Çözüldü RX 570'li sistem aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Roseus

Hectopat
RAM
GSkill 8x2 3200Mhz CL16
SSD veya HDD modeli
240gb ssd , 1tb HDD
Ekran kartı
Sapphire RX570 8GB
Anakart
Colorful A320M-K Pro
İşlemci
Ryzen5 2600
Gayet akıcı ve FPS düşmesi yemeden oyunları oynarken biraz zaman geçtikten sonra birden görüntü ve güç gidiyor. Bilgisayardan da ses gelmiyor. Çalışan tek şey fanların ışıkları oluyor ve güç tuşuna bassam da ne ışıklar sönüyor ne de bilgisayar açılıyor. Fişi çekmem gerekiyor. PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

PSU: Aerocool VX Plus 550W.

Çözüm
MSI Afterburner üzerinden -100mV yaparsan belki soruna biraz çare olur ekran kartı sıcaklığında düşer.

20231023_023135.jpg
Hocam bu sistemi aldığımdan beri muzdaribim bu sorundan. 2 yıl önce falan aynı konuyu açtım işe yaramadı hiçbir şey formatla vs. durdu. Şimdi tekrar nükseden kanser gibi yine olmaya başladı. Bende de belli oyunlarda oluyor sorun ve oyunu bir süre oynadıktan sonra her seferinde oluyor. Sağ tıkla birlikte Radeon settings çıkmıyor. Muhtemelen Radeon uygulaması yüklü değil bende. Nasıl çözeceğim hiçbir fikrim yok. Arkadaşlar Kernel Power hatası hakkında yorum yaptıktan sonra PSU değişikliğine gidebilirim.

Bende de Kernel Power'dan dolayı görünüyor bir de benim PSU yük altında aşırı cızırtı gibi sesler çıkartıyor araştırıp zararsız olduğunu gördüm ama yine de sorunumuzun PSU'da olduğunu düşünüyorum. Voltaj kısarak düzelttiğini söyleyen çok insan var ama ben denemedim yeni PSU almaya meyilli değilsen bahsettiğim RAM ve GPU voltaj ve Hz kısma konularını araştırabilirsin.

Bıos ayarlarının overclock kısmından
Tamam hocam yarın yapacağım değişiklik olursa veya aynı sorunu yaşarsam paylaşacağım sizle.

Bende de Kernel Power'dan dolayı görünüyor bir de benim PSU yük altında aşırı cızırtı gibi sesler çıkartıyor araştırıp zararsız olduğunu gördüm ama yine de sorunumuzun PSU'da olduğunu düşünüyorum. Voltaj kısarak düzelttiğini söyleyen çok insan var ama ben denemedim yeni PSU almaya meyilli değilsen bahsettiğim RAM ve GPU voltaj ve Hz kısma konularını araştırabilirsin.
Voltaj kısmanın performans açısından etkileri var mı peki?

Bu arada işlemci stress testi yapmana gerek yok,zamanını boşa harcama.
1.1875V,1.200V,1.2125V,1.2250V,1.2375V gibi değerlerin birinde stabil olacaktır.
Az olan değerden,1.1875 den başlayıp yukarıya doğru test edebilirsin.
Normalde bilgisayardan ne yapıyorsan yine onu yap,mavi ekran veya anakartta işlemci hata ledi yandığında,yani bilgisayar kapandığında bir üst voltaja geç sırayla en düşükten yukarıya doğru voltaj vererek bilgisayarı kullan.
Bir tanesinde sıtabil olacaktır ya da çok nadir kapanacaktır.
Tabi ki bilgisayarı değiştirme imkanınız varsa değiştirmeniz en iyisi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı