RX 5700 saat hızı düşük

Navi mimarisi, Polaris'ten farklı olarak direkt voltaj/frekans girdisi kullanmak yerine girilen frekansı max değer gibi alıp daha optimize bir sonuç veriyor gibi. Bende de RX 5600M var, el ile 1720MHz girdiğimde tavan frekansı yüke ve uygulamaya göre 1700-1690MHz arası değişiyor. Çok takılmayın bence, hedeflediğinizin biraz üstünü girip denemeler yapın. Vega 56/64'te de bu şekildeydi. Sanırım AMD'nin bu yöntemi daha verimli sonuç veriyor.

Voltaj ile ilgili değil sorun. Bende de benzeri bir sorun var ama değişim çok az. 1810 verince 1802 olarak uyguluyor mesela tam değeri veremiyorum. En fazla ne kadar yükseltebiliyorsunuz? Bu ekranları paylaşabilir misiniz?

Kusura bakmayın biraz geç yanıt veriyorum, moderator ekibi yazım hatasından dolayı 1 saat susturdu. Değerleri paylaşıyorum.
Kusura bakmayın biraz geç yanıt veriyorum, moderator ekibi yazım hatasından dolayı 1 saat susturdu. Değerleri paylaşıyorum.

Ayrıca GPU-Z Advanced 'da böyle görünüyor.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    82,3 KB · Görüntüleme: 52
  • 2.png
    2.png
    46,1 KB · Görüntüleme: 39
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 38
MSI RX 5700 ekran kartını kullanıyorum, AMD Radeon Software üzerinden ekran kartımın saat hızını 1700 olarak ayarladığımda maksimum kullanımda 1655 saat hızına çıkıyor. Saat hızını 1750 olarak ayarladığımda ise en fazla 1705 saat hızına ulaşıyor.
MSI RX 5700 MECH GP Edition sahibi olarak benim kart da böyle ve gayet normal bir durum. Benim modelin default ayarları bu şekilde:

1642381861341.png

Aşağı linkteki oyun testlerindeki GPU Core Clock hızlarına bakarsan 1500 ile 1700 civarında dolaştığını göreceksin. Asla o tepe değere ulaşıp sabit kalmıyor yani.

MSI RX 5700 MECH GP Edition Kullanıcıları | DonanımHaber Forum

Çok anormal bir durum . Amd radeonda 1856 yansıyor da neden GPU Z de boost 1700 görünüyor anlam veremedim . Biosta islemcinize ekran kartının belleğinin tamamına erismesi için bi seçenek vardı adını unuttum onu etkinleştirince sorun düzelir herhalde. Amd radeon uygulamasının önceki sürümlerini denediniz mi hepsinde 1860 a kadar yukseltilebiliyor mu ? Sorun büyük ihtimalle biostan düzelecek

Çok anormal bir durum . Amd radeonda 1856 yansıyor da neden GPU Z de boost 1700 görünüyor anlam veremedim . Biosta islemcinize ekran kartının belleğinin tamamına erismesi için bi seçenek vardı adını unuttum onu etkinleştirince sorun düzelir herhalde. Amd radeon uygulamasının önceki sürümlerini denediniz mi hepsinde 1860 a kadar yukseltilebiliyor mu ? Sorun büyük ihtimalle biostan düzelecek
Evet denedim, 20.4.2 ye kadar gerileyip denedim fakat bir şey değişmedi ne yazık ki.
MSI RX 5700 MECH GP Edition sahibi olarak benim kart da böyle ve gayet normal bir durum. Benim modelin default ayarları bu şekilde:

Eki Görüntüle 1272563

Aşağı linkteki oyun testlerindeki GPU Core Clock hızlarına bakarsan 1500 ile 1700 civarında dolaştığını göreceksin. Asla o tepe değere ulaşıp sabit kalmıyor yani.

MSI RX 5700 MECH GP Edition Kullanıcıları | DonanımHaber Forum
Bende MSI RX 5700 MECH kullanıyorum, yani sizlerde de clock speed ayarlanan değerin 40-50 mhz altında mı kalıyor? Acaba bu rx 5700 'le mi alakalı yoksa sadece MSI 'ın MECH versiyonlarında olan bir durum mu? Benim kafam baya bi takıldı buna zaten bu ekran kratının bağlantı nokta sıcaklığı 110 ları bulurken birde üstüne saat hızını mı sınırlamışlar?

Son düzenleme:
Hocam bi kac
Evet denedim, 20.4.2 ye kadar gerileyip denedim fakat bir şey değişmedi ne yazık ki.

Bende MSI RX 5700 MECH kullanıyorum, yani sizlerde de clock speed ayarlanan değerin 40-50 mhz altında mı kalıyor? Acaba bu rx 5700 'le mi alakalı yoksa sadece MSI 'ın MECH versiyonlarında olan bir durum mu? Benim kafam baya bi takıldı buna zaten bu ekran kratının bağlantı nokta sıcaklığı 110 ları bulurken birde üstüne saat hızını mı sınırlamışlar?
Hayır bende 40 50 MHZ altını göstermiyor . Referans modelini kullanıyorum sapphire 5700xt nin . İlk çıktığı gün almıştım o zamanlar özel soğutmalı modelleri yoktu ama ben memnunum cihazdan MSI ve ASUS un çok fazla sorunu var . Benim cihaz sesli çalışıyor biraz fanları yükseltince ama witcher gta5 forza gibi oyunlarda veya stres testlerinde max yükler altında 75 derecenin üstünü hiç görmedim . fan kapatınca en fazla 100 dereceye kadar çıkıyor . mech lerin sanırım pedlerinde sorun vardı . Vram kullanımında sorun çıkartıyor . Sıkıntılı bir model . ped değişimini önermem ama belki macun değişirseniz ısı değerleri biraz daha düşer ama kalitesiz birşey kullanmayın . Her neyse sizin kartta ilginç olan birşey var GPU Z de bende mesela max yani boost hızı 1900 ama ben 1810 ayarladım ve mevcutta 1810 görünüyor ama sizin max yani boost hızınız 1700 ama 1860 ayarlamışsınız bu çok ilginç bir durum .
Ekran görüntüsü 2022-01-17 022557.png
Ekran görüntüsü 2022-01-17 0237162.png

default boost ile oc boost arasında da benim 5 mhz fark var sizin 50 mhz onu da anlamış değilim
Dün gece bu soruna biraz baktım monitör Hertz'leri ile ilgili bir sorun olduğu yazıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
maalesef Türkçe kaynak bulamadım ama bu videoyu takip ederek bence sorunu çözebilirsiniz. HDMI yerine DP kullanın bir de monitör ve Radeon programından V-Sync ile FreeSync özelliklerini kapatın. 144 Hz yerine mesela 142 Hz olarak değiştirince düzeliyormuş CRU programı ile. Türkçe kaynak bulursam ekleyeceğim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
aynı sorunu anlatıyor.

Son düzenleme:
Hocam bi kac

Hayır bende 40 50 MHZ altını göstermiyor . Referans modelini kullanıyorum sapphire 5700xt nin . İlk çıktığı gün almıştım o zamanlar özel soğutmalı modelleri yoktu ama ben memnunum cihazdan MSI ve ASUS un çok fazla sorunu var . Benim cihaz sesli çalışıyor biraz fanları yükseltince ama witcher gta5 forza gibi oyunlarda veya stres testlerinde max yükler altında 75 derecenin üstünü hiç görmedim . fan kapatınca en fazla 100 dereceye kadar çıkıyor . mech lerin sanırım pedlerinde sorun vardı . Vram kullanımında sorun çıkartıyor . Sıkıntılı bir model . ped değişimini önermem ama belki macun değişirseniz ısı değerleri biraz daha düşer ama kalitesiz birşey kullanmayın . Her neyse sizin kartta ilginç olan birşey var GPU Z de bende mesela max yani boost hızı 1900 ama ben 1810 ayarladım ve mevcutta 1810 görünüyor ama sizin max yani boost hızınız 1700 ama 1860 ayarlamışsınız bu çok ilginç bir durum . Eki Görüntüle 1272854Eki Görüntüle 1272855
default boost ile oc boost arasında da benim 5 mhz fark var sizin 50 mhz onu da anlamış değilim
Default boost ile oc boost arasındaki fark benim undervolt ile gpu saat hızını 1700'e indirmemden kaynaklanıyor, fakat işte ben 1700 e ayarlasam da en fazla 1660 oluyor. Anladığım kadarıyla bu MSI ın rx 5700 lerinde olan bir sorun, ayrıca bağlantı noktası sıcaklığı da bazen 110 ları buluyor. Baya sıkıntılı bir model almışım gerçekten. Daha önce fazla ısınmadan dolayı garantiye vermiştim, ki hala ısınıyor.

@Ali Güngör @Recep Baltaş hocam bu konuya bakabilir misiniz işin içinden çıkamadık. VRAM sürekli aynı devirde çalışıyor ve ayarlanamıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

VRAM'den ziyade sıkıntı görseldeki gibi GPU hızını 1750 MHz olarak ayarlamama rağmen stress testlerinde GPU tam yükte çalışsa dahi en fazla 1705 MHz'e çıkıyor. Undervolt ile 1700 MHz'ye indirdiğimde ise en fazla 1660 MHz oluyor. Her zaman hedeflediğim Boost clock hızından 40-50 MHz daha az sonuç alıyorum yani. Sürücüleri silip yeniden de yükledim ama sonuç 0. bayağı da kafama takıldı boş ver deyip geçemiyorum da.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    60,2 KB · Görüntüleme: 32
Base Clock 1465 MHz, Game Clock 1625 MHz, Boost Clock 1725 MHz olan RX 5700'de her kartın kendi içinde bir de BIOS'u var. BIOS kendisi belirli limitler koyar ve değişmez, hız aşırtma yapmak da bu limitler arası mümkündür. Muhtemelen kartın üst frekansı sadece otomatik ayarda Boost frekans olarak kontrolcüden gelen veriye bağlı, siz manuel ayar yapsanız da değişmiyor. Bu BIOS da AMD'den verilen yönergelere göre ayarlanıyor. Çoğu 5000 ve sonrası AMD ekran kartında OC yapmak pek bir fayda sağlamıyor.

Bir de işin ilginç kısmı ekran çözünürlüğüne ve tazelemesine bağlı değişken tanımlanmış olması.
AMD'nin resmi açıklaması "Sorun yok" şeklinde yani olay MSI'dan kaynaklanmıyor. Bu aşağıdaki konuda çok övülen ve benim deneyimlerimden ötürü hiç sevmediğim Sapphire Nitro bir kartta da aynı mesele görülüyor.

"I checked with the product team and their feedback is that depending on specific display configurations (resolution and refresh rate combinations) and background tasks, RX 5000 Series GPUs may maintain memory frequency to ensure an optimal user experience. This behavior is expected and does not impact the RX 5000 GPU in any way." - AMD Topluluk Yöneticisi Matt.

"Ürün geliştirme takımıyla görüştüm, ekrana göre değişiyor, arkaplan uygulamalarına göre değişiyor, 5000 serisi ekran kartları en iyi kullanıcı deneyimi için bellek frekansını sabitleyebilir. Bu normaldir ve ekran kartını etkilemez." - AMD Topluluk Yöneticisi Matt.

Kendi görüşüm: AMD'nin ekran kartı yazılımlarını GPU VBIOS'tan başlayarak kökten elden geçirmesi gerekiyor. GPU yokluğunda tabii ki çok bir seçeneğimiz yok.

Geri
Yukarı