RX 5700 XT'nin boşta 75 derece olması normal mi?

Onur Akgül

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Eskiden bir problem yoktu ama fanların boşta çalışıp susmasından anladım ki sıcaklık sorunu var. Bu nasıl korkunç bir seviyedir böyle? Bu kart oyunda maksimum 65 dereceyi görüyordu ki halen de öyle. Sorun nedir anlayamadım.

MSI RX 5700XT Gaming X modeli.

1668617694501.png

Görseldeki değerler boştaki değerler.

1668618062160.png

Yükte kaç derece çalışıyor?

Yükte 80'i görmüyor. Normal çalışıyor.

Güncelleme: Arkadaşlar, monitör ayarlarından 75 Hz'den 60 Hz'e çektiğimde MHz değeri düştüğünden sıcaklık da düştü. Ben şimdi monitörümü kullanamayacak mıyım 75Hz'de? Ya da daha yüksek Hz monitör alsam ne olacak?

Son düzenleme:
Yükte 80'i görmüyor. Normal çalışıyor.

Güncelleme: Arkadaşlar, monitör ayarlarından 75 Hz'den 60 Hz'e çektiğimde MHz değeri düştüğünden sıcaklık da düştü. Ben şimdi monitörümü kullanamayacak mıyım 75Hz'de? Ya da daha yüksek Hz monitör alsam ne olacak?
Monitöründe freesync açık mı?
Freesync kapalı olup 75-120-144 Hz gibi değerler ayarlandığında kartın memory clock'u tam hızda çalışıyordu. Seninki de öyle bir şey olabilir. Sanırım ekran görüntün de bunu doğruluyor.
Kapalıysa açmayı dene.

Monitöründe freesync açık mı?
Freesync kapalı olup 75-120-144 Hz gibi değerler ayarlandığında kartın memory clock'u tam hızda çalışıyordu. Seninki de öyle bir şey olabilir. Sanırım ekran görüntün de bunu doğruluyor.
Kapalıysa açmayı dene.
Tam olarak sorunum bu. Freesync açık mı tam emin değilim ama monitörü 60hz'e çektikten sonra MHZ değeri 200 e düştü. Bu bahsettiğin freesync ayarı monitör üzerinden mı yapılıyor, yoksa AMD Radeon Center'den mı?

Monitör üzerinden de, Radeon üzerinden de Freesync özelliği aktif. Sonuç 75Hz'e geçtiğimde halen aynı oluyor.

Son düzenleme:
Tam olarak sorunum bu. Freesync açık mı tam emin değilim ama monitörü 60hz'e çektikten sonra MHZ değeri 200 e düştü. Bu bahsettiğin freesync ayarı monitör üzerinden mı yapılıyor, yoksa AMD Radeon Center'den mı?

Monitör üzerinden de, Radeon üzerinden de Freesync özelliği aktif. Sonuç 75Hz'e geçtiğimde halen aynı oluyor.
Stabil WHQL sürümü olan 22.5.1'e geçmeyi dene.

Son düzenleme:
Test edip dönüş yapacağım. Çok teşekkürler dostum.

Test ettim, sonuç aynı. Hatta bazen 60hz'de de yer yer 1750Mhz'e çıkıyor ve düşüyor.

Eki Görüntüle 1575791
60 Hz değeri de bu. Şaka gibi artık.
VRAM Saat hızınız çok da yüksek gözükmüyor aslında ama sıcaklıklar normal değil nedense. Görev yöneticisinden veya HWinfo gibi programlardan GPU kullanımınızı kontrol edebilirsiniz.

Bende 165 Hz Freesync açık şekilde bu durumda.

Ekran görüntüsü 2022-11-17 162937.jpg

Bir de şu konuya göz atın;

VRAM Saat hızınız çok da yüksek gözükmüyor aslında ama sıcaklıklar normal değil nedense. Görev yöneticisinden veya HWinfo gibi programlardan GPU kullanımınızı kontrol edebilirsiniz.

Bende 165 Hz Freesync açık şekilde bu durumda.

Eki Görüntüle 1575803

Bir de şu konuya göz atın;

İlginçtir, yeni fark ettim. Youtube'dan video izlerken kart kendini 1750 Mhz'e alıyor. Frekans değerlerinin düşük görünmesinin sebebi youtubedan çıkıp ss aldığım için yani. :)) = 60Hz
75 Hz'de ise freesync açık olmasına rağmen kendini 1750 Mhz'e alıyor.
Kanser bir sorun, 2 gündür çözüm arıyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı