RX 580 8 GB vs GTX 1650 Super 4 GB

• Konuyu başlatan 87546
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 43
  • Görüntüleme 26B
RX 580'in ASUS Dual modeli hariç pek ısınma sorunu olan bir modeli yok. İkisi de stabil sayılır ama tabii ki 1650S daha stabil ama 4 GB olması beni tereddüte düşürüyor. Bu sebepten ultra ayarlarda tam performans almıyorum ve geleceğe yönelik olmuyor.
Sen bilirsin daha yeni 1650 Super aldım arkadaşa RX580 sıfır almam şahsen. 6 ay kullanılmış olanlar 900TL...

GTX1650 ve SUPER, 2 sene öncesinin GTX1050'siyle eşit. 1 sene sonra çöp olacak ve performansı en dandik oyuna bile yetmiyor hale gelecek. Bizzat GTX1050 kullancısı olarak söylüyorum, her zaman aynı satış politikasını uyguluyor Nvidia. GTX1050'yi de 2GB VRAM ile satmıştı yetersiz kalacağını bildiği için, bu kartı da 4GB VRAM ile satıyor. Çünkü biliyor ki 1 sene sonra 4GB VRAM kartların esamesi okunmayacak ve siz yenisini almak durumunda kalacaksınız.

1 sene sonra yeni ekran kartı arayışına girmek istemiyorsan RX580 al, yok benim param bol dersen GTX1650S tercih edebilirsin. Geleceği beklemenize gerek yok şu an bile yüksek ayarları 4GB VRAM'i ezip geçen bir çok oyun mevcut.

Nvidia tarafında düşük model almak pişmanlıktır, bunun farkına varmalısınız. Nvidia alınacaksa en az GTX1660 SUPER alınmalıdır. Tabii bu benim şahsi fikrim, kendim bizzat Nvidia tarafından low-end kart mağduru olduğum için tecrübeme dayanarak konuşuyorum. Para sizin, seçim de sizin.

Not: FPS düşüşlerinden vs. bahseden arkadaşları benim GTX1050 cihazımla oyun oynamaya davet ediyorum, öyle yeni nesil bir oyun da değil. 5 sene önce çıkmış bir oyunu oynasınlar kafi.

Ek olarak forumda AMD kartları için onlarca Undervolt konusu bulabilirsin. FPS droplar vs de cabası. AMD işlemcide yakaladığı başarıyı ekran kartlarına yansıtamamasının nedenleridir bunlar.

GTX1650 ve SUPER, 2 sene öncesinin GTX1050'siyle eşit. 1 sene sonra çöp olacak ve performansı en dandik oyuna bile yetmiyor hale gelecek. Bizzat GTX1050 kullancısı olarak söylüyorum, her zaman aynı satış politikasını uyguluyor Nvidia. GTX1050'yi de 2GB VRAM ile satmıştı yetersiz kalacağını bildiği için, bu kartı da 4GB VRAM ile satıyor. Çünkü biliyor ki 1 sene sonra 4GB VRAM kartların esamesi okunmayacak ve siz yenisini almak durumunda kalacaksınız.

1 sene sonra yeni ekran kartı arayışına girmek istemiyorsan RX580 al, yok benim param bol dersen GTX1650S tercih edebilirsin. Geleceği beklemenize gerek yok şu an bile yüksek ayarları 4GB VRAM'i ezip geçen bir çok oyun mevcut.

Nvidia tarafında düşük model almak pişmanlıktır, bunun farkına varmalısınız. Nvidia alınacaksa en az GTX1660 SUPER alınmalıdır. Tabii bu benim şahsi fikrim, kendim bizzat Nvidia tarafından low-end kart mağduru olduğum için tecrübeme dayanarak konuşuyorum. Para sizin, seçim de sizin.

Not: FPS düşüşlerinden vs. bahseden arkadaşları benim GTX1050 cihazımla oyun oynamaya davet ediyorum, öyle yeni nesil bir oyun da değil. 5 sene önce çıkmış bir oyunu oynasınlar kafi.

Birkaç ay önce sizinle VRAM tartışması yapmıştık sanırım sizde de sıkıntı yarattı. 1650S alırsan 1-2 sene sonra yeni kart arayacağın kesin arkadaşın dediği gibi.

Karar sizin ben 2 hafta önce GTX 1650S aldım 2015 model bir PSU'da bile sıkıntısız çalışıyor. RX 570 veya 580 alsam sıkıntı yaşayacaktım muhtemelen. Bu bile sırf tercih sebebi benim için.

PSU konusunda sıkıntı yok Corsair'in 550W 80+ PSU'su var, son yorumlarda da bahsedildiği gibi NVIDIA az VRAM sunuyor ve sürücü desteğini birkaç yıl sonra kesiyor böylece yenisini almak zorunda kalıyorsunuz. Arkadaşın da dediği gibi 1660 Super alınmalı iyi bir performans için lakin o zaman da 550 TL civarı fiyat farkı oluyor. Bütçe yetmediği için de 1650 Super yerine RX 580 daha mantıklı olacaktır.
Birkaç ay önce sizinle VRAM tartışması yapmıştık sanırım sizde de sıkıntı yarattı. 1650S alırsan 1-2 sene sonra yeni kart arayacağın kesin arkadaşın dediği gibi.

O yüzden dediğim gibi RX 580 almak daha uzun ömürlü ve geleceğe dönük olacaktır. 4 GB RX 580 alacaksak karşılaştırmaya bile gerek yok, GTX 1650 Super alınmalı ama 8 GB RX 580 söz konusu ise AMD seçmek çok daha mantıklı oluyor.
Ben susuyorum. Video konuşsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuna da bir şey demek istiyorum, video yaklaşık 2 senelik ve AMD sürücü konusunda bayağı ilerleme kat etti. 5600XT modelleri de ilk çıktığında çok hata varken onlar da düzeltildi.

8GB VRAM büyük avantaj bence. RX480 8GB ile Division 2 oyun içi değerleri. Bir çok oyun için 6 bile yetersiz kalıyor. Oyuna göre değişir tabii ki.
20200310_123255.jpg

8 GB VRAM büyük avantaj bence. RX480 8 GB ile division 2 oyun içi değerleri. Bir çok oyun için 6 bile yetersiz kalıyor. Oyuna göre değişir tabii ki.
Eki Görüntüle 511636

Ben de aynen bundan bahsediyorum hocam 4 GB artık yetmiyor örnekte de görüldüğü gibi. Ek olarak bu kart alınacaksa 16 GB RAM almak da lazım. 8 GB RAM Ultra ayarlar için yetmiyor göründüğü gibi.
GPU'yu da göz ardı etmeyelim 580'inde öyle uzun bir zamanı kalmış değil yani bellek çok olsun diye 580 alınırsa bu sefer kart güçsüz kalacak diğerini alırsa bellek yüzünden dokuları açamayacak yani aşağı tükürsen sakal üste tükürsen bıyık. Bence bütçe arttırılmalı.

RX 580 3 yıl önce çıkmasına rağmen en güncel oyunları bile 1080P Ultra ayarlarda 60 civarı FPS ile oynatıyor. Önümüzdeki 1 2 yılda aynı performansı verecektir. Ondan sonra oyunlar daha fazla istese bile 8 GB VRAM ile bunu kurtaracaktır. Ultra olmasa bile High ayarlarda rahatlıkla oynatır. Lakin aynı durum 1650S için geçerli değil en fazla 1-2 yıl ömrü var arkadaşların da dediği gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı