RX 5700 XT Tabanlı sistem toplama tavsiyesi

Esd3ath

Hectopat
Ekran kartı: RX 5700 XT
Anakart: ASUS TUF B450-PLUS GAMING 3200MHz(OC) veya MSI B450M MORTAR 3466MHz(OC)
İşlemci: Ryzen 5 3600 veya Ryzen 5 3600x veya Ryzen 7 2700 (tercihim 3600x)
RAM: ?
KASA-PSU: Cooler Master MasterBox Lite 5 600W 80 Plus
SSD: ?

Kararsız kaldığım ve boş bıraktığım yerler için parça önerisi yapabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Öncelikle işlemciyi 3000 serisinden almaya niyetliyseniz x570 çipsetli anakart tavsiye ederim. Onun dışında yazdığınız kasanın hava akışı berbat durumda. O kasa hiçbir yerde tavsiye edilmez. Ekran kartına gelince eğer 5700 XT almaya kararlıysanız ASUS, MSI gibi üreticilerin çift fanlı veya üç fanlı modellerini piyasaya sürmelerini bekleyin. Çünkü ben o karta tek fanın yeteceğini sanmıyorum. Testlerde de ısındığı söylenmekte (izlemediğim için kesin konuşmayım). İsterseniz Nvidia RTX Super serisine de bakabilirsiniz. RAM konusunda ise hangi işlemciyi ve hangi anakartı seçeceğiniz önemli. Çünkü işlemcilerin maximum desteklediği bellek frekansı var. Ama marka olarak sorarsanız Gskill, Adata XPG, Corsair, Patriot vs. diye cevap verebilirim. SSD olarak SATA SSD mi yoksa NVMe SSD mi almak istediğiniz önemli. Kısacası herşeyden önce siz bütçe belirtin biz de ona göre yardımcı olalım.

Merhaba bütçem 7500-8000 tl civarı olacaktır kasa olarak Cooler Master MB511 kasa aklıma geliyor ancak psu fikrim yok. Bütçem maalesef ana kartı x570 alacak kadar yeterli değil. O yüzden b450 anakartlardan birini almam gerekiyor. 5700 xt için bekleyeceğim şu anki haliyle almayacağım. En son 2060 super fiyatına baktım 4000 tl civarı görünce performans olarak daha iyi söylenilen 5700xt ye yöneldim. SSD olarak ilk etapta bütçeyi arttırmamak için sadece windows kurulumu için sata ssd alabilirim. Yorumunuz için teşekkür ediyorum cevabınızı bekliyorum.

Peki birkaç soru daha sormak istiyorum. Elinizde halihazırda monitörünüz var mı? Yok ise bu bütçenin içerisinden mi alınacak? Var ise özellikleri nelerdir? Modelini yazarsanız sevinirim. Sistemi 1080p için mi yoksa 2K veya 4K için mi topluyorsunuz? Hangi oyunları oynamayı düşünüyorsunuz? Bu soruları cevaplarsanız ben de size ona göre yardımcı olabilirim.

Elimde 1080p monitör var ve şu anlık sistem onun için toplanıyor. 24 inch 75 hz monitörüm var.Ancak ileride monitör güncellemesi yapacağım. Yani şu an bütçeye dahil olan parçalar yukarıda yazılı olanlar. Oyun olarak gta5 pubg assassin's creed far cry gibi birbiriyle alakasız bir çok oyun oynuyorum.

Peki ileride 2K monitör almayı düşünüyor musunuz? Çok soru sordum belki ama size uygun sistemi toplayabilmek için soruyorum. Yani eğer 2K toplayacaksanız bu ekran kartını alabilirsiniz. Ancak 1080p oynayacaksanız daha çok 1080p için olan kartlara yönelmenizi tavsiye ederim. Yani gidip de yüksek seviyeli bir kart alıp 1080p oynamak veya düşük seviyeli bir kart alıp 2K oynamak biraz mantıksız olur. Öyle değil mi?

1080p oynamaktan memnun birisiyim ancak 1 yıl sonra ne yapacağımı çok kestiremiyorum. Buna böyle bir cevap verebilirim. Sistemi aldıktan sonra 144 hz monitöre geçiş yapacağım ama 1080p mi olur 2k mı olur bilemiyorum.

O zaman garanti olsun diyelim yüksek seviyeli 2K kartı ile sistemi toplayalım. Dediğiniz 5700 XT gayet güzel bir kart. Ancak o fiyatta başka kartlar da var mı diye de araştırmak sizin yararınıza olacaktır. İşlemciyi zaten ekran kartından sonra seçeceğiz, ekran kartını beslemesi açısından. Anakartta öyle.

Ben uzun süre düşündüm 5700 XT kesin olarak alacağım bir kart. Diğer parçalardan da işlemci için 3600 veya 3600x den birini düşünüyorum. Anakart dediğim gibi mecburi olarak b450 yöneleceğim. Diğer parçaları kalan bütçeye uydurmak zorundayım gibi. Kart olarak nvidia yönelirsem fiyat olarak en yakın rtx 2060 super var ancak performans olarak 5700 xt çoğu oyunda daha üstte yer alıyor diye gördüm.

Şu an birkaç göz gezdirdim kartlara. Rakibi olarak RTX 2070 Super gösteriliyor zaten. Neredeyse eşit gidiyorlar hatta bazı yerlerde 5700 XT geçiyor. 5700 XT mantıklı bir kart dediğiniz gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı