RX 5700 OC yapılmalı mı?

ÖNEMLİ UYARI!
Bu BIOS işini sadece ne yapacağınızı iyice biliyorsanız yapın, farklı farklı sitelerden okuyun, videolarını izleyin. Çünkü nasıl anakartlarda yanlış BIOS tuğla yapıyorsa aynı risk bunda da var. Bu durum tamamıyla kendi sorumluluğunuzda. Eğer ne yaptığımı biliyorum ve risk alırım diyorsanız başarılı bir güncelleme sonucunda sizi bekleyen %10 performans artışı var. Ve bu artış direk BIOS olduğu için %100 stabil.

Merhabalar,

Ben ekran kartımın şu anki stok halinden memnunum ama biraz daha yüksek FPS almak istiyorum. Boştayken kart 35-37 derecede çalışıyor, ağır yük altında ise 60 derecenin üstüne çıktığını görmedim (En fazla 57 gördüm.). Sizce yapmalı mıyım?

GPU RX 5700 MSI Gaming X 8 GB.
CPU Ryzen 7 3700X.
Anakart ASUS X-570 Prime.
Soğutma Corsair H45 sıvı soğutucu
RAM 8x2 XPG Gammix 3200 MHz RAM.

5700/XT'nin böyle incelemelerine bakabilirsin. OC potansiyeli pek olmayan kartlar hatta voltajı yükseltmezsen WattMan sorunları da seni bekler. Kısaca AMD kartlarda bazı modeller istisna olabilir ama OC yapmanı önermem özellikle WattMan sorunları veriyor genelde. BIOS flash, riskli bir işlem bu arada ama yapabileceksen, Technopat'ta bunun hakkında bir rehber vardı sanırım ona bakabilirsin.

AMD kartlar zaten WattMan ve driver sorunlarıyla ünlü. 3-5 FPS arttırmak için voltaj ayarlarıyla oynayıp stabiliteyi bozmana gerek yok. Kart halihazırda yeterince güçlü.

AMD kartlar zaten WattMan ve driver sorunlarıyla ünlü. 3-5 FPS arttırmak için voltaj ayarlarıyla oynayıp stabiliteyi bozmana gerek yok. Kart halihazırda yeterince güçlü.
1) O sorunlar geçti.
2) Bu işlem stabiliteyi hiç bir şekilde bozmaz. Sorunsuz bir güncelleme %100 stabildir, çünkü arada ne kullanıcı ayarı var ne yazılım var. Sorunlu bir güncelleme zaten belirttiğim gibi tuğlaya kadar gider. Bunu bir OC olarak görmeyin, bu bir BIOS güncellemesi.

1) O sorunlar geçti.
2) Bu işlem stabiliteyi hiç bir şekilde bozmaz. Sorunsuz bir güncelleme %100 stabildir, çünkü arada ne kullanıcı ayarı var ne yazılım var. Sorunlu bir güncelleme zaten belirttiğim gibi tuğlaya kadar gider. Bunu bir OC olarak görmeyin, bu bir BIOS güncellemesi.
Çoğunlukla düzeldiği söyleniyor ama devam ettiğini iddia edenler de mevcut.
Konu sahibi BIOS değişimi değil, Overclock'tan bahsetmiş. Ekran kartları zaten overclock ile işlemcilerdeki gibi büyük performans artışı göstermiyor. 80 FPS alacağı yerde 90 FPS alması oyun zevkini etkilemeyecektir.

Çoğunlukla düzeldiği söyleniyor ama devam ettiğini iddia edenler de mevcut.
Konu sahibi BIOS değişimi değil, Overclock'tan bahsetmiş. Ekran kartları zaten overclock ile işlemcilerdeki gibi büyük performans artışı göstermiyor. 80 FPS alacağı yerde 90 FPS alması oyun zevkini etkilemeyecektir.

80 FPS yerine 90 FPS artacak kadar artmaz aslında. OC yaptıktan sonra oluşabilecek sorunlar haricinde performans artışı da taş çatlasa %5 civarı oluyor genelde incelemelerde hatta daha az tabii voltajı da bayağı yükseltip Extreme şeyler yapanlar var mıdır bilmem. 5700 XT BIOS'u hakkında Vega'larda çift BIOS olduğunda bir sorun olsa bile kullanılabileceği söyleniyordu sanırım fakat 5700'de var mıdır o da bir soru. Ayrı eten garanti dışı da kalabilir diye biliyorum ama en merak ettiğim böyle güncelleme ile kartları değiştirince hatta Vega'lardan da eski karltarda bu BIOS değiştirme işlemci falan vardı sanırım ama madem hiçbir şey olmadan böyle bir yükseltme yapılıyor neden o zaman AMD, aynı kartı daha pahallıya satıyor? 🤔🤔🤔🤔

80 FPS yerine 90 FPS artacak kadar artmaz aslında. OC yaptıktan sonra oluşabilecek sorunlar haricinde performans artışı da taş çatlasa %5 civarı oluyor genelde.
Evet, ben de 3-5 FPS civarı ancak artış oluyor diye biliyordum.
Aşağıdaki videoyu gördüm aratınca, voltaj ayarlarını paylaşmamış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, ben de 3-5 FPS civarı ancak artış oluyor diye biliyordum.
Aşağıdaki videoyu gördüm aratınca, voltaj ayarlarını paylaşmamış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

400 MHz artış, imkansız gibi bir şey. :D 5700 XT bile stock halde daha düşük ve burada iyi bir model 5700 XT var o bile OC ile ancak 2050 MHz olmuş. :D Bu video ya fake ya da 5700 XT BIOS atıp OC yapmaya çalışmış.

Geri
Yukarı