RX 5700XT ekran kartı 20MHz çalışıyor

AliYektaCURA

Femtopat
Daha fazla  
öncelikle ilk defa burada paylaşım yapıyorum, hatam olursa düzeltilsin ama gönderim kaldırılmasın. Çünkü hiçbir yerde çözüm bulamadım.

**aşağıda bahsedeceğim süreçler kasım ayını ve aralık ayını kapsamaktadır**

i7 7700K - RX 5700 XT - 16 GB 3000MHz RAM sistemim vardı. Yüksek voltaj yediğim için sistemi tamamıyla değiştirmek zorunda kaldım. Yeni bir sisteme geçtim bu sistemi 5600X - RTX 3060 Ti 32 GB 3200MHz RAM şeklinde dizayn ettim kafamda. sınavlarım ve Online eğitim sürecim devam ettiği için 5700 XT iadeye gittiğinde (Ekim ayında aldığım için iade etmeyi tercih ettim) ben de idare edebilmek adına RX 5600 XT ekran kartı satın aldım. 3060 Ti stoklara gelene kadar kullanıp daha sonrasında ekibimden yeni sistem toplayan bir kardeşime verecektim ekran kartını aldığım fiyata.

gel gelelim asıl konuya, ekran kartını aldım evime geldim. Çift monitörüm var, bağladım ve Windows kurulumunu yaptım. Gerekli programları kurdum ve sistemi test etmek istedim, AMD Radeon yazılımından fan ayarlarını yaptıktan sonra yaklaşık 15-20DK Valorant oynadım ve değerlerimin olması gerektiği gibi olduğunu fark ettim. Diğer kurmam gereken programları kurdum ve sisteme restart attım. Sistem yeniden açıldığında dikey monitörüme görüntü gelmedi, ekran kartının LED'leri sadece kırmızı yanıyordu. Radeon yazılımı üzerinden kontrol etmek istediğimde hiçbir şekilde çalıştıramadım, ASUS GPU Tweak II uygulamasını indirdiğimde ekran kartımın sadece 20MHz çalıştığını gördüm. Öncelikle AMD Community'de kayıt oluşturdum, ardından ASUS Support ile görüştüm ve forumlarda araştırdım. Kod 43 ile ilgili bulabildiğim ve bana tavsiye edilen her şeyi denedim, fakat ekran kartım hiçbir şekilde çalışmadı. 5700XT iade süreci uzun sürdüğünden dolayı stoktayken 3060 Ti alamadım, şu anda da hala stokta olmadığı için elimdekini ekran kartını iadeye gönderemiyorum. Yaptığım araştırmaya göre bu tarz durumlarda (kendinden kusurlu - tespit edilemez kusurlu) ürünlerde 6 aya kadar ücret iadesini firma kabul etmek zorundaymış. Hala aktif olarak 3060 Ti bekliyorum fakat paramla rezil olmaktan sıkıldım artık. elimdeki ekran kartını istediğim 3060 Ti modeli stoğa girene kadar kullanmak istiyorum fakat denediğim hiçbir yol çözüme kavuşmadı. Bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

temel problemler ve kısa özet

1- ekran kartı aygıt yöneticisinde çalışmıyor gözüküyor.
2- AMD Radeon Software hiçbir şekilde çalışmıyor.
3- Aygıt yöneticisinde kod 43 hatasından dolayı durdurulduğu bildiriliyor.
4- ASUS GPU Tweak II uygulamasında çekirdek hızı 20MHz gözüküyor.
5- MSI Afterburner hiçbir şekilde kullanamıyorum.
6- Defalarca Eski/Yeni tüm Radeon yazılımlarını denedim, hiçbiri çalışmadı.
7- X570 anakartım var, Ryzen 5000 çalıştırabilmek için zaten BIOS Update yapmıştım.
8- Temiz Windows kurulumu denedim, AMD software dosyalarının bozulmuş olabileceğini düşündüm.
9- Güç kaynağımdan şüphelendim fakat onu da sıfır aldım, 750W 80+ Gold bir güç kaynağı.

Dosya Ekleri

• asdasd.PNG
    asdasd.PNG
    42,7 KB · Görüntüleme: 49
  • bu nasıl komik bir durum aga.PNG
    bu nasıl komik bir durum aga.PNG
    189,3 KB · Görüntüleme: 52
  • qweqwe.PNG
    qweqwe.PNG
    4,2 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar uzun yazmışsın ki okumaya üşendim gerçekten.

Öncelikle Furmark testi yap, sonucu paylaş.

Sonra OCCT 6.2.0 indir Power Test yap.

Herhangi bir sorun çıkmıyorsa başka testler de söyleyeceğim.
başlıyorum dediklerini yapmaya, geri dönüş yapıcam en kısa zamanda dostum.
O kadar uzun yazmışsın ki okumaya üşendim gerçekten.

Öncelikle Furmark testi yap, sonucu paylaş.

Sonra OCCT 6.2.0 indir Power Test yap.

Herhangi bir sorun çıkmıyorsa başka testler de söyleyeceğim.
3 dakikalık test sonuçları, furmark yapmama sistem izin vermiyor komik bir şekilde
başlıyorum dediklerini yapmaya, geri dönüş yapıcam en kısa zamanda dostum.

3 dakikalık test sonuçları, furmark yapmama sistem izin vermiyor komik bir şekilde
asus furmark mefta zaten, normalinde de böyle bir hata alıyorum.

Dosya Ekleri

• test1.PNG
    test1.PNG
    169,5 KB · Görüntüleme: 29
  • test2.PNG
    test2.PNG
    144 KB · Görüntüleme: 26
  • hata furmark.PNG
    hata furmark.PNG
    6,4 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
@AliYektaCURA ya sürücülerini düzgün kurmamışsın ya da ekran kartında arıza var.

Tekrar bir kaldırıp yükelemeyi deneyin.

Olmadı birkaç çözüm yolu daha sunmaya çalışacağım.

@AliYektaCURA ya sürücülerini düzgün kurmamışsın ya da ekran kartında arıza var.

Tekrar bir kaldırıp yükelemeyi deneyin.

Olmadı birkaç çözüm yolu daha sunmaya çalışacağım.

AMD kendi sitesindeki, ASUS sitesindeki önerilen tüm driverları denedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı