RX 5700 XT boşta yüksek VRAM frekansı ve 144 Hz monitör ile görüntü yok

Tolga Samet

Megapat
Makaleler
17
Daha fazla  
Merhaba. RX 5700 XT'yi birkaç gündür kullanıyorum ve boştayken VRAM frekansının sürekli en sona dayandığını fark ettim. Yabancı birkaç forumda gezdiğim kadarıyla CRU'dan belli bir değerin üzerinde vertical blanking bırakılması gerektiğini gördüm. İşe yaradı, artık 200MHz ancak 144Hz yerine 139Hz'de kullanabiliyorum. Herhangi bir bandwith sınırına takılmamış olmam gerek ancak pixel clock 335MHz üzerine çıktığında maalesef görüntü gelmiyor. Bunu nasıl çözebilirim? Kablodan kaynaklı olabilir mi? CRU'dan Max pixel clock değerini arttırmam problemi çözer mi?

1676228060690.png

Adrenalin'deki bilgiler:

1676228240719.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Tolga Samet Ugreen iyidir fakat bendeki kablo monitörle gelen kablo DP 1.2 yanlış hatırlamıyorsam. Macun değişiminden önce ana sıcaklık 90 Hotspot 110ları görüyordu FurMark ile. Şu an yanlış bilmiyorsam ana sıcaklık 65-66 Hotspot ise 80 gibi olabilir. FurMark testi hep aşırı çıkıyor moralim bozulmasın diye yapmıyorum :) Sizin için şimdi yapıyorum.
ESKİ FurMark

eski furmark.jpg

Şu an FurMark ile aynı sonuçları aldım neredeyse fakat oyunlarda fark ettiğim rahat 20 derece fark var.
GÜNCEL FurMark

güncel furmark.jpg

Bilginiz var mı bilmiyorum fakat UV var kartta geçmişe göre daha çok enerji tüketimi yapıyor. Kısıtlanması gerekmiyor mu? @Tolga Samet

@dinkulturuogretmeni Power limit +%50 ise normal. Termal macun değişimi sonrası hotspot daha yüksek güçte termal sınırına dayanıyor. Voltajı 1000-1050mV civarına düşürmeyi denediniz mi? Stabil kalır belki.

*Fark ettim de kabloyu aldıktan hemen sonra 70 TL zam gelmiş. Muazzam.

Maalesef, kabloluk bir problem yokmuş. 140Hz'te bile titreşim başlıyor. Bu kötü oldu. Monitörden kaynaklı olduğu garanti gibi. Birkaç ayar daha deneyeceğim ancak pek umudum yok. Başka bir yolu da yok gibi.

Geri
Yukarı