RX 5700 XT WattMan hatası

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bu WattMan hatasından dolayı sistemde değişik şeyler oluyor. Mesela PC açılırken BIOS'a atıyor, kaydet çık diyorum sonra bir daha atıyor. Bazen 1 bazen 2 defa yapıyor bunu (BIOS ayarlarında bir değişiklik olmuyor). XMP RAM'in kendi frekansı seçili (3200). Bilgisayarı her açtığımda WattMan ayarları sıfırlandı uyarısı alıyorum. Ne yapmam lazım acaba?
  • RX 5700 XT Gaming X
  • R5 3600
  • MSI B450 Gaming Pro Max

AMD bazı programlardan etkilenebiliyor konudan alakasız olabilir fakat Asus'un programını yada MSI'ın kendi programını kullandığımda bu sorunu durduk yere ortaya çıktığını fark ettim özellikle RAM, fare, ekran kartı, M2 SSD RGB'sini kapattığımda bu sorun ortaya çıkıyor bunun dışında şu videoya bakmanı istiyorum belki yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonradan edit: Boot seçeneği UEFI mı yoksa UEFI+Legacy mi yoksa sadece UEFI mı? Müsaitsen boot kısmını sadece UEFI yapar mısın?

Son düzenleme:
AMD driverları çok hassastır ufacık bir şeyde bozulu veriyorlar yani AMD driverlar varken MSI Afterburner gibi 3. parti programlar yüklemeyin. Zamanında mavi ekran alıyordum PC açılınca WattMan veriyordu o sorunu Logitech yazılımını silerek çözdüm. Ben yani demek istediğim bu tarz programlar kurmayın, her güncellemeyi yapmayın sistem stabil çalışıyorsa.

2019 da RX 5700 XT 2850 lira gibi harika bir fiyatta satılıyordu.Bilgisayar kurarken tabii ki bu fiyat performans canavarını sepete ekledim.Karşılaştırmak gerekirse rakibi 2070 3700 lira civarında satılıyordu.Sonra internette araştırınca bu kartın wattman hatası ve benzeri sistemsel sıkıntıları olduğunu ve kronik ısınma sorunu vs. olduğunu okudum.Onun için 5700 XT den daha pahalıya 3050 liraya 5700 XT den daha yavaş olan 2060 Super aldım.Hala düşünürüm acaba 5700 XT almalı mıydım diye.Performans tarafında %6 civarı daha yavaş olması ve 200 lira daha pahalı olması dışında 2060 Super sistemde en ufak bir sorun yaşamadım.5700 XT yi almasakta bu kartın hepimiz ekmeğini yemiş olduk bu kart sayesinde Nvidia fiyat kırmak zorunda kaldı.Konuyla alakasız olsa da yazmak istedim.

Tercih meselesi gerçekten. Ben babamın kartı olan R9 280'i 2013 yada 2014 yılından 2018 yılına kadar kullandım hala kart daha da sağlam daha sonra kendi sistemimi dizdim ve AMD tercihinde bulundum. Sıcaklık sorunu UV ile düşürülebiliyor, wattman hatası yada bazı hatalar başta olsa da sonradan gelen güncellemeler ile sorunlar düzeltildi, performanslar her zaman olduğu gibi artmaya devam ediyor. AMD teknolojileriyle NVIDIA'yı yakaladı (FSR-DLSS) ve kendine ait bazı teknolojileri daha var. Kart hala kas gücü olarak çok güçlü fakat bir kere de olsa NVIDIA kullanmayı isterdim. Yine de seçim yaparsam hangisi daha güçlüyse ve uygunsa ona göre seçim yapmak istiyorum mesela RTX 3080 ile RX 6900 XT arasındaki fiyat farkı çok fazla fakat performans farkı olarak oyunda yok diyebiliriz, AMD hala F/P ürünler çıkarmaya devam ederse bizler için en azından halen AMD tercihi de ön sırada olacaktır. Bir tane ilginç detay eklemek istiyorum: Steam üzerinde kullanıcıların ekran kartları %80-84'ü NVIDIA tabanlı. AMD sahiden de tercih olarak çok geri planda. Yine de pişmanlık duyma, sistemini yükselteceğin bir dahaki seferde yine tercih etme şansın olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı