Çözüldü Sapphire Nitro+ 5700 XT Fazla sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Xaynthex

Hectopat
Herkese merhabalar arkadaşlar, resmini paylaşacağım sistemi topladım ve oyun olarak şu anlık sadece Destiny 2 oynuyorum. Fan ayarlarıyla oynamadım. Zero RPM modunda çalışıyor. Oyunda yerine göre 81-82 dereceleri görüyor. Bir sıkıntı olur mu? Bir çözümü var mı? Bir şekilde tavsiye verebilecek veya yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Sistem.jpg
Ekran Kartı Sıcaklık.png
FAV.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bişey daha var fps sabitleme yapman gerek monitörün kac hz ise ona göre ayarla çok büyük sıcaklık farkları olabilir
110 dereceye çıkan kart hangisiymiş acaba? Lütfen sallarken biraz bilgili sallayında bizde inanalım.
83 dereceden bal gibide birşey olur. Sizin o birşey olmaz dediğiniz sıcaklık sorunları kartın ömrünü kısaltıyor.
Referans kartlar 110 dereceye bile çıkıyor hicbirsey olmadan saatlerce oynuyorlar 83 dereceden hicbirsey olmaz undervolt yap gerekirse 70 mv veya 100 mv düşür voltajien az 5 derece düşer benim rx570 e 170mv undervolt yaptım kasa kapağı açık stres testinde max 55 oluyor undervoltsuz kapak kapalı 75 derece de oynuyordum
Bunu test etmek kolay. Uzay montaj hazırlayın hemen. Kasa dışına kurun anakart ve bileşenleri. Bir de böyle bakın bakalım kasanın dışındayken de durum aynı mı.
Hocam bütün yorumları okudum. sorun kasada olabilir... Çünkü daha önce Cooler Master masterlite 5, frisby, gameboster ve bir kaç marka kasa daha kullandım. Hiç birinden memnun değildim. (çok sık sistem değiştiren biriyim) şuan kullandığım sistemde Sapphire Pulse Rx 5700 xt ve Kasa olarak Phanteks Eclipse P350X var. Black desert online altta çalışıyor, bir de destiny 2 oynuyorum, discord, Spotify, Chrome va açık, 70 dereceyi çok nadir geçiyor, Fanlar ise 1600-2000 arası değişiyor. Kasada önde 2. Üstte 2 ve arkada 1 olmak üzere 5 fan mevcut. Kasa içerisine giren hava ve içerideki akış çok önemli...
Ama öte yandan ekran kartında fabrikasyon bir hata da olabilir, bir ihtimalle termal padler eya macun işlevini tam yerine getirmiyor olabilir...
Ben de aynı kartı kullanıyorum kasam cooler master mb511 sıcaklık değerleri 65-75 derece arasında değişiyor. Sizdeki değerlerde gerçekten bir anormallik var.
Bende ayni kart var kasam sharkoon tg5 rgb ön tarafı çıkarabiliyorum. Cikarinca witcher 3te 1080p ultrada en fazla 72 derece oluyor genellikle 70 in altında cikarmayinca 78 derecelere kadar çıkıyor

Aynı Model ekran kartım var senin için bir deneme yapayım dedim.Zero rpm de Yüksek ayarlarda BDO açtım sonra aynı anda kapatmadan Wicher3 açtım 2 oyun birden. 75 dereceleri gördü uzun kullanımda en fazla 80 görür. Seninde tek bir oyunda göreceğin en yüksek değerin 82 derece oması lazım o da uzun kullanımda öyle 10 15 dk da değil 1 2 saat oynayınca 80 leri görebiliyor olması lazım. Eğer saatler sonra o sıcaklıklara cıkıyorsaçokta endişelenme normal. Ama kısa sürede cıkıyorsa bir sıkıntı vardır. Birde Biosu ve Ekran kartını mutlaka güncelle.

Ben sorunumu çözdüm kasamın önünde bulunan cam yüzündenmiş. Camı çıkardığım zaman 2-3 saat yüksek ayarlarda Destiny 2 oyunu boyunca 65 derece civarlarında sıcaklık gördüm. Kasanın önündeki cam sirkülasyonu ciddi anlamda engelliyormuş. Kasamı teknobiyotikten almıştım , iletişim kurdum iade edicem . Şu iki kasadan birini almayı düşünüyorum , sizce hangisini almalıyım ikisi de güzele benziyor.

1-) Cooler Master = https://www.vatanbilgisayar.com/coo...1-mesh-3x120mm-fanli-midt-atx-siyah-kasa.html

2-) Dark Unreal Air = Dark Unreal AIR 5x12cm Dual Ring Adreslenebilir RGB LED Fanlı, Full Cam Yan ve Mesh Hava Delikli Ön Panel, USB 3.0 ATX Çift Arka Fanlı Bilgisayar Kasası (DKCHUNREALAIR) - Efsane Cuma

Youtube videosu =
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bende de aynı kart var. 70-77°C arasında dolaşıyor hep. Dediğin gibi kasanın yan kapağını açmak ekran kartına hiç bir fayda sağlamıyor fakat ısınmış bir işlemciyi 5-10°C'ye kadar düşürebiliyor.
Benim kartta wattman hatası felanda vardı, ayriyetten sürekli 2300-2400 RPM hızlarında çalışıp kafa ütüleyen fanlarda olunca servise kargoladık artık. Herkes deli gibi öneriyor, yok öyle iyi yok böyle süper, hem ucuz hem performanslı NVIDIA almanın bir manası yok felan lafa gelince herkes kartı övüyor, aldığımızda bir sorun çıktığında o kartı öven insanlar ortadan kayboluyor. Kartı kullanmamış kişiler nasıl yorum yapıyorlar ya çok iyi çok performanslı diye hayret...
Bence ölçtüğün uygulama doğru ölçmemiş çünkü çok anormal ya da kasa kapağını açık bırakarak oynuyorsun bu da hava sirkülasyonunu bozuyor olabilir
O sağ üstteki gösterge bir program değil, AMD'nin kendisine ait bir özelliği. CTRL+SHIFT+O tuşlarına bastığınızda ekran kartınızla ilgili değerleri görebiliyorsunuz. Doğru gösteriyor bir problem yok.

Hem rx 5700 xt genelinde hem de bu kart ile alakalı pek çok video izledim. En iyi 5700 xt kartlarından birisi bu. Bilhassa sıcaklık konusunda başarılı. Bu anormalliğin sebebini bilemedim açıkçası. Ayrıca şu an kargoda olan yeni sistemimde bunu seçtim. Ben de endişe duymaya başladım. O kadar insan, bunca testler nasıl böyle fark var acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

IMG_20191121_004116.jpg

Ulan biz alıyoruz kart 75 dereceden aşşağı katiyen çalışmıyor, burda 5700XT için 68 derece denmiş. Bu değerler ne kadar doğru gerçekten ya?

Ulan biz alıyoruz kart 75 dereceden aşşağı katiyen çalışmıyor, burda 5700XT için 68 derece denmiş. Bu değerler ne kadar doğru gerçekten ya?

Valla yerli veya yabancı çoğu yerde övülmüş. Aynı oranda da MSI Evoke ve ASUS Tuf yerin dibine sokuluyor. Biz de güvendik aldık bakalım. Bunun eksi tarafında diğerlerine göre fazla enerji tüketimi olması ve kartın uzun olması (kasa tercihinde dikkatli olunmalı) var. Umarım pişman olmayız.

Dediğim gibi benim kart da 70-77°C'de çalışıyor fakat donma kasma gibi herhangi bir sıkıntıya sebep olmuyor. Birisi Black Edition diğeri Special Edition iki aynı kartı kullandım ikisi de böyleydi. Her marka model kartın ayrı karakteristik özellikleri var. Bizim kart da bu derecelerde çalışıyor işte. Bu bir hata olmadığı gibi sorun edilecek bir durum da değil bence. Bak burada açık açık gösterilmiş:

1574286551848.png

Page 36'ya bakarsan görebilirsin test sonuçlarını:

Benim kartta wattman hatası felanda vardı, ayriyetten sürekli 2300-2400 RPM hızlarında çalışıp kafa ütüleyen fanlarda olunca servise kargoladık artık.
Wattman hatası bende de oluyordu taa ki Windows'u, BIOS'u ve GPU driver'ını en güncel sürüme yükseltene kadar. Artık neredeyse o uyarıyı hiç almıyorum. Bizim kart zaten default fan profilinde 70°C'lerde ~1800RPM fan döndürüyordu. 77°C'lere çıktıkta 2000'leri aşması bana doğal geliyor.

Bahsi geçen ekran kartından baya uzak şeyler yazdım, konu sahibi arkadaş kusura bakmasın. 🙌

Son düzenleme:
Arkadaşlar fotoğrafta öyle gözükmüş kasanın yan kapağı üzerinde duruyor cam olduğundan sanırım f
Resimde zaten açık gibi gördüm ben.
Bu modelde bu sıcaklıklar biraz yüksek geldi. Kasanın yan kapağını kapatıp ön kapağı açarak test eder misin? Yan kapağı açmak hava akışını bozup derece yükseltebilir.
Bence ölçtüğün uygulama doğru ölçmemiş çünkü çok anormal ya da kasa kapağını açık bırakarak oynuyorsun bu da hava sirkülasyonunu bozuyor olabilir

Arkadaşlar fotoğrafta öyle gözükmüş kasanın yan kapağı üzerinde duruyor cam olduğundan sanırım fotoğrafta belli olmuyor. Ayrıca ön fanların oradaki cam da duruyor. Hiçbir şeyi sökmedim şuanlık.
Ayrıca o ölçüm değerlerini gördüğünüz program AMD nin ekran kartında bulunan kendi orjinal programında bulunan özellik oradan görüyorsunuz sonuçları.

Arkadaşlar fotoğrafta öyle gözükmüş kasanın yan kapağı üzerinde duruyor cam olduğundan sanırım f

Arkadaşlar fotoğrafta öyle gözükmüş kasanın yan kapağı üzerinde duruyor cam olduğundan sanırım fotoğrafta belli olmuyor. Ayrıca ön fanların oradaki cam da duruyor. Hiçbir şeyi sökmedim şuanlık.
Ayrıca o ölçüm değerlerini gördüğünüz program AMD nin ekran kartında bulunan kendi orjinal programında bulunan özellik oradan görüyorsunuz sonuçları.

MSI Afterburner ile fan hızını %45 civarlarına çıkarır mısınız? Benim RX 590 Pulse modeli ekran kartım da 82 derecelere çıkıyordu (ki zaten normal bu kart için) ama ben sıcaklığa bağlı olarak hızlanan fan ayarı yaptım. 65 dereceye kadar yükselip %40-45 fan hızında sabitleniyor. Acaba o test videolarında kartın fan hızı stok halde mi yoksa önceden ayarlı bir şekilde mi kullanılıyor? Siz yine de bi dediğimi yapmadıysanız deneyin.

Valla yerli veya yabancı çoğu yerde övülmüş. Aynı oranda da MSI Evoke ve ASUS Tuf yerin dibine sokuluyor. Biz de güvendik aldık bakalım. Bunun eksi tarafında diğerlerine göre fazla enerji tüketimi olması ve kartın uzun olması (kasa tercihinde dikkatli olunmalı) var. Umarım pişman olmayız.

Adamlar karta 3000-4000TL verip gidip 200TL'lik Dark veya Powerboost vb. gibi dandik kasalar almıyorlar veya test yapmıyorlar çünkü. Önü mesh panel olan kasalarda test ediliyor. Mesela sistemimde şuan R9 280X var ve macunu yıllardır değişmedi, kart oyunlarda 68-70 derecelerde takılıyor ki bu dediğim kart yük altında 300W güç tüketiyor. 2070'im ise 60-65 arası takılıyordu. Dediğim şey sorun kasanız genellikle ya da kasa içi düzenlemeniz. Kartlarda aramayın her suçu. Ek olarak kasam NZXT Noctis 450.
Kasanın ön paneli sök dediğim gibi ve derecelere öyle bak. Sökülüyorsa tabii.

Adamlar karta 3000-4000TL verip gidip 200TL'lik Dark veya Powerboost vb. gibi dandik kasalar almıyorlar veya test yapmıyorlar çünkü. Önü mesh panel olan kasalarda test ediliyor. Mesela sistemimde şuan R9 280X var ve macunu yıllardır değişmedi, kart oyunlarda 68-70 derecelerde takılıyor ki bu dediğim kart yük altında 300W güç tüketiyor. 2070'im ise 60-65 arası takılıyordu. Dediğim şey sorun kasanız genellikle ya da kasa içi düzenlemeniz. Kartlarda aramayın her suçu. Ek olarak kasam NZXT Noctis 450.

Kasanın ön paneli sök dediğim gibi ve derecelere öyle bak. Sökülüyorsa tabii.
Kasamın markası Corsair Carbide Spec 05. Bakın bakalım hava akışına.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı