Samsung 24" 144Hz 1ms Curved

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-23 202234.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-23 202234.png
    18,2 KB · Görüntüleme: 21
  • ss2.png
    ss2.png
    46,9 KB · Görüntüleme: 16
  • ss3.png
    ss3.png
    32,6 KB · Görüntüleme: 20
  • ss4.png
    ss4.png
    29,1 KB · Görüntüleme: 22
  • ss5.png
    ss5.png
    67,5 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant ekran kartı değil, işlemci bağımlı bir oyun. O işlemciyle alabileceğin en iyi FPS bu gibi duruyor. Çözünürlük düşürerek oynamayı deneyebilirsin.

Geri
Yukarı