RX 570 sistemde oyun oynarken ekran birden siyah oldu

thelogend

Decapat
Daha fazla  
RAM
8 gb ram
Ekran kartı
Sapphire RX 570 8gb
Anakart
EX-A320M-GAMING
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Merhaba, bugün arkadaşlarımla Devour oynuyorduk ve daha sonra bilgisayarımın ekranı aniden siyah oldu ve görüntü kesildi. Ben hala arkadaşlarımın seslerini duyabiliyordum, ancak oynadığım oyundan düşmüştüm. Monitörüm bana görüntü gelmediğini söylüyordu. Daha sonra bilgisayarı kapatıp açtım ve giriş ekranında şifre yazma kısmındayken ekranımda yatay mavi çizgiler gördüm. Bunu gördüğümde hemen Chrome'dan bir driver güncellemesi yükledim ve Driver'ları tekrar kurdum. Sorun bir anda düzeldi, ancak aynı şekilde oyuna bir daha girdiğimde bir süre sonra aynı şekilde ekranım kapandı ve bilgisayarı tekrar açtığımda aynı sorunlar olmaya devam etti. Monitörle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Not: Aygıt yöneticisine girdiğimde ekran kartımın üzerinde bir uyarı işareti vardı sarı ve üstüne tıkladığımda bu aygıtın sürücüleri düzgün başlatılamadı benzeri bir yazı vardı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-09-16-23-46-30-82_572064f74bd5f9fa804b05334aa4f912.jpg
    Screenshot_2023-09-16-23-46-30-82_572064f74bd5f9fa804b05334aa4f912.jpg
    34,6 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_2023-09-16-23-46-26-91_572064f74bd5f9fa804b05334aa4f912.jpg
    Screenshot_2023-09-16-23-46-26-91_572064f74bd5f9fa804b05334aa4f912.jpg
    67,3 KB · Görüntüleme: 23
  • sarı.jpg
    sarı.jpg
    25,3 KB · Görüntüleme: 18
Merhaba, bugün arkadaşlarımla Devour oynuyorduk ve daha sonra bilgisayarımın ekranı aniden siyah oldu ve görüntü kesildi. Ben hala arkadaşlarımın seslerini duyabiliyordum, ancak oynadığım oyundan düşmüştüm. Monitörüm bana görüntü gelmediğini söylüyordu. Daha sonra bilgisayarı kapatıp açtım ve giriş ekranında şifre yazma kısmındayken ekranımda yatay mavi çizgiler gördüm. Bunu gördüğümde hemen Chrome'dan bir driver güncellemesi yükledim ve Driver'ları tekrar kurdum. Sorun bir anda düzeldi, ancak aynı şekilde oyuna bir daha girdiğimde bir süre sonra aynı şekilde ekranım kapandı ve bilgisayarı tekrar açtığımda aynı sorunlar olmaya devam etti. Monitörle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Not: Aygıt yöneticisine girdiğimde ekran kartımın üzerinde bir uyarı işareti vardı sarı ve üstüne tıkladığımda bu aygıtın sürücüleri düzgün başlatılamadı benzeri bir yazı vardı.

Ustam korkutucu bir şey olmuş olabilir (chipset arızası).
Kart son zamanlarda çok ısınıyor muydu?
(VRAM'da da sorun olabilir chipset arızalarında genelde aynı bunun gibi ekran çizgili olur ya da toptan gider daha baka belirtiler de var ama genelde bunlar olur)

GPU sorunu gözüküyor. Kod 43 vermiş olabilir. Bu hata VRAM, VBIOS kaynaklı da olabiliyor.

Wattman hatası alıyorsun dostum. Sorun Monitörde değil Ekran kartında bizzat. Ben de RX 570 kullanıyorum. Nadiren ekran kararıp ekran geldikten sonra ise driver otomatik olarak siliniyor. Yapmanız gereken CleanUtility ya da DDU ile driveri silip tekrar kurmak. Sorunun çözümü yok.

Buna benzer bir sorunu ben de R7 240 2 GB ekran kartında yaşamıştım. Maalesef AMD ekran kartları sürücü hataları ile dolu. En sonunda sorunu çözemeyince ekran kartını attım.

Eğer sorunun ara sıra tekrarlanırsa, daha doğrusu ekran kartın her ısındığında mavi çizgiler vermeye devam ederse muhtemelen chipset sorunu falan olabilir. Eğer güncelledikten sonra başka bir sorun yaşamazsan sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ustam korkutucu bir şey olmuş olabilir (chipset arızası).
Kart son zamanlarda çok ısınıyor muydu?
(VRAM'da da sorun olabilir chipset arızalarında genelde aynı bunun gibi ekran çizgili olur ya da toptan gider daha baka belirtiler de var ama genelde bunlar olur)

Hiç dikkat etmedim son zamanlardaki sıcaklık değerlerine. Zaten 1-2 aydır kullanmıyordum bilgisayarı.

Yeni konular

Geri
Yukarı