Çözüldü RX 570 Valorant düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

zven24

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Ben 60 Hz monitör kullanan biriyim ve geçtiğimiz günlerde 144 Hz bir monitöre geçiş yapmaya karar verdim. Valorant FPS değerlerimi incelediğimde ise en düşük ayarlarda dahi 120-130 FPS değerini geçemediğimi fark ettim. Fakat ekran kartımın (RX 570) o kadar kötü bir ekran kartı olmadığını bildiğim için YouTube üzerinden diğer insanların RX 570 ile kaç FPS aldıklarını inceledim ve gördüklerim beni şaşırttı. İzlediğim herkes en düşük ayarlarda 260-270 FPS alıyordu. Araştırmama rağmen neden böyle olduğunu bir türlü bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ekran kartı: RX 570
İşlemci: R3 1300X
RAM: 8 GB
Not: Ekran kartı sürücüm güncel, herhangi bir FPS sınırlaması bulunmadığını kontrol ettim ve virüs taramasında da bir problem çıkmadı. Bir etkisi olur mu bilmiyorum ama kasamı 4 yıldır hiç temizlemedim.

fps.png

Ya da biraz ayar yükseltir misiniz?

En az dedim zaten hocam R3 3100'e de geçilebilir.
Ama R3 1300x besleyemiyor Rx 570'i. Belki biraz ayar yükselterek ekran kartı kullanımını arttırabilirsiniz.
Ayar yükseltmekten kastınızı anlamadım. Oyun grafiklerini mi kast ediyorsunuz?
İnan bana aldığın değerler gayet normal. RAM tek kanal, işlemcinde çok iyi değil.
R3 1300x işlemcisi

Ona Geçicekse Anakart değişmek zorunda onun yerine R5 3600, 2600 Alabilir.
Ben bu işlerde çok iyi değilim. Ekran kartımı besleyebilmesi için hangi işlemciyi almalıyım? Veya bunun için ayrı bir konu oluşturmam gerekir mi?
Hocam o kart ile kaç almayı planlıyorsunuz 300 - 400? Verdiği değer normal sisteminize göre.
Haklısınız. Ekran kartı çok iyi bir ekran kartı değil fakat en düşük ayarlarda, Valorant gibi çok düşük sistem gereksinimi isteyen bir oyunda 200'ü çok rahat geçebilmesi lazım.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam referans bu olsun diyelim neredeyse aynı işlemci zaten. Aynı FPS'ler. İşlemci yüzünden kısacası.

Hocam artık şu Video'ların çıkış tarihlerine bakın, demekten yoruldum artık. 11 ay önce FPS problemi yoktu.

Haklısınız. Ekran kartı çok iyi bir ekran kartı değil fakat en düşük ayarlarda, Valorant gibi çok düşük sistem gereksinimi isteyen bir oyunda 200'ü çok rahat geçebilmesi lazım.

Maalesef öyle işlemiyor, işlemciniz ne kadar FPS verebiliyorsa o kadar alırsınız, 1 FPS fazlasını değil.

İşlemcimi R5 3600'e yükseltirsem sizce tahmini ne kadarlık bir FPS artışı gözlemleyebilirim? Veya ekran kartıma darboğaz yapmayacak bir işlemci öneriniz var mı?

R5 3600 ve çift kanal hızlı bellek ile 300 FPS civarı rahat alırsınız diye düşünüyorum. Benim şu an size öneri yapmam zor çünkü bütçenizi ve anakartınızı bilmiyorum.

Geri
Yukarı