RX 5700 XT takılma

serkanxgod

Hectopat
RX 5700 XT kullanıcısıyım ve CS:GO oynuyorum normalde 4.3 her şey düşükte oynuyorum takılma olmuyor. Ama ayarları 16.9 Ultra'ya açtıgımda 2-3 saniyede bir takılma yapıyor. Sorunum nedir acaba? Bu kartı garantiye göndermeli miyim?

RX 5700 XT.
R5 3600.
B450 Tomahawk Max.
2x8 Corsair 3000 MHz RAM.
1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 5700 XT kullanıcısıyım ve CS:GO oynuyorum normalde 4.3 her şey düşükte oynuyorum takılma olmuyor. Ama ayarları 16.9 Ultra'ya açtıgımda 2-3 saniyede bir takılma yapıyor. Sorunum nedir acaba? Bu kartı garantiye göndermeli miyim?

RX 5700 XT.
R5 3600.
B450 Tomahawk Max.
2x8 Corsair 3000 MHz RAM.
1 TB HDD.
Sorun Cs Go da GTX 1050 Ti 2x8Gb Ryzen 5 2600 arada oluyor bendede dostum

Sistemde darbogaz söz konusu değil ekran kartinizin tam modelini atar mısınız? Isindigindan dolayi FPS drop yiyebilirsiniz. Çünkü bu kartın XT modeli biraz isinabiliyor. Son zamanlarda da CS'de bir sıkıntı var dilerseniz bir de bir başka oyunda deneyin. Oyun içi değerlerinizi MSI Afterburner programı ile atar mısınız? Bir de hangi driver sürümü kullanıyorsunuz?

Aynı GPU'yu içeren kart kullanıyorum. Bazı sürücüler ve bazı ayarlar yüzünden ciddi FPS drop veya takılmalar yaşadım. Öncelikle eğer güncel değil ise en güncel, Windows Donanım Kalitesi Laboratuarları testinden (WHQL) geçmiş önerilen sürücüyü AMD'nin sitesinden indirin. (Recommended (WHQL) diye geçer ve mevcut son sürüm 20.2.2)

Yüklü olan sürüm bu ise bu adımı geçin. Yüklemeye geçmeden önce DDU programı veya AMD Clean-up Utility programını indirip mevcut sürücüyü tertemiz kaldırın. Adrenalin 2020 20.2.2 sürücüyü fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği işaretli olarak kurun.

Kurulum bitince Radeon ayarlarını açın. Ayarlar (sağ üst dişli sembolü) > Ekran kartları sekmesindeki gecikme önleme, boost, chill, görüntü keskinleştirme, geliştirilmiş sekronizasyon ayarlarını, yani hepsini kapatın. Ekran sekmesine geçip freesync'i açık bıraktıktan sonra VSR (Virtual Super Resolution) ayarını kapatın.

Bu işlemlerden sonra oyun performansını gözlemleyin. esync ve VSR gibi ayarlar bende de CS:GO oynarken ciddi performans kaybına sebep oldu. Eğer olumlu gelişme olursa görüntü keskinleştirme ve/veya VSR özelliklerini de deneyebilirsiniz sonradan. Yine sıkıntı olursa kapatırsınız.

Ayrıca bende işe yarayan bu yöntemler tatmin etmez ise önceki önerilen (WHQL) sürücülere (20.1.3 ve 19.12.2 gibi) geçebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı