RX 5700XT ekran kartından RX 6600XT'ye geçmek mantıklı mı?

Anakartınız B550/X570 ise öneririm. B450 anakartlarda performans problemi var. Onun yerine 3060Ti daha mantıklı olacaktır. 1080P oyunculuk için alıyorsanız 3060'a da bakabilirsiniz.
B450 Anakartım var. RX 6600XT ile kurulmuş hazır sistemler gördüm. Ve gelecek güncellemeler ile düzelir diye düşünüyorum. Sizce 7-8k gibi fiyata XFX RX 6600XT alınır mı?

Isınmayacak başımı ağrıtmayacak bir kart istiyorum. O zaman yönelmem gereken ROG STRIX RX6600XT mi olmalı? Veya RTX 3060?

AMD tarafında ROG Strix ve Gaming X gibi modellere pek bulaşmanı önermem. Fabrika çıkış saat hızı, voltaj vb. derken bazı sürücülerde sapıtmaya biraz daha meyilli oluyorlar. 5000 serisinde çok denk geldim. Belki 6000 serisinde yoktur ama ne olur ne olmaz diyelim. 6600 XT sağlam kart ben Sapphire Pulse modelini kullanıyorum iyi diyebilirim. XFX Merc modellerinde 3 fanlısı bile iyi ısınıyor bu da aklında bulunsun. Bunlar dışında güç tüketimi güzel CP77 oynarken takip ettim 130w tüketiyor, performansının da 5700 XT'den iyi olduğunu düşünürsek güzel bir değer. B450 sıkıntı ama onun hakkında özel olarak bir konu açmıştım. Testlerde gördüğün değerleri alamayabilirsin PCIe 3.0 yuvasında. Ben hepsini bırakayım sen incelersin.

Kart incelemesi;

PCIe 4.0 olayı;

Benim kaydettiğim, 3300X ile bazı 1080P oyun performansları;

@Onur Turgut Ermiş ileride B550'ye geçerim dersen bu kayıp tolere edilebilir ortalama %5-10'luk bir kayıptan bahsediyoruz. Bazı oyunlarda fazla bazılarında hiç yok ama kart PCIe 4.0 x8 olunca o yuvaya diğerlerinden daha çok ihtiyaç duyuyor. RTX 3060/3060 Ti, 6700 XT bakabilirsin bunların hepsi PCIe 4.0 x16 o yüzden 3.0 yuvasında kayıp minimal seviyede oluyor.

@kino Yorumun için teşekkür ederim. Geçme ihtimalim şu 1-2 yıl içinde pek olamaz gibi. O zaman ama %5 %10 kayıplar sıkıntı yaratır derseniz RTX 3060 Ti tarafına da kayabilirim. Açıkçası ben siz benim yerimde olsaydınız ne yaparsınız sorusunu merak ediyorum? RX 6600XT'den devam mı ederdiniz B450 var diye RTX serisine mi geçerdiniz?

@kino yorumun için teşekkür ederim. Geçme ihtimalim şu 1-2 yıl içinde pek olamaz gibi. O zaman ama %5 %10 kayıplar sıkıntı yaratır derseniz RTX 3060 Ti tarafına da kayabilirim. Açıkçası ben siz benim yerimde olsaydınız ne yaparsınız sorusunu merak ediyorum? RX 6600XT'den devam mı ederdiniz B450 var diye RTX serisine mi geçerdiniz?

Çok nadir bazı oyunlarda 5 FPS fark var o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı