RX 5700 vs RTX 2060 Super

Wattman hatası neye sebep oluyordu tam olarak? Geçen sene yaz aylarında hatırlıyorum sık sık almıştım yani ayda 1 kere falan. Genelde PSU açıp kapattığım zaman kasayı açtığım zaman temizlik yaptığım zaman alıyordum neye sebep oluyor bi fikrim yok.

1660 altı değil, üst seviyenin altındaki çoğu bir NVIDIA kart, heleki AMD ile rekabet varken NVIDIA'nın şansı yok. Fiyat konusunda yerin altına giren bir firma.

Wattman hatalarının yarısı hatalı konu açımından kaynaklı, Wattman hatasının ne olduğunu bilmeden konuşmayın. Çoğu sadece uyarıyı diye gördü diye konu açarken bir kısmı kapanma sorunu yaşadığı için konu açmakta.
Wattman hatası ayrıca her zaman ekran kartlı bir problem değil, bir hata bile değil, sadece bir uyarı. Sorun çıkartan kısmı ise belli ki yazılımdan kaynaklı ve son çıkan güncellemede çoğu kişide çözüldü.
Eğer ki gidip bilgisayarınız çalışırken RAM'lerinizden birini söküp bilgisyarı çökertirseniz ve sonrada tekrar açarsanız aynı hatayı alırsınız. Ee, ekran kartından kaynaklı değil ama ? Bu hatanın amacı ekran kartınızın ayarlarını sıfırladığı konusunda sizi uyarmaktır. En önemlisi yanlış overclock hatalarını düzeltir.

Isınma sorununa gelirsek, o konularında yarısından fazlası kart 75 derece olmuş, ısınma sorunu deniyor. Neyin hangi sıcaklıkta çalışması gerektiğini bilmyorlarsa biz ne yapalım ? 85 dereceye kadar sorun yok. RX 500 seriside normalden biraz fazla güç çekimi nedeniyle bir tık fazla ısınmakta. 70-75 derecede hiçbir sorun yok. Kaldı ki bu problemde 7nm serisinde çözüldü, hatta 12nm olan RX 590, 1060'dan 1-2 derece soğuk çalışmaktaydı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arada rekabet bile yok ki, Nvidia'nın şansı yok demeniz gerçekten komik. AMD bu güne kadar hiç Nvidia'ya ciddi bir rakip olmadı. Pazar payı şu an %82'ye %18. AMD bizim gibi ekonomisi kötü ülkelerde daha çok satıyor.
Biraz mining olayından kart sattılar yoksa AMD bitme noktasına gelmek üzereydi.
Steam'de en çok kullanılan 10 kart arasında AMD yok.

Steam bir oyun platformu, eğer kazıkçının teki cahil kısıma "GAMING" adı altında bir ton kart satarsa durum böyle olur.

Tek bir yere bakarak AMD'nin bittiğini iddaa etmeniz komik, AMD bitmeyecek bir firma çünkü rekabet etmeyi biliyor, günümüzdeki teknolojilerin iyi kısmınıda üreten bir firma. Ayrıca pazar payı hızla artıyor.

NVIDIA'nın 2018'in son çeyreğinde kasasındaki bütün paranın %60'ını kaybettiğini hatırlatmak isterim.

AMD hızla büyüyen bir firma, kolayca bitmeyecek bir firma. Ekonomisi kötü olan değil, NVIDIA'ya iyi kafa tutan bir firma. Milleti hala NVIDIA'ya iten şey ise o "GAMING CARD" tagı. NVIDIA bununla ünlendi. Yoksa kartları aşırı güçlü değil, genelde üst seviye olmayan kartları ağırlıklı biçimde optimizasyon sayesinde rekabet ediyor, paraları firmalara gömüyorlar, optimizeyi bastırıyorlar. Zamanında AMD kartların kötü çalışmasını sağlayacak tarzda optimizasyon yapan bir firmadır kendisi. Geçmişi pek temiz değil.

Ayrıca rekabet edemeyince NVIDIA'nın CEO'su bizzat AMD'nin ürettiklerine resmen hakaret eden birisi, kendi ağzından çıkıyor bunlar. NVIDIA bir gün kötü duruma düşerse nedeni kötü kartlar üretmesi değil, başındaki adamın yanlış haraketlerinden olacak.

Ayrıca arada sağlam bir rekabet var, 5700 serisi, RTX serisiyle rahatça yarışır vaziyette, kaldı ki 2070 Super 500 dolar civarında gezerken 5700XT, 400 dolar. AMD teknolojisini geliştiriyor, Intel 14nm'de sıkıştı, NVIDIA acaba 14nm'de ne zaman sıkışacak merak ediyorum. İki firmanın elinde de 7nm yok. 7nm, ciddi bir avantaj. nm değeri gereksiz gibi görünebilir fakat kartın gücü konusunda ciddi bir yer sahibi kendisi. NVIDIA büyük ihtimal ile 14nm ile çok ileri gidemez, hele ki RTX teknolojisi geliştirmek istiyorsa mecburen 12-10 nm kartlara geçecek. AMD bunları çoktan yaptı, 7nm'ye kadar indi, şimdi ise rekabet yapacak.

Hatırlatırım ki NVIDIA yaklaşık 15 gün önce yılın şakasını yedi, AMD 7nm ekran kartlarını çıkartırken NVIDIA'ya sağlam bir oyun oynadı, NVIDIA'da yeme atladı, super serisi başarısız olursa, kartı firmaya süren adamın suçu olacak.

Steam bir oyun platformu, eğer kazıkçının teki cahil kısıma "GAMING" adı altında bir ton kart satarsa durum böyle olur.

Tek bir yere bakarak AMD'nin bittiğini iddaa etmeniz komik, AMD bitmeyecek bir firma çünkü rekabet etmeyi biliyor, günümüzdeki teknolojilerin iyi kısmınıda üreten bir firma. Ayrıca pazar payı hızla artıyor.

NVIDIA'nın 2018'in son çeyreğinde kasasındaki bütün paranın %60'ını kaybettiğini hatırlatmak isterim.

AMD hızla büyüyen bir firma, kolayca bitmeyecek bir firma. Ekonomisi kötü olan değil, NVIDIA'ya iyi kafa tutan bir firma. Milleti hala NVIDIA'ya iten şey ise o "GAMING CARD" tagı. NVIDIA bununla ünlendi. Yoksa kartları aşırı güçlü değil, genelde üst seviye olmayan kartları ağırlıklı biçimde optimizasyon sayesinde rekabet ediyor, paraları firmalara gömüyorlar, optimizeyi bastırıyorlar. Zamanında AMD kartların kötü çalışmasını sağlayacak tarzda optimizasyon yapan bir firmadır kendisi. Geçmişi pek temiz değil.

Ayrıca rekabet edemeyince NVIDIA'nın CEO'su bizzat AMD'nin ürettiklerine resmen hakaret eden birisi, kendi ağzından çıkıyor bunlar. NVIDIA bir gün kötü duruma düşerse nedeni kötü kartlar üretmesi değil, başındaki adamın yanlış haraketlerinden olacak.

Ayrıca arada sağlam bir rekabet var, 5700 serisi, RTX serisiyle rahatça yarışır vaziyette, kaldı ki 2070 Super 500 dolar civarında gezerken 5700XT, 400 dolar. AMD teknolojisini geliştiriyor, Intel 14nm'de sıkıştı, NVIDIA acaba 14nm'de ne zaman sıkışacak merak ediyorum. İki firmanın elinde de 7nm yok. 7nm, ciddi bir avantaj. nm değeri gereksiz gibi görünebilir fakat kartın gücü konusunda ciddi bir yer sahibi kendisi. NVIDIA büyük ihtimal ile 14nm ile çok ileri gidemez, hele ki RTX teknolojisi geliştirmek istiyorsa mecburen 12-10 nm kartlara geçecek. AMD bunları çoktan yaptı, 7nm'ye kadar indi, şimdi ise rekabet yapacak.
Tek yere bakarak yorum yaptığımı nereden biliyorsun? Örnek olarak gösterdim, pazar paylarından haberin var mı acaba? Neyse bu tarz konular beni fazlasıyla sıkıyor, uzatmak istemiyorum.
Siz rekabet var diyorsanız, doğrudur, vardır.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    26,2 KB · Görüntüleme: 50
Tek yere bakarak yorum yaptığımı nereden biliyorsun? Örnek olarak gösterdim, pazar paylarından haberin var mı acaba? Neyse bu tarz konular beni fazlasıyla sıkıyor, uzatmak istemiyorum.
Siz rekabet var diyorsanız, doğrudur, vardır.
Eğer AMD bu iki firma ile rekabet edemiyor ise neden NVIDIA ve intel rekabet başladığından beri aşırı fazla değer kaybettiler ? Keşke bunuda açıklasanız.

Çünkü artık tekel değil, şu an değer kaybetmiyor. 20 yıl öncesini değil günümüzü konuşuyoruz.
O kadar kaynak gösteriyorum hala kendi bildiğini okuyorsun. Diyecek bir şey bulamıyorum artık.

Çünkü artık tekel değil, şu an değer kaybetmiyor. 20 yıl öncesini değil günümüzü konuşuyoruz.
O kadar kaynak gösteriyorum hala kendi bildiğini okuyorsun. Diyecek bir şey bulamıyorum artık.
Tekel olması değil, başındaki adamın yanlış haraketler yapması. Tekel olsa nolur, az önce AMD kartları satmıyor, rekabet edemiyor diyen siz değil miydiniz ?

2000 Super serisi ile yılın baitini yemişler, komik gerçi. 50 dolar fazla ver NVIDIA'lı ol şakası fena patladı ellerinde, e tabi öyle tekel olunmaz.

Adamlar pazara tam hakim oldu diyorum, hala 50 dolar fark var, rekabet var, Nvdia'nın işi zor falan diyorsunuz. Yani pazara yön veren Nvdia, kuralları belirleyen o, AMD sadece yetişmeye, kendine yer yapmaya çalışıyor ama her geçen yıl pazar payı düşüyor. 2 yılda %33'den %18'e indi. Bunun en büyük nedeni Nvdia'nın stabil kartlar üretmesi ve oyun firmaları ile anlaşmaları.

NVIDIA büyük ihtimal ile 14nm ile çok ileri gidemez, hele ki RTX teknolojisi geliştirmek istiyorsa mecburen 12-10 nm kartlara geçecek.

Turing mimarisi 12 nm ile üretilmiyor muydu?

Bu arada AMD'ye GPU konusunda daha fazla zaman vermek lazım. Rekabetçi olmaya başlıyorlar diyelim üst segmentte. Zaman... İşleri zor. 5700XT'nin özel soğutmalı modeli mis gibi görünüyor. 5800 gibi modeller takip edecek bunları. Hadi bakalım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı