Çözüldü RX 5700 XT undervolt nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bdoggie

Centipat
Daha fazla  
XFX RX 5700XT RAW II ekran kartına sahibim. Ekran kartı biraz fazla ısınıyor gibi.
Undervolt yaparak sıcaklık değerlerini düşürebilicegimi duydum. Fakat undervoltun nasıl yapılacağına dair bir fikrim yok. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Fan ayarı otomatik modunda nasil bir ayar yapmamı önerirsiniz?
Fan ayarı olarak misal 75 derece için %70 fan hızı olabilir veya nasıl istiyorsanız. Fan sesinden rahatsız olmam diyorsanız arttırabilirsiniz. Yani dereceye göre fan ayarı yapılıyor Radeon programından. Konu başlığına gelecek olursak undervolt işini sormuşsunuz. Forum içerisinde birçok konusu var oralara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ben undervolt mantığını açıklayayım. Kartın voltaj değerlerini düşürerek performans kaybı yaşamadan kartın sıcaklık değerlerini düşürmek. Sizin modelinde ısınma sorunu olduğunu duymuştum. Bende XFX RX 590 kullanıyorum kartın ismini alev topu koydum artık. İlk aldığımda kartın otomatik ayarları ile 89 dereceyi gördüm. Şuan undervolt ve fan ayarı ile 75 dereceye düşürdüm. Undervolt olayında size tam olarak şu şu ayarları yapın diyemeyiz. Hani mesela aynı kart aynı model kullansak bile benim kullandığım ayarlar sizde çalışmayabilir. Bu yüzden en stabil ayarları kendiniz deneme yanılma yöntemi ile bulmanız lazım. Bu arada görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın Radeon ayarlarının sıfırlanmaması için. Başlangıç olarak voltaj değerlerinin son iki değerini 100 düşürerek başlayabilirsiniz. Çökme donma meydana gelirse 90 düşürürsünüz. Bu şekilde stabil çalışan ayarı bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı