RX 570 sistemden 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor

oguzhan0

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese sağlıklı günler diliyorum. Bu gece saat 3'e kadar bilgisayar açıktı, internette takıldım. Sonra bilgisayarı kapattım, yattım uyudum.

Sabah kalktığımda bilgisayarı açmaya çalıştım fakat 1 uzun 2 kısa bip sesi veriyor. 2 adet RAM var, 8+8 16 GB. Her 2 RAM'i de çıkarttım Diğer slotlara taktım. Ekran kartını çıkartıp onboard olarak çalıştırmayı denedim, sonuç aynı.

Şunu da eklemek istiyorum: Bilgisayar o kadar çok mavi ekran hatası veriyordu ki güvenli modda ağ seçili başlatıp öyle takıldım 4-5 saat boyunca. Fakat güvenli modda bile 3 kere mavi ekran yedim, o derece.

Sistemim:
Anakart: MSI B450M-A PRO Max
İşlemci: AMD Ryzen 3 1200
Ekran kartı: MSI RX 570 4 GB OC
RAM: 2x8 GB 3600 MHz Neo Forza.
Depoloma: 240 GB Toshiba SSD
Güç kaynağı: CoolerMaster 600W 80 Plus

Son olarak bir şey daha eklemek istiyorum: Mavi ekran hatası aldığım için sürekli RAM'lerin bozuk olduğunu düşündüm ve 2 RAM'i de çıkartıp kuzenime verdim. 2 gün boyunca onun bilgisayarında takılı durdu ve 0 hata. Onda da aynı işlemci var fakat ekran kartı GTX 1050 Ti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şunu da eklemek istiyorum, bilgisayar o kadar çok mavi ekran hatası veriyordu ki güvenli modda ağ seçili başlatıp öyle takıldım 4-5 saat boyunca. Fakat güvenli modda bile 3 kere mavi ekran yedim o derece.
4-5 saat minidump paylaşmak için yeterli. Sorununuz çözülmesin istiyorsanız siz bilirsiniz.

Dosyayı da keyfimden istemiyorum bu arada. Soruna neyin sebep olduğunu dosyalardan görüp açılmama sorunu ile ilişkilendireceğim.

4-5 saat minidump paylaşmak için yeterli. Sorununuz çözülmesin istiyorsanız siz bilirsiniz.

Dosyayı da keyfimden istemiyorum bu arada. Soruna neyin sebep olduğunu dosyalardan görüp açılmama sorunu ile ilişkilendireceğim.

Siz kesinlikle konuyu baştan sona kadar okumadınız ama yine de yazayım çok kısa. Bilgisayar sürekli olarak mavi ekran hatası verdiği için güvenli modda ağ seçili olarak başlattım ve 4-5 saat takıldım. Sonra uyuyacağım için bilgisayarı kapattım ve sabah kalktığımda bilgisayar açılmıyordu 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor sadece ve görüntü gelmiyor.

BIOS'a girebiliyor musunuz? Genel tabloda ekran kartı sorunu olarak görünüyor, sanırım MSI'da da öyle. Ayrıca sistemi onboard olarak açamazsınız, işlemcinizde grafik birimi yok. Başka ekran kartıyla deneyin.

BIOS'a girebiliyor musunuz? Genel tabloda ekran kartı sorunu olarak görünüyor, sanırım MSI'da da öyle. Ayrıca sistemi onboard olarak açamazsınız, işlemcinizde grafik birimi yok. Başka ekran kartıyla deneyin.

Şu an ilk defa klavye bağlayıp BIOS'a girmeyi denedim ve ilk açılışta bir ekran geldi F1 setup. ... Bir şeyler yazıyordu ve altında F2 olarak başka bir şey yazıyordu F1 tuşuna bastım ve BIOS açıldı sonra hiçbir şey yapmadan BIOS'tan çıktım ve bilgisayar açıldı. Fakat halen anlamadım neden böyle bir şey olduğunu. Enteresan.
Şu an ilk defa klavye bağlayıp BIOS'a girmeyi denedim ve ilk açılışta bir ekran geldi F1 setup. ... Bir şeyler yazıyordu ve altında F2 olarak başka bir şey yazıyordu F1 tuşuna bastım ve BIOS açıldı sonra hiçbir şey yapmadan BIOS'tan çıktım ve bilgisayar açıldı. Fakat halen anlamadım neden böyle bir şey olduğunu. Enteresan.
Hocam hemen minidump dosyalarını paylaşacağım mavi ekran almazsam eğer.

Son düzenleme:
Dosyalarda ekran kartıyla ilişkili pek bir şey göremedim. Normal bir mavi ekran vakası gibi davranmayacağım, bip sesleriyle paralel gitmeye çalışacağım.

Kuzeninizde sorun çıkmamış ancak ben RAM'lerde sorun görüyorum. Mutlaka Memtest yapın. RAM'ler kaç MHz'te çalışıyor bu arada? Tek RAM ile denediniz mi hiç sistemi?

Sistemi düzgünce açabilirseniz de aşağıya sürprizbozan içinde yazdıklarımı yapın.
Windows'u son sürüme güncelleyin. Vanguard'ı kaldırın ve bu makaleye bakarak sisteme onarım yapın.

Dosyalarda ekran kartıyla ilişkili pek bir şey göremedim. Normal bir mavi ekran vakası gibi davranmayacağım, bip sesleriyle paralel gitmeye çalışacağım.

Kuzeninizde sorun çıkmamış ancak ben RAM'lerde sorun görüyorum. Mutlaka Memtest yapın. RAM'ler kaç MHz'te çalışıyor bu arada? Tek RAM ile denediniz mi hiç sistemi?

Sistemi düzgünce açabilirseniz de aşağıya sürprizbozan içinde yazdıklarımı yapın.
Windows'u son sürüme güncelleyin. Vanguard'ı kaldırın ve bu makaleye bakarak sisteme onarım yapın.

Hocam dediklerinizi yapacağım fakat mediacreationtool aracı ile Windows 10 Home ISO dosyası indiriyorum temiz kurulum yapacağım. Şu anda resime eklediğim diş fırçası ve normal fırça ile güç kaynağını söküp güzelce temizledim aşırı tozlanmış ve kirlenmişti. Aynı şekilde fırçalar ile ekran kartı ve RAM slotlarını temizledim ve anakartıda güzelce temizledim. Bilgisayarı açtım ve ne tuaftır 2 dakikada bir mavi ekran ve bilgisayarda yarım saattir tık yok ve aşırı hızlı tepki verdiğini fark ettim. Konuyla pek ilgisi olmayabilir özür dilerim fakat paylaşmak istedim bir bilgin vardır diye. Ve son olarak boşta sürekli 54-55 derecelerde gezinen ekran kartı şu an 43 dereceyi geçmiyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20201208_154420.jpg
    IMG_20201208_154420.jpg
    112,9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20201208_154433.jpg
    IMG_20201208_154433.jpg
    122,9 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20201208_154439.jpg
    IMG_20201208_154439.jpg
    67,5 KB · Görüntüleme: 40
Sorunun toz kaynaklı olabilir. 1 uzun 2 kısa bip sesi de ekran kartı sorunu diye biliniyor.
1 uzun = Ram yenileme
1 uzun, 1 kısa = arızalı ana-kart veya ROM-Basic
1 uzun, 2 kısa = video kart hatası veya dip switch (XT icin )
1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
1 kısa = Normal Açılış
2 uzun, 1 kısa = monitör adaptör senkro hatası
2 kısa = parity hatası (hafiza-ram toplam)
3 kısa = ilk 64 K RAM hatası
4 kısa = zaman sayacı arızalı
5 kısa = işlemci arızası (prosessor arızalı ) veya vidoe Ram **
6 kısa = klavye işlemcisi hatası
7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT icin)
8 kısa = Video Ram yanlis yazma
9 kısa = ROM bios toplam hatası

Yaptığınız şeylerin ardından aldığınız sonuç çok güzel. Biraz daha düşününce RAM'lerde donanımsal sorun olmayabileceğini, frekanslarının işlemciniz için fazla olduğunu düşündüm. Yine sorun yaşarsanız XMP kapatıp kullanın sistemi.

Üstteki bip sesi listesi de genel bir listedir, anakart üreticisine göre değişebilir. Kesin olarak oradaki olacak diye bir şey yok.

Geri
Yukarı