RX 5700 XT FPS düşmesi ve stuttering sorunları

Daha fazla  
Test ettiğim hemen hemen her oyunda FPS düşmesi stuttering ve stabilite sorunları ile karşılaşıyorum. Birçok AMD sürücü denedim. Herhangi bir şekilde donanımsal bir darboğaz sorunum yok. 1080P'de V-Sync açıkken bu sorunları yaşamayan kimse var mı? Varsa da hangi driverları kullanıyor? Ve driver ayarları ne merak ediyorum.

Oyunun exe kısmından özelliklere girip uyumluluk sekmesi olması lazım oradan
Uyumluluk” a gidin.
“Ayarlar” bölümünde, “Yüksek DPI ölçekleme davranışını geçersiz kıl” ya da "tam ekran modunda iyileştirmeyi devre dışı bırak ya da aktif et" seçenekleri şu an hangisi aktif ise tersini yapıp deneyin. Bu iki ayardan biri bir iyileştirme yapabilir problemle ilgili . Denemenizde fayda var .

Merhaba; Bu kartı bir arkadaşım almıştı ve fps düşmesinin yanı sıra görüntü kesmeside yapıyordu 2 ayrı ürünü deneme fırsatım oldu aynı modelde asus ve sapphire markaları farklıydı ama ikisindede hem benim pc de hem arkadaşımın pc sinde aynı sıkıntıları yapıyordu. Ama sizin kartınızı bilemicem sadece deneyimimi yazmak istedim ve kartın biri iade edildi zorda olsa geri aldı hb yani bu kart sanırım r2 si çıkınca daha sorunsuz olacak.Son olarakta şunu söyleyeyim kartta ram ile ilgili hatalar olduğunu okumuştum o dönem son durum ne oldu bilemiyorum.

Doğrudur orada hata yerine başka stabilite sorunu yazmalıydım. Düzenlerken hata olmuş. Merak etmeyin konunuzu okudum.

Peki V-Sync kapalı denediniz mi?
Dostum yanlış şeylere takılıyorsun. Açık ve ya kapalı her iki türlüde sorunlar var.Rekabetçi oyun dışında eğer freesync destekli monitör yoksa yırtılma önlemek için açmak gerekir
Oyunun exe kısmından özelliklere girip uyumluluk sekmesi olması lazım oradan
Uyumluluk” a gidin.
“Ayarlar” bölümünde, “Yüksek DPI ölçekleme davranışını geçersiz kıl” ya da "tam ekran modunda iyileştirmeyi devre dışı bırak ya da aktif et" seçenekleri şu an hangisi aktif ise tersini yapıp deneyin. Bu iki ayardan biri bir iyileştirme yapabilir problemle ilgili . Denemenizde fayda var .
Dpi ölçekleme denemedim bir test edebilirim.Yorumunuz için teşekkürler.
Merhaba; Bu kartı bir arkadaşım almıştı ve fps düşmesinin yanı sıra görüntü kesmeside yapıyordu 2 ayrı ürünü deneme fırsatım oldu aynı modelde asus ve sapphire markaları farklıydı ama ikisindede hem benim pc de hem arkadaşımın pc sinde aynı sıkıntıları yapıyordu. Ama sizin kartınızı bilemicem sadece deneyimimi yazmak istedim ve kartın biri iade edildi zorda olsa geri aldı hb yani bu kart sanırım r2 si çıkınca daha sorunsuz olacak.Son olarakta şunu söyleyeyim kartta ram ile ilgili hatalar olduğunu okumuştum o dönem son durum ne oldu bilemiyorum.
r2 derken neyi kastettin anlamadım.Sorun olarak evet benzer sorunlar yaşıyorum.Ekran kartı güçlü ama uyumsuzluk sorunu var. Ramle mi Vramle mi ilgili bir fikrim yok. Overcloack, Undervolt dahil denedim.Stabilite sorununu çözebileceğim bir driver göremedim.
r2 derken neyi kastettin anlamadım.Sorun olarak evet benzer sorunlar yaşıyorum.Ekran kartı güçlü ama uyumsuzluk sorunu var. Ramle mi Vramle mi ilgili bir fikrim yok. Overcloack, Undervolt dahil denedim.Stabilite sorununu çözebileceğim bir driver göremedim.
Mavi ekran veya crash almıyorum. Sadece stabilite sorunu var. Özellikle Unreal Engine oyunları berbat derecede performans sorunu çıkarıyor.

Son düzenleme:
Oyun içinde vsync açmak öyle güçlü bir kart için mantıklı değil onun yerine Radeon settings üzerinden chill modu açarak 60'a sınırlarsanız oyun değil kart kendini sınırlar bu sayede takılmanın önüne geçebilirsiniz. Diğer yönden aynı pulse 5700xt modelini kullanıyorum FullHD 144hz monitör ile hiç bir takılma sorunu yaşamıyorum sorun ekran monitörün düşük olmasından kaynaklı.

Oyun içinde vsync açmak öyle güçlü bir kart için mantıklı değil onun yerine Radeon settings üzerinden chill modu açarak 60'a sınırlarsanız oyun değil kart kendini sınırlar bu sayede takılmanın önüne geçebilirsiniz. Diğer yönden aynı pulse 5700xt modelini kullanıyorum FullHD 144hz monitör ile hiç bir takılma sorunu yaşamıyorum sorun ekran monitörün düşük olmasından kaynaklı.
Chill kullanmak yırtılmalara neden oluyor bildiğim kadarıyla o kadar çok sey denedim ki onuda denemişimdir illa:) Monitör konusunda bişey diyemicem 60hz 1080p kullanıyorum 144 hz e geçmek ya da 2k gibi düşüncem yok şuan

Son düzenleme:
Sorunu düzeltebildin mi bende de var
Sorun driverla çözülücektir muhtemelen kartın yeni bir veri yüklerken ya da kaydederken gibi sorunu var gibi geldi. Bu driverdan kaynaklı gibi gözüküyor.Vram cpu ya da ram ile olan bağlantısından kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Gddr6 ya da pci 4.0 veya shader cache gibi duruyor.
Dostum elinde 60 hz bir monitör var mı ya da TV test etme şansın olabilir mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı