RX 5700 XT Nitro+ sıcaklık değeri normal mi?

bilalsekerr

Hectopat
Selamın aleyküm arkadaşlar. Bilgisayarı 4K 165 ekran televizyona bağladım 😀 Full çözünürlük ayarlı. Oyun oynarken baktım her şey gayet iyi sorun yok ne güzel dedim hiç fan sesi falanda yok. Sonra dedim bir kontrol edeyim şunu Radeon uygulamasından bir baktım ekran kartı bağlantı sıcaklığı 100 üstü diğer sıcaklık 85 civarı. Otomatik ayardayken fan ayarı Max %45’miş. Ben bunu manuele aldım ve %70 yaptım sıcaklık 75 derece civarlarında geziyor. Fan hızını %100 yapsam da pek değişen bir şey olmuyor 72 derecelerde geziyor. Fakat ses çok fazla oluyor böyle de. İşlemci sıcaklığını oyun oynarken gözlemleyemiyorum fakat stres testinde 1-2 dk süreçte 75-76 derecelerde iken sonlandırdım. Oyunlarda işlemci kullanımı genelde %30-40 arası oluyor. Ekran kartının böyle çalışmasında ileride sorun yaşar mıyım veya yapmam gereken bir ayar var mı? Resimdeki değerler fan ayarını %70 yapmadan önceki hali. Ayar yaptıktan sonra 75 derece civarlarında geziniyor.
Ekran kartı Sapphire RX 5700 XT Nitro+

Dosya Ekleri

• C2303EFA-FB25-4287-9319-8ACFCF5DE773.jpeg
    C2303EFA-FB25-4287-9319-8ACFCF5DE773.jpeg
    1,4 MB · Görüntüleme: 161
Hocam doğal gözüküyor. Zaten çok ısınan bir kart. 102 dereceyi görse zaten yanık kokusu almaya başlardınız. Fan sesi de %98 kullanımda çok normal.

Son düzenleme:
Gpu junction = bağlantı yeri sıcaklığı için maksimum 115 e kadar normal 118 de shutdown olur yani bağlantı sıcaklığı 100 derece normal.

70-80 arası genelde yüksek bilinse de normal diyebileceğimiz sıcaklıklar. 80'in üzerine sıcak diyebiliriz. 70-80 arasında tutacağım diye fanları çok açmak da fan ömrü için sağlıklı değil. Ben Rx 580 kullanıyorum sıcaklık sorunumu undervolting işlemi ile bir nebze çözdüm. İçim rahat etsin diyorsan onu da bir düşünebilirsin.

Hocam doğal gözüküyor. Zaten çok ısınan bir kart. 102 dereceyi görse zaten yanık kokusu almaya başlardınız. Fan sesi de %98 kullanımda çok normal. Bu arada işlemciniz %30 kullanıyorken ekran kartı %100'lerde ise darboğaz olma durumu olabilir belki işlemciniz nedir?
O işlemci kullanımı yüksek, GPU kullanımı düşükse olmuyor mu? %30 ile GPU'yu %100 çalıştırması darboğaz değil diye biliyorum ben.

Hocam doğal gözüküyor. Zaten çok ısınan bir kart. 102 dereceyi görse zaten yanık kokusu almaya başlardınız. Fan sesi de %98 kullanımda çok normal. Bu arada işlemciniz %30 kullanıyorken ekran kartı %100'lerde ise darboğaz olma durumu olabilir belki işlemciniz nedir?

Hocam bende R5 M330 var CoD 4'de 102 derece oluyor ama üstüne çıkmıyor kimi zaman 101 100 geziyor bayağı oynadım sıkıntı çıkmadı koku falan da almadım bir şey olur mu laptop bir de hava sıkışık içeride.

Geri
Yukarı